sohbet odaları

21. Yüzyılda Aşk, Eros nerede?

Süreyya

Platin Üye
Katılım
20 Mart 2017
Mesajlar
12,553
Puanları
93
Konum
Aorist
Tepkime puanı
3,672
Aşk… Dertti, dermandı, sabırdı, aşılması imkansız görünen tüm engelleri aşmaktı, sevdiğinin peşinde bir ömrü yok saymaktı. Aşık olan gibi; aşık olunanın da kahraman olmasıydı. Peki o efsane aşklara ne oldu? Eros’un yerini ne aldı, dijital çağa ne kaldı? Yoksa yeni nesil robotlara mı aşık olmaya başlayacak? evgililer Günü adını Aziz Valentine’dan alsa da; aşk denince ilk akla gelen Eski Yunan tanrılarından Eros… Eski Yunan mitolojisinde güzellik tanrıçası Athena ve savaş tanrısı Ares’in oğlu olarak oklarıyla kalplere aşk tohumları eken Eros, eğer bugün yaşasaydı nasıl bir aşk tanrısı olurdu? Ok yerine kullandığı aşk silahı ne olurdu?

Peki ya her şeyin dijitalleştiği dünyamızda, aşkın geleceği var mı?
Tüm bu soruların cevapları için, aşk konusunda akademik çalışmaları bulunan Maltepe Üniversitesi İnsan ve Toplum Fakültesi Felsefe Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Bergen Coşkun Özüaydın ile konuştuk.

Önce işletme, ardında da felsefe ve psikoloji dallarında lisans eğitimi yapan Özüaydın, akademik kariyerinde de aşk konulu çalışmalara imza atmış bir eğitimci. Afrodit’in “haylaz, afacan oğlu” olarak resmedilen Eros’un da “ilk görüşte aşık” olduğunu anlatan Özüaydın;

“Eros, annesinin güzelliğini kıskandığını ve çirkin bir ejderhaya aşık etmesini istediği Psike’yi görür görmez aşık oluyor. Yani ilk görüşte aşkın temelinde güzellik, dış görünüş var. Eros, oklarıyla insanları, tanrıları birbirine aşık ediyor ama aradan çekiliyor. Aşkın sürmesi için emek sarf etmek gerekiyor” diyor.

Eros’un oklarını biraz da Zeus’un yönlendirmesiyle atarak çiftleri birbirine aşık ettiğini de belirten Özüaydın, yine de insanın özgür iradesinin önem taşıdığını vurguluyor:

“Bundan neredeyse 5 bin yıl öncesine dayanan Eros mitosunun ayrıntıları kısaca böyleyken günümüze geldiğimizde ‘Eros’un oklarının yerini ne alırdı’ diye sorarsanız, rahatlıkla ‘internet ağı, kablosuz bağlantı sinyali’ derim.

Çünkü ilişkilerin hepsi neredeyse internet temelli başlıyor. Artık ilk görüşte aşk; internette. Eros, işlerini internet ağı üzerinden yürütüyor. Önce birbirlerinin fotoğraflarını beğenenler, ardından internet üzerinden sohbete başlıyor. Sonra da buluşuyorlar. Tabii fotoğraf beğenme ve buluşmada da yine en büyük etken, dış görünüş…”

Filtreli fotoğraflar, ilk buluşma şoku…
Özüaydın’ın dikkat çektiği bir nokta da internet profillerinde kullanılan filtreli fotoğrafların, buluşmalarda hayal kırıklığına yol açması. Bu nedenle uzun süre yazışsa dahi çiftler yüz yüze geldiklerinde aşk daha başlamadan bitiyor…

Özüaydın kadınların bir ilişkiye başlarken farklı özellikler aradığını, ancak erkeklerin daha çok dış güzellik noktasından hareket ettiğini söylüyor. Özüaydın’a göre aşkın temelindeki bu nokta eski çağlardan bu yana pek değişmiyor.

Bilgisayar çağı aşkı öldürüyor mu?
İşin içine bu kadar dijitalleşme ve sanal dünya girince akla gelen bir soru da “Acaba aşk ölecek mi?..”. Özüaydın’ın yanıtı net:

“Bence ölmeyecek. Yine aşk olacak ama bir başka noktayı da belirtmek istiyorum. Filozoflara göre aşk aslında öyle sık yaşanan, herkesin başına gelen bir duygu değil. Öyle ki aşkın ne olduğunu duymasa bu duyguyu hiç yaşamayacak, hiç bilmeyecek insanların olduğunu söylüyorlar. Hepimizin bu kadar çok aşktan bahsetmesini de ozanlara, şairlere bağlıyorlar. Çünkü onlar öylesine duygulu ve özel ruhlar ki bize aşkı anlattıklarında kendimizi de ona dahil gibi hissediyoruz.”

İnsan robota aşık olacak
Peki, yapay zekaya aşık olmak mümkün mü?

Özüaydın’a göre; dün ve bugün gibi, gelecekte de aşk olacak; üstelik yapay zeka-insan aşkı da mümkün. “İnternetten yazıştığınız, görüştüğünüz biriyle buluşmaya karar verdiğinizde onun bir robot olduğu ortaya çıkabilir diye düşünüyorum.” diyor.

Robotların hissedemeyeceğini ancak “aşık olmuş gibi” konuşmaya ve davranmaya programlanabileceğini söyleyen Özüaydın, sözlerini çarpıcı ifadelerle tamamlıyor:

“Robot insana aşık olamaz ama insan robota aşık olabilir…”


Alintidir
 

Aze

Emektar Üye
Katılım
10 Ekim 2018
Mesajlar
4,140
Puanları
93
Konum
İstanbul
Tepkime puanı
3,004
Çıkma teklifi olayını kaldırmayacaktik her şey oradan sonra değişti.
 

Karma

Platin Üye
Katılım
7 Eylül 2015
Mesajlar
17,871
Puanları
93
Tepkime puanı
663
sen benim karmam ol
ben senin karman olayım
belki aşık oluruz
hadi diyeli olmadı
sevişiriz ne yapalım
 

aldebaran

Kayıtlı Üye
Katılım
5 Ocak 2020
Mesajlar
344
Puanları
28
Tepkime puanı
97
Ekonomi hocamız *biz iktisatçılar aşka inanmayız* dedi bir gün. O kadar özendim ki, ne kadar hazırlıklı karşıladıysam o gün iktisatçı olmaya karar verdim. İktisatçı olamadım ama kumarcı da olmadım. Konu aşktı galiba...

Yine konuyu okumayıp yorum yapanlardan olmaya geldim. Yunan dostlarımız alinmasin ama çıkardıklari en namussuz mit Eros'tur. Eros budur. Faik ile Safiye'nin mevzusunda bunun parmağı varsa katıksız Eros bu çocuğudur zaten daha ne diyim. Kırk kere dedik şu oku kullanmayı öğren artık. At avrat ok işte kardeşim bunu anla artık.

Cimerden elli kere Zeus'a yazdık, sikayet ettik, yok adamlar tinlamiyor bizi. Bu adami görevden almalari lazım artik boyle olmaz. Hani ne oldu msn diye sistem getircez herkes aşık olacak dediniz ne oldu? Bunlar hep aynı vaatlerle bizi kandiriyorlar kardesim. Daha düne kadar msn le kolkola olanlar şimdi skype ile yatıp kalkıyorlar.

Size bişey söyliyim mi? Afrodit de aynı. Bu düzen yikilmali kardesim.

#herseycokmitelolacak
 

Chen

Özel Üye
Katılım
17 Eylül 2013
Mesajlar
13,113
Puanları
93
Konum
Gotham
Tepkime puanı
6,129
Ok isabet etmiyor
siz onun için yanarken
o başkasına yanıyor
 

Run

Özel Üye
Katılım
26 Mart 2019
Mesajlar
7,966
Puanları
93
Konum
Adana
Tepkime puanı
3,409
Acaba sen, senin için yanan kişiye bir şans vermeyi denedin mi?
Herkes imkânsız olanın peşinde maalesef. Ben seçilmem seçerim..
Aşk her yerde, bakmasını ve görmesini bilene.
 

Karma

Platin Üye
Katılım
7 Eylül 2015
Mesajlar
17,871
Puanları
93
Tepkime puanı
663
yine şair gibi döktürmüşüm
şiir yazsam
ey aşk gel bul beni derdim
 

Xasthur

Altın üye
Katılım
5 Ocak 2015
Mesajlar
9,301
Puanları
93
Yaş
31
Konum
Prison of mirrors
Tepkime puanı
1,433
Allah huteala eros diye bir melek yaratmamistir. O pis yunanlarin uydurdugu bir melek. Roma da cupid olarak da bilinir. Rabbim ejnebi meleklerinden korusun tum muslumanları.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 5)

Üst