Çocuklarda Beslenme - IRCForumları - IRC ve mIRC Yardım ve Destek Platformu
User Tag List

Standart Çocuklarda Beslenme #1
Üyelik Tarihi: 24 Mart 2019
Nereden: Dublin
IRC Sunucusu: irc.swiftirc.net -j #msl.tr
Web Adresi: www.mircscripting.net
Mesajlar: 493
Aldığı Beğeni: 205
Beğendikleri: 212
11 Nisan 2019 , 13:40
Alıntı ile Cevapla
Çocuklarda Beslenme:

Her yaştan insanın olduğu gibi bebeklerin ve çocukların beslenmesi de çok önemlidir. Aslında, henüz gelişme çağında oldukları için çocukların beslenmesi, yetişkinlere göre daha da önemlidir, diyebiliriz. Çünkü, çocukluk döneminde karşılaşılan yetersiz ve/veya dengesiz beslenme sonucu gelişim bozuklukları, zeka geriliği, bağışıklık sisteminde zayıflık gibi pek çok sağlık sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, sağlıklı bir yetişkin olmanın ilk şartı sağlıklı ve dengeli beslenen bir çocuk olmaktır.
Burada dikkat edilmesi gereken bir husus da şudur ki; kilolu çocuğun sağlıklı çocuk anlamına gelmeyeceği gibi yaşıtlarına göre zayıf görünen çocuğundan sağlıksız olduğu sonucuna varamayız. Sadece kiloya bakarak çocukların sağlıklı beslenip beslenmediğine karar veremeyiz.
Çocuklarda beslenmeyi doğumdan itibaren ele alırsak; ilk altı ay sadece anne sütü çocuklar için yeterlidir ve bu altı aylık dönemde annesütü vermeye her anne azami özeni göstermelidir. Çocukluk döneminde anne sütü alan çocuklar hem daha sağlıklı hem de daha zeki olmaktadır. İlerde de obezite gibi rahatsızlıklara yakalanma ihtimalleri azalmaktadır.
6. aydan itibaren artık anne sütüne ilave olarak yavaş yavaş katı gıdalara geçilmelidir. Katı gıdalar bu dönemde çocuklara püre şeklinde verilebilir. 12. aydan itibaren ise, şimdiye kadar ana besin kaynağı olan anne sütü yavaş yavaş ağırlığını katı gıdalara devretmeye başlar. Ancak bebeğin anne sütünden tamamen kesilmesi için 2 yaşına kadar beklemek en sağlıklı olanıdır.
2 yaşına gelen bir çocuk artık normal yetişkinler gibi yemek yemeye başlamış olmalıdır. Ortalama 18-20 yaşlarına kadar devam eden gelişim süreci boyunca yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. Bunun için yeterince sebze - meyve, süt ve süt ürünleri, yumurta, baklagıl ve tahıllar ile et ve balık tüketimi önemlidir. Ayrıca, her yaşta kişinin yeterli su içtiğinden emin olması gerekir. Suyu da saf su olarak içmeli, meyve suyunun ya da çayın, saf suyun yerini dolduramayacağını unutmamak gerekir.
__________________
Güneşin ilk ışıklarına vererek umutlarımı
Masal Dünyamın açıp kapılarını
Girdim insan Kalabalığına

« Önceki Konu Sonraki Konu »

Şu an bu konuyu okuyan kişi sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)