sohbet odaları

1 Mayıs tarihçesi

NightBlue

Bronz Üye
Katılım
3 Mayıs 2017
Mesajlar
4,601
Puanları
38
Yaş
91
Tepkime puanı
1
1 Mayıs tarihçesi


1 Mayıs İşçi Bayramı, dünyada ve ülkemizde kutlama alanlarında coşkuyla kutlanacak. Her 1 Mayıs'ta olduğu gibi, bu yıl da işçilerin çektiği zorluklara dikkat çekilecek. Peki 1 Mayıs tarihçesi nedir? 1 Mayıs sözleri ve şiirleri nelerdir? İşte 1 Mayıs İşçi Bayramı hakkında detaylar...

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI TARİHÇESİ

1 Mayıs'ın ortaya çıkmasında çeşitli ülkelerden işçi hareketleri etkili oldu. Dünyada ilk olarak Avustralya'nın Melbourne kentinde günde sekiz saat iş için işçiler bir yürüyüş düzenledi ve böylece işçiler haklarını savunmak için bir hareket yapmış oldu.
1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 günlük olan çalışma düzenine karşı olarak günlük 8 saat çalışma isteğiyle grev yaparak iş bıraktılar. Chicago'da yapılan gösterilere yaklaşık yarım milyon işçi katılım gösterdi.

Yapılan protestoların ardından işçiler harekete geçti. 14 Temmuz - 21 Temmuz 1889 tarihlerinde toplanan İkinci Enternasyonal'de bir Fransız işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs tarihi tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü" olarak ilan edildi.

Geçen zamanla 8 saatlik çalışma takvimi birçok ülkede resmi olarak kabul edildi. 1 Mayıs tarihi, böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını temsil eden bir bayram özelliğini kazandı.

1 MAYIS SÖZLERİ

● Haksızlıkların, eşitsizliklerin, adaletsizliklerin ve ezilmenin olmadığı, emeğin sömürülmediği, aydınlık, eşit ve güzel bir dünyayı göreceğimiz günlerin geleceği umuduyla, tüm emekçi kardeşlerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlarız.

● Hakları için ölenlere minnet ve şükran, akan tere selam ve saygı ile 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Kutlu Olsun.
● Dayanışmanın, iyiliğin, birliğin ve güzelliğin birleştiği 1 Mayıs’ta tüm işçi kardeşlerimizi kutluyoruz.

● En kutsal kazanç alın teri ile kazanılan helal kazançtır. 1 Mayıs’ta bu helal kazanç üzerine kurulmuş en önemli gündür. Bu özel gününüzü kutluyorum.

● 1 Mayıs’ın, anlamına yakışır bir şekilde dostluk ve dayanışma havasında kutlanmasını dileyerek, başta işçi, memur ve emekçiler olmak üzere bütün milletimizin Emek ve Dayanışma Günü'nü kutluyorum.

● Özelde emekçilerimizin, genelde dünya emekçilerinin birlik mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs işçi bayramını kutluyorum.
 

karamuratbenim

Bronz Üye
Katılım
23 Temmuz 2016
Mesajlar
3,352
Puanları
93
Tepkime puanı
549
ooo eve internet bağlatmışsın pampa, hayırlı olsun
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst