sohbet odaları

13 Sayısı neden uğursuz sayılır

aRMiNa

Elmas Üye
Katılım
10 Nisan 2011
Mesajlar
43,151
Puanları
38
Yaş
39
Tepkime puanı
9
13 Sayisi neden uğursuz sayılır

13 sayısı özellikle Hristiyanlık tarafından uğursuz olarak kabul edilmiştir.

Kökeni İskandinav mitlerinde geçen bir öyküye dayandırılmaktadır. Bu öyküye göre düzenbaz tanrı Loki diğer 12 tanrının katıldığı bir şölene 13. olarak giderek eğlenceyi bozmuştur.

Bu olay İskandinav halklarının en gözde tanrısı Balderin ölümüyle sonuçlanan kavgaya yol açmıştır.

Hristiyanlıkta 13 sayısının uğrusuzluğu ile ilgili birçok teori ortaya atılmıştır. bunlardan birine göre Hz.İsanın Son Yemek olarak bilinen ve Roma tarafından tutuklanmadan önce havarileri ile son kez bir araya geldiği yemekte masada 13 kişi vardır (12 havari ve Hz.İsa). Masadaki 13. kişi olan Yuhanna onu ele verir.

Bunun dışında bir başka teoriye göre İstanbulun Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedildiği 1453 yılının rakamlarının toplamı 13dür.

Bu boş inanç Hristiyan dünyasında öylesine güçlüdür ki bazı kimseler 12 kişiyle birlikte aynı masaya oturtmaktan kaçınır; birçok otelin 13 sayısını taşıyan odası ve 13. katı yoktur.

Çoğu zaman yaşanan tesadüfler de 13 sayısının uğursuzluğuna yorulur. NASAnın insanlı ay yolcuğunun 7. uçuşu olan Apollo 13 projesinin başarısızlığına neden olarak isminde geçen 13 sayısı gösterilmektedir.

Bu boş inanç çok sayıda edebiyat eseri ve sinema filmine de konu olmuştur. (13. Cuma 13. Hayalet 13. Kat)
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst