Neler yeni
IRCForumları - IRC ve mIRC Yardım ve Destek Platformu

MaxiForum.Net Sizlere Instagram, Facebook, YouTube, Twitter başta olmak üzere bir çok sosyal medya alanında destek hizmeti sunar, ve yoğun ilgi gören webmaster konularını ele alır. Aynı zamanda da hızlı ve güvenilir bir şekilde ticaret yapma imkanı sağlar.Forumun hiçbir alanında üyelik zorunlu değildir.Yinede dilerseniz bize katılabilirsiniz.

10’dan fazla partneri olanların kanser riski artıyor

yaSmin

Çok Aktif Üye
Yönetici
Katılım
16 Nis 2019
Mesajlar
2,239
Puanları
93
Yaş
116
Konum
İstanbul
Tepkime puanı
700
Yeni yapılan bir araştırmaya göre hayatı boyunca 10'dan fazla cinsel partneri olan kişilerin kansere yakalanma riskinin daha yüksek olduğu öne sürüldü.

BMJ Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı (BMJ Sexual & Reproductive Health) adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırmanın sonuçlarına göre, özellikle hayatı boyunca 10’dan fazla cinsel partneri olan kadınların kansere yakalanma oranı, hiç cinsel partneri olmamış ya da sadece bir tane olmuş kadınlarlara göre yüzde 91 daha fazla.

İngiltere, Avusturya, Türkiye, Kanada ve İtalya’dan uzmanların yürüttüğü araştırma sonuçlarına göre 10’dan fazla cinsel partneri olan erkeklerin, hiç cinsel partneri olmamış ya da sadece bir tane olmuş erkeklere göre kansere yakalanma oranı yüzde 64 daha yüksek. Araştırmacılar, İngiltere’de 50 yaş üzerindeki insanlardan toplanan bilgilerin derlendiği veri tabanında (English Longitudinal Study of Ageing – ELSA) yer alan bilgileri inceleyerek bu sonuca vardı.

ERKEKLERİN YÜZDE 22’Sİ, KADINLARIN YÜZDE 8’İ

BBC’nin aktardığına göre 5.722 katılımcının 2012-2013 yılları arasında yapılan ankete kaç cinsel partnerleri olduğu ve sağlık durumlarıyla ilgili verilerin değerlendirildiği araştırmaya katılan kişilerin ortalama yaşı 64 ve üçte ikisi evli.

Araştırmacılara göre gençken daha fazla cinsel partneri olanların sigara içme, alkol kullanma ve hareket etme oranı da daha yüksek. Ankete katılan erkeklerin yüzde 22’si, kadınların ise yüzde 8’i, 10’dan fazla cinsel partneri olduğunu belirtti.

Araştırmanın yazarlarından olan Lee Smith, Reuters’a yaptığı açıklamada, kadınlarda bu riskin daha yüksek olmasının ilginç olduğunu, bunun cinsel yollarla bulaşan hastalıkların kadınlarda kansere yol açma riskinin daha yüksek olmasından kaynaklanabileceğini söyledi.

ALKOL VE SİGARA ETKİSİ

Araştırma bu sonuçların nedeni hakkında bir açıklama yapmazken cinsel yollarla bulaşan hastalıklar ve kanser arasındaki ilişkiye dikkat çeken diğer araştırmalara atıfta bulundu.

Reuters’a konuşan jinekolojik onkoloji uzmanı Dr. Konstantin Zakashansky, bu bulgulara dikkatle yaklaşılması gerektiğini söylüyor. Zakashansky, bu araştırmanın sadece bir bağ gösterebileceğini, bir sebep olarak görülemeyeceğini aktardı.

Pittsburgh Tıp Okulu Üniversitesi’nden Dr. Robert Edwards ise araştırma sonuçlarının alkol ve sigara gibi farklı hayat tarzlarıyla ilişkili olabileceğini söyledi. Edwards, aktif cinsel hayatları olanlara, cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilgili olarak sağlık uzmanlarıyla iletişimde olmaları tavsiyesini vererek gerekli korunma yöntemleriyle bu riski en aza indirmeleri gerektiğini aktardı.
sözcü
 

Cigdem

Çok Aktif Üye
Özel Üye
Katılım
17 Eyl 2013
Mesajlar
12,247
Puanları
93
Konum
Gotham
Tepkime puanı
5,842
kadınlar daha insaflıymiş yine
 

climax

Çok Aktif Üye
Altın üye
Katılım
2 Mar 2014
Mesajlar
8,393
Puanları
93
Yaş
44
Tepkime puanı
771
Rospulardan bahsediyoruz yani değil mi?
 

Eru

Çok Aktif Üye
Altın üye
Katılım
1 May 2014
Mesajlar
12,549
Puanları
93
Tepkime puanı
776
Hadi ya! Yalan haber, inanmayın, sevişin...
 

Ayn

Çok Aktif Üye
Bronz Üye
Katılım
19 Ara 2016
Mesajlar
3,749
Puanları
63
Yaş
37
Konum
Antalya
Tepkime puanı
369
Her şeyin fazlası zarar..
Bu haberlere de hastayım, aynı cümleyi evirip çevirip tekrar etsinler anca..
 

Cigdem

Çok Aktif Üye
Özel Üye
Katılım
17 Eyl 2013
Mesajlar
12,247
Puanları
93
Konum
Gotham
Tepkime puanı
5,842
Yukardakı arkadaştan başka kimse çözüm sunmamiş
 

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)

Üst