sohbet odaları

11 Eylül 2001 Saldırıları - Amerika Dünya Ticaret Merkezi Saldırıları

Rorschach

Altın üye
Katılım
10 Ocak 2015
Mesajlar
11,476
Puanları
48
Konum
Tel'aran'rhiod
Tepkime puanı
79
İkiz kulelere saldırı, 11 eylül saldırıları, amerika 11 eylül saldırıları,dünya ticaret merkezi saldırıları,11 eylül saldırıları hakkında,11 eylül saldırıları hakkında bilgi,11 Eylül saldırıları (İngilizcede 9/11 olarak da bilinir), El-Kaide'ye bağlı kişiler tarafından kaçırılan uçakların 11 Eylül 2001 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'ndeki iki farklı hedefe intihar saldırısı düzenlemesiyle gerçekleşen bir dizi terör saldırısı. Saldırılar sonucunda 19 hava korsanı dahil 2.996 kişi hayatını kaybederken, 10 milyar $'ın üstünde maddi hasar meydana geldi.


Yukarıdan aşağıya, soldan sağa: Dünya Ticaret Merkezi'nin İkiz Kulelerinden yükselen duman, Pentagon'un yıkılan bölümü, 175 sefer sayılı uçuşu gerçekleştiren uçağın Dünya Ticaret Merkezi'nin ikinci kulesine çarptığı an, Sıfır Noktası'nda yardım isteyen bir itfaiyeci, 93 sefer sayılı uçuşa ait motor, 77 sefer sayılı uçuşun Pentagon'a çarptığı ana ait CCTV kamerası görüntüleri.

Bölge : New York, Arlington County, Virginia , Shanksville, Pensilvanya civarı
Tarih: 11 Eylül 2001
Saat : 08:46-10:28 (UTC-04:00)
Saldırı türü : Hava korsanlığı, intihar saldırısı, katliam, terörizm
Ölü : 2.996 (2.977 kurban ve 19 saldırgan)
Yaralı : 6.000+
İşleyenler : El-Kaide

11 Eylül günü, Amerika Birleşik Devletleri'nde iç sefer gerçekleştiren dört yolcu uçağı, el-Kaide üyesi 19 kişi tarafından kaçırıldı. American Airlines'ın 11 sefer sayılı uçuşu ile United Airlines'ın 175 sefer sayılı uçuşu, New York'ta bulunan Dünya Ticaret Merkezi'nin sırasıyla kuzey ve güney kulelerine çarptı. İki saat içinde 110 katlı her iki bina da çökerken, 7 Dünya Ticaret Merkezi'nin de arasında bulunduğu çevresindeki bazı yapılar yıkıldı ve bazıları hasar gördü. Kaçırılan üçüncü uçak, American Airlines'ın 77 sefer sayılı uçuşu, Virginia eyaletine bağlı Arlington County'de yer alan Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı karargâhı Pentagon'a çarptı. Saldırı sonucunda binanın batı cephesinin bir kısmı yıkıldı. Kaçırılan dördüncü uçak olan United Airlines'ın 93 sefer sayılı uçuşu ise Washington, DC'yi hedeflemişti. Ancak yolcuların uçağı kaçıranlara yaptığı müdahale sonrasında uçak, Pensilvanya eyaletindeki Shanksville yakınlarına düştü. Uçaklardaki 19 hava korsanı ve 227 kişi de dahil olmak üzere saldırılar sonucunda 2.996 kişi hayatını kaybetti.FBI tarafından yürütülen araştırma neticesinde saldırıları gerçekleştiren kişilerin, Usame bin Ladin'in liderliğindeki el-Kaide ile bağlantılı olduğu belirlendi. Saldırıdan birkaç gün sonra yaptığı açıklamayla saldırıların sorumluluğunu reddeden bin Ladin, 2004 yılında yayınladığı videoyla birlikte saldırıların sorumluluğunu kabul etti. Olay sonrasında Amerika Birleşik Devletleri tarafından Terörizmle Savaş adı verilen bir kampanya başlatıldı ve bir süre sonra, bin Ladin'in yaşadığı ve Taliban'ın koruması altında el-Kaide'nin etkin olarak faaliyet gösterdiği Afganistan'a karşı, birçok ülkenin de desteklediği savaşa girişildi. Usame bin Ladin ise Mayıs 2011'de Amerika Birleşik Devletleri kuvvetleri tarafından düzenlenen bir operasyonla öldürüldü.

Saldırı

Yerel saatle 08:46:30 da Amerikan Hava Yolları'na ait kaçırılan bir yolcu uçağı Dünya Ticaret Merkezi Kuzey Kulesi 94.-98. katları arasına kulenin kuzey tarafından çarptı. Bina çarpmadan 102 dakika sonra yıkıldı.

Yerel saatle 09:02:59 da ikinci bir uçak Dünya Ticaret Merkezi güney Kulesi 77.-85. katları arasına kulenin güney tarafından çarptı. Bina çarpmadan 56 dakika sonra yıkıldı.

Yerel saatle 10:03:11 de Washington, DC'nin 240 km (150mil) kuzey batısına, Pensilvanya Shanksville kırsalıda dördüncü bir uçağın düştüğü açıklandı. Olay yerinde büyük bir uçak enkazına rastlanmadığı söylentileri dolaştı. Resmî makamlarca uçak enkazının olduğu vurgulanmıştır. Ayrıca birçok uçak parçaları da bulunmuştur.

ABD hükümetinin açıklamalarına göre olaylar şöyle gelişti: 11 Eylül 2001 Salı günü ABD’de dört yolcu uçağının ikisi New York'taki Dünya Ticaret Merkezi gökdelenlerine, bir diğeri Washington D.C.'de Pentagon’a çarptı. Sonuncu uçak ise yolcular ve uçağı kaçıranlar arasındaki mücadeleden sonra 150 mil uzakta, Pensilvanya kırsalında düştü.

Dünya Ticaret Merkezi kulelerine çarpan uçaktaki teröristlerden birinin pasaportu uçağın kuleye çarpmasından sonra aşağıya fırlamış ve bölgedeki bir polis tarafından bulunmuştur. Teröristlerin havaalanına gelirken kullandıkları ve havaalanının otoparkına bıraktıkları araçta uçak kullanım kılavuzu bulunmuştur. Amerikan hükümetinin araştırmasına ve 11 Eylül Komisyon Raporu'na göre yolcu uçakları Usame bin Ladin'in lideri olduğu El-Kaide örgütünün 19 üyesi tarafından kaçırıldı ve eylem gerçekleştirildi.
Kayıplar

Olaylarda 19 hava korsanı ile uçaklarda ve yerde bulunan 2,974 kişi hayatını kaybettiği açıklanmıştır. Kayıp durumda olan 24 kişinin ise öldüğü varsayılmaktadır.


Hayatını Kaybedenler


New York : Dünya Ticaret Merkezi 2,603 kişi öldü, 24 kişi kayıp ilan edildi, öldükleri tahmin ediliyor.
American 11 88
United 175 59
Arlington Pentagon 125
American 77 59
Shanksville United 93 40
Toplam 2,974 kişi öldü, 24 kişi kayıp olarak listeleniyor.

Pentagon'un saldırılarda hasarlanan 14. bölümü. Hasarın kaynağı ile ilgili Amerika Birleşik Devletleri resmî kaynakları bir uçağın çarptığını belirtmektedir

Komplo teorileri

Ana madde: 11 Eylül saldırıları ile ilgili komplo teorileri
11 Eylül saldırıları olarak adlandırılan olaylar ile ilgili çeşitli komplo teorileri bulunmaktadır. Kimi iddialara göre 11 Eylül olayları Amerikan hükümeti ve gizli servisleri tarafından uygulanan bir sahte bayrak operasyonu, Orta Doğu'ya ve Afganistan'a yönelik işgal faaliyetlerini meşrulaştırmak, ülke ve dünya kamuoyunun desteğini almak amacıyla düzenlenmiş senaryolardır.

United Airlines Uçuş 93'ün enkazından olduğu söylenen bir parça (Gövde kanatlar vs. ait bir iz bulunamamıştır.)

Etkileri

Ana maddeler: Terörizmle Savaş ve Irak Savaşı
Saldırı, dünya medyası tarafından "medeniyetler çatışması" olarak yorumlandı. 11 Eylül saldırılarını gerekçe gösteren başkan George W. Bush, önce Afganistan, ardından da Irak'ı işgal etti. ABD Başkanı George W. Bush Terörizmle Savaş Kampanyası başlattı ve bu kampanya ile NATO'nun 5. maddesini işletmeye başlattı. Bu Kampanya'da ABD'ye başta Birleşik Krallık olmak üzere birçok ülke destek olmaktadır.

11 Eylül saldırıları sonucu, başta ABD olmak üzere batılı devletlerde Müslümanlara karşı işlenen nefret suçlarında büyük artış görüldü.

Popüler kültürde


Saldırılarla ilgili sinema filmleri çekilmeye başlanmıştır. İlk film olan United 93 adlı film 1 Eylül 2006'da vizyona girmiştir. Film kırsal alanda düşen United Airlines adlı şirkete ait 93 sefer sayılı uçağın mürettebat ve yolcularının o gün yaşadıkları dehşeti varsayımlara dayanarak anlatmaktadır. Nicolas Cage'in başrolünde oynadığı 2006 yılı yapımı Dünya Ticaret Merkezi adlı filmde de kuledeki insanları kurtarmaya giderken enkazın altında kalan iki polisin hikâyesi anlatılmıştır. Aynı zamanda "Remember Me" adlı yapıtta da 11 Eylül Saldırısı sonucunda hayatını kaybeden genç rolünü Robert Pattinson oynamıştır.


New York City'li bir itfaiyeci Dünya Ticaret Merkezi'nin enkazına inmek için on tane daha kurtarma ekibi çalışanı isterken.


 

Rorschach

Altın üye
Katılım
10 Ocak 2015
Mesajlar
11,476
Puanları
48
Konum
Tel'aran'rhiod
Tepkime puanı
79
[YOUTUBE]NzAn1xisbiA[/YOUTUBE]


İlk olarak Güney Kule,uçağın çarpmasından tam olarak 56 dakika sonra yıkıldı.

[YOUTUBE]tYzjIBtzMio[/YOUTUBE]


Daha sonra ise Kuzey kule çarpmadan tam 102 dakika sonra yıkıldı.

[YOUTUBE]kdxAvN5UiLM[/YOUTUBE]​

SIRA PENTAGONA GELMİŞTİ

Washington Dulles Uluslararası Havaalanı’ndan kalkan Amerikan Havayollarına ait 77 sefer sayılı uçak, Pentagon’a yerel saat ile 09:37’de çarptı.

[YOUTUBE]vwzT0QnwtTE[/YOUTUBE]​


Ulusal 11 Eylül Anıtı

2011 yılında, 11 Eylül saldırısından tam 10 yıl sonra açılan Ulusal 11 Eylül Anıtı'nın tasarımcısı Michael Arad.

11 Eylül Anıtı, önceden Dünya Ticaret Merkezi İkiz Kuleler'in bulunduğu noktada, yaklaşık 30 dönümlük arazi üzerinde aşağı Manhattan Bölgesi'nde yapıldı. Anma meydanı, Dünya Ticaret Merkezi Kompleksi'nin bir parçası oldu ve araziyi kentle bütünleştirdi. 2001 yılında gerçekleşen 11 Eylül saldırılarına karşı New Yorklular'ın verdiği kolektif tepkinin önemli rol oynadığı kamusal birlikteliğin demokratik değerlerini teşvik etmek amacı güden açık ve davetkar bir proje.

Anma alanı, 400'e yakın beyaz meşe ağacının çevrelediği kentin ortasında yer alan 30 dönümlük araziyi boşaltıyor ve kamusal bir meydan yaratıyor. Meydanın merkezine, anıta doğru yürüyen ziyaretçiler uçsuz bucaksız meydanda delikler gibi gözüken iki adet yansıtma havuzu ile karşılaşıyorlar. Eski kulelerin yerini gösteren konan bu havuzlar çevresindeki şelalelerle 9 metre kadar toprağın içine giriyor. Görünür kılınan boşluklar yokluğu ifade ediyor.

Şelalelerin kaynağı olan 2,5 metre genişliğinde ve yarım metre yüksekliğindeki tablalar her bir dönümlük boşluğu çevreliyor. Su tablası ve boşluklar Virginia ocaklarından çıkarılan koyu gri granitlerle kaplanmış. Su setinin tırtıklı metal kenarları suyu farklı akış hızlarıyla dağıtırken binlerce kişinin hayatını kaybettiği hem bireysel hem de kolektif kayıp kavramını çağrıştırıyor.


Saldırıda hayatını kaybedenlerin isimleri koyu renkli bronz panellere kazınmış ve gün boyunca gölgeler gibi, malzemenin yokluğuyla okunuyorlar. Gece, panellerdeki kanat benzeri bir profille her isim yumuşak bir ışıkla aydınlatılıyor. Paneller her ne kadar basit bir göürünüme sahip olsa da ısıtma, soğutma, aydınlatma, termal genleşme mekanizmalarının sağlandığı hassas mühendislik ürünü. Aileler, "kaybettikleri kişinin isminin yanında kimin ismi yazmalı" gibi sorulara verdikleri yanıtlarla tasarım sürecinde aktif olarak rol aldılar. 1200'den fazla bireysel istek imkansız gibi gözükse de yoğun bir çalışmayla sonuçlandırılmış. Ortaya çıkan son üründe her ismin kendine özel lokasyonuyla anıt eşsiz ve özel bir yere sahip oldu.

Bu tasarımda yol gösterici ilkelerden en önemlisi kamusal mekanın dayanıklılığı ve demokrasi adına halkı bir araya getirme gücüne karşı olan inanç olmuş. Kamusal alanlarda bir topluluk olarak bir araya gelen insanlara, birbirlerini desteklemesi ve vahşete cesaret ve şefkatle bakmalarını sağlamak için deneyim sözü veriyor. Bu tecrübe ile arazi yenideb kent yaşamına bağlanabilir ve günlük yaşamın bir parçası olabilir. Burası geçmiş ve şimdinin bir araya geldiği yerdir.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst