Kur'an i Kavram ve Modern Kavram arasında Milliyetçilik - IRCForumları - IRC ve mIRC Yardım ve Destek Platformu
User Tag List

Standart Kur'an i Kavram ve Modern Kavram arasında Milliyetçilik #1
Üyelik Tarihi: 30 Nisan 2015
Web Adresi: www.sevgiplatformu.info
Mesajlar: 2.029
Aldığı Beğeni: 184
Beğendikleri: 216
11 Haziran 2015 , 19:16
Alıntı ile Cevapla
Değerli kardeşim @Jose ye;

Konuyu ele almadan Önce Bugün Hakkımda Yazılan İslam Alimi gibi davranan Yalan / İftira sının aksine , Alim olmadığımı ve Aslada böyle bir iddiada da bulunmadığımı Sadece Zihin Dünyamı size açtığımı bilmenizi isterim. İslam ile tanışma sürecim 2010 ların başına dayanır. Ve hepiniz Aileden gelme Müslümanlar olarak benden belki daha çok Alim (İlim sahibi - Bilgin) siniz... Bana sorulmadıkça yada Mecburiyet içerisinde kalmadıkça Hiç bir Dini konuya da cevap verdiğime asla şahit olamamışsınızdır. İddianın aksine Her soruya Atlayıp cevap verdiğimde yalan ve yalnıştır....

Bu zaruri açıklamadan sonra Konumuza gelecek olursak....

Öncelikle Belirtelim ki Millet Kavramı, Kuran da ırk ya da ulus anlamında Hiç bir şekilde kullanılmamıştır , Vahy Millet kavramını Din ve Şeriat şeklinde kullanmış olup , "İbrahim in hanif milleti" olarak Vahy ; İbrahimin gösterdiği kuralları, kısaca onun tebliğ ettiği şeriatı ve bu şeriata göre yaşamayı kastetmektedir.

Gerek Bu çerçevede Gerekse farklı açılardan baktığımızda Vahy kavim/kavmiyetten hiçbir zaman bugün anlaşıldığı üzere ırka dayalı bir soy birliği şeklinde bahs etmez. O alternatif olarak farklı renkler ve dillerin varlığından ve bileşiminden söz eder. Kavim mensubu olduğu ferdin toplum içinde hayatını güvende olarak sürdürmesi ve başka bir toplum/topluluk karşısında varlığını korumasını sağlamayı amaçlamaktadır. Kavim bazen içinde soy/ırk birliğini de saklayabilir ama bu hiçbir zaman onun temel belirleyeni olamaz. Bunu Vahy 300 den fazla yerde farklı anlam ve özelliklere sahip olmak üzere; topluluk-grup küme, kişi ve halkı vb kast edişinden biliyoruz. Bu topluluklardaki asıl belirleyenin ırk olduğuna dair kuranda hiçbir şey bulamazsınız. Diğer yandan kuran bu toplulukların kendi aralarında oluşturdukları asabiyeyi, çatışmayı ortadan kaldırıp onun ıslah edilişinin nasıllığı hakkında da yol gösterir. Ve Kim ne olduğumuzu Nereden Geldiğimizi Bize gösterir. Vahy bize şUnu gösterir ki ; Kendi irademiz dışında tercih etmediğimiz hiçbir özelliğimizin gerçek manada üstünlük olmadığını ve Bu anlamda Üstünlüğün Allah katında ancak takva ile olduğunu belirtir.


Bu Anlamda Vahy den Bir ayet örnek vererek devam edelim;

Ey iman edenler, biz sizi bir erkekle bir kadından, bir asıldan yarattık. Birbirinizle tanışmanız, işlerinizi tedbirle idâre etmeniz, karşılıklı olarak, İslâmî kurallarla örtüşen milletlerarası teamüllere uymanız, yardımlaşmanız, kültür ve medeniyet alışverişinde bulunmanız, birbirinize iyiliği tavsiye etmeniz için, sizi Kavimler (Milletler) ve kabileler haline getirdik. Allah yanında en değerliniz, en üstününüz, takva esaslarını-Kur’ân esaslarını iyice benimseyerek tavizsiz hayata geçireniniz, en çok günahlardan arınıp azaptan korunanız, kulluk ve sorumluluk şuuruyla, haklarına ve özgürlüklerine sahip çıkarak şahsiyetli davrananınız, dinî ve sosyal görevlerinin bilincinde olanınızdır. Allah her şeyi bilir, gizli-açık her şeyden haberdardır. (Hucurat Suresi 13. Ayet)

Değerli Kardeşim @Jose ;
Vahy de direk Kavm olarak geçen ; kavim kelimesini; kadınlar hariç erkekleri (Hucurat, 49: 11), ırk içeriği olmaksızın, mümin (Tevbe, 9: 14) ya da inkârcı toplulukları (Araf, 7: 93, Neml, 27: 43) ve ahlaki açıdan sapkın bir insan grubunu (Hud, 11: 78) anlatırken de kullanmaktadır. Yani insanlar ikamet ettikleri, geçim sağladıkları iyi ya da kötü bir amaç için bir yerde toplandıkları zaman bulundukları yerde bir kavim oluştururlar. dolayısı ile ayetlerde anlatılan kavim ile Fransız ihtilali (1789) sonrası kavim kelimesinin kazandığı anlam aynı değildir. Zaten İnsanlar Nereden Buraya bağlar onuda pek anlamak mümkün değildir...

Temelde milliyetçilik ve onun ekseninde cereyan eden sorunların temelinde öncelikli bir kavram kargaşasının yattığını kabul etmemiz gerekmektedir. Ve Malesef Müslümanlarda Vahye yabancılılaştığı oranda Teriminolojik planda Vahyi kelime ve kavramların Muhteva yitimleri veya amaçlarından saptırıldığına şahit olmuşuzdur. Ele aldığımız Bu Kurani Kavramlar anlam kaymalarına uğradığı gibi, bugün milliyetçilik olarak anılan ve bu illetli hastalığa dönüşmede ki en büyük kırılmasında 18 ve 19 yy Avrupa kültürünün inşa ettiği “ırk”, etnisite” ulus ve vatan vb ile buluşması ile yaşamıştır. Oysa kavim-kabile, şa’b gibi kavramlar hiçbir zaman batılı paradigmanın ürünü olan ulus-ırk vb ile karşılanamazlar. Bunun en temel nedeni beslendikleri zeminin birbirlerinden farklı olmasından kaynaklanmaktadır.Bu yüzden Konuyu doğru zeminlerde tartışmak ve konuşmak gerekmektedir. Yani Konunun İslamilik ile alakası olmayıp Tamamiyle Cahili bir Kuşatmadır...

Ama Nasıl olursa olsun Sevgili @Jose Milliyetçilik Karşımızda büyük bir sorunsal Sorun olarak durmaktadır.

Eğer konuyu sağlam bir zeminde konuşacak isek Bilmemiz gereken şey şudur ki Kurani Kavramları doğru anladığımız anlamda Modern kavramlarıda doğru bir şekilde bilmeliyizki konuyu daha sağlam ele almış olalım. Milliyetçilik ile ilgili kavram ve düşüncelerin özü ancak Avrupa tarihi çatısı altında anlaşılabilir. Milliyetçiliğin Asya, Afrika, Latin Amerika’ya yayılmasında gözde mekanizma bir taklit ve tepki karışımıdır. Ve bu anlamda da Ulus Kavramı olarak ele alınması gerekmektedir. Ulus kavramının Millet kavramı olarak ele alınması yalnıştır...
Çok uzamaması için Osmanlının son dönemi ve Türkiyede Ulus kavramının ilk dönemlerde asimile edilerek Yalnış ele alınmasına değinmeyeceğim. Buraya kadar yeterli olduğunu düşünüyorum. İlla ele al dersen inşallah Müsait bir zamanda kaleme alırım.

Ayrıca;

Daha kapsamlı bir araştırma için Hamza Türkmenin Ulusçuluk Çıkmazı Adlı eserini de inceleyebilirsin değerli kardeşim...

Vesselam...


Standart #2
Üyelik Tarihi: 23 Nisan 2014
Mesajlar: 9.761
Aldığı Beğeni: 2
Beğendikleri: 0
11 Haziran 2015 , 19:23
Alıntı ile Cevapla
Daha fazla yazi gorebilmek icin UYE OLmalisin.
@Qasem çok teşekkür ederim senin bilgilerini ve fikirlerini öğrenmek için bizzat sana sormak istedim.
Uzun uzun yazmışsın ellerin dert görmesin hakkınıda helal et yordum seni, hepsini tek tek okudum ve kafamdaki soru işaretleri kalktı gibi sayılır..
Verdiğin kaynaktan da yararlanacağıma şüphen olmasın onun içinde ayrı teşekkür ederim..
Umarım konu gereksiz tartışmalara sebebiyet vermez ayrıca
Standart #3
Üyelik Tarihi: 30 Nisan 2015
Web Adresi: www.sevgiplatformu.info
Mesajlar: 2.029
Aldığı Beğeni: 184
Beğendikleri: 216
11 Haziran 2015 , 19:26
Alıntı ile Cevapla
Daha fazla yazi gorebilmek icin UYE OLmalisin.
Ben Kardeşim için yazdım... Sen faydalandıysan altına yazılanlarla ilgilenmesemde olur.
Sorunda olmaz inşallah..
Standart #4
Üyelik Tarihi: 14 Şubat 2014
Mesajlar: 9.020
Aldığı Beğeni: 304
Beğendikleri: 175
12 Haziran 2015 , 09:47
Alıntı ile Cevapla
Daha fazla yazi gorebilmek icin UYE OLmalisin.
Günümüz dünyasında Milliyetçiliği bir sorun değil tersine bir zırh olarak görüyorum .. Ve kesinlikle ırkçılık ile yakından uzaktan alakası olmadığını da ..

« Önceki Konu Sonraki Konu »

Şu an bu konuyu okuyan kişi sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)