sohbet odaları

30. Hafta Tartışma Konusu : Türkiye, İran-Amerika geriliminde nasıl bir tutum sergilemeli?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Dem

Umrumdışı
Özel Üye
Merhaba arkadaşlar 30. hafta için belirlediğimiz tartışma konusu : Türkiye, İran-Amerika geriliminde nasıl bir tutum sergilemeli?

LÜTFEN görüşlerinizi çekinmeden seviye içersinde TCK kapsamına göre suç teşkil etmeyecek biçimde bizlerle paylaşalım.

Teşekkürler.

kamil0920

Yazar
İran ve Amerika arasındaki yaşanan gerilim sanıyorum Türkiye'nin duruşu ile çok güzel bir evreye girebilir Tabii burada Türkiye'ye karşı planlanan oyunları görmek gerekiyor asıl mesele ne biliyor musunuz benim en çok istediğim konu bu aslında İsrail'in Ortadoğu coğrafyasından silinmesi şte İsrail'de Amerika'nın yumuşak karnı diyebiliriz Bence şu anda erika'nın bir anda yelkenleri indirilmesinin asıl sebebi İran'ın İsrail hakkındaki gizli uyarısı olmuştur hepsini bir tarafını bırakmak gerekirse bana göre başta Amerika olmak üzere diğer Akdeniz'e kıyısı olmayan ülkelerin bu coğrafyada adım atmalarına izin verilmemeli

Melodram

Bronz Üye
Tutum vergisi getirmeli. Başka ülkelerin meselelerine sergileyecekleri tutumlar için vergi kesilmeli.

• Beğen
Tepkiler: X

kamil0920

Yazar
Şimdi beni o partili veya bu Partili olarak adlandırma dan sadece düşüncelerime katkıda bulunmanızı istiyorum Sizce Türkiye çok büyük hamleler yapıp çok değil bundan 10 tane 15 sene sonrası için çok daha iyi bir pozisyona ulaşmanın arifesinde değil mi

---------- Post added 12 Ocak 2020 at 22:00 ----------

Melodram bu konu gerçekten hafife alınacak bir konu değil Pekala senin bu konuda görüşlerini de Bunu anlatabilir misin

kamil0920

Yazar
Bugün maalesef Hepimizin yaptığı en büyük hatam nerede Biliyor musunuz olayların her zaman kötü tarafından Bakıp Bir anda çözülmesini bekliyoruz hata yapıyoruz arkadaşlar hata ülkeler üç beş yılda kurulmaz ve korkmayın öyle üç beş yılda yıkılmaz ülke dediğin varlık devamını sürdürmek için planlar yapar bu planlar 50 yıllık 100 yıllık evreler halinde tatbik edilir şimdi bugün yaşadığımız sıkıntıların hep bu şekilde devam edeceği Hatta katlanarak artacağı yanılgısına düşüyoruz hepimiz Hayır değil Daha düne kadar Türkiye'yi hiçbir şey üretemeyen tamamen dışa bağımlı diyerek eleştirenlerin bile kabul etmesi gereken bazı Gerçekler var bunu siyasi partizanlık ile alakalı sanmayın Lütfen bir düşünün Bundan 15 20 yıl önce hangi pozisyonda hangi durumlarda bulunuyorduk bugün hangi işlerle nasıl uğraşıyoruz

İnsomnia

Bronz Üye
İran'ı da Amerika'yı da sevmem ama burnumuzun dibindeler hep.
Bu işi savaşsız çözün demekten başka çaremiz yok, aksi halde zaten gelen İranlılar ülkeyi de taşır bize.

Tutum vergisi getirmeli. Başka ülkelerin meselelerine sergileyecekleri tutumlar için vergi kesilmeli.
Bakış açına bitiyorum. Güzeldi :]

Karga

Ayin Üyesi
Ayin Üyesi
Kamil abi, ısrarla bizi ortadoğu bataklığına sürüklüyor. Konuyu sürekli hortlatıp durması endişelendiriyor beni.

kamil0920

Yazar
Arkadaşlar hepimiz unutuyoruz bakın neden toplu kıyımlar insanın ölümlere hep bu coğrafyada oluyor asıl düşünmemiz gereken mesele bu Biz çok büyük bir zenginlik üzerindeki ülkeyiz bunun farkında olmamız lazım bunun sadece bizim değil tüm coğrafyamızda ki ülkelerinde bilmesi gerekiyor Bunun için bilinçlendirmek ki adece ülkesini seven ve sömürülmesine İzin vermeyen insanlarla gizli istişareler yapılmalı

Hayır kesinlikle bu Ortadoğu bataklık kelimesini de sevmiyorum düşünün arkadaşlar dünyanın süper güçlerinin bataklıkta işlerine o halde bir olayı sadece savaşların yaşandığı yer olarak gördüğümüz için böyle adlandırıyoruz ama bilmiyoruz farkında değiliz tüm dünyanın gözü bu coğrafyada ise biz bu coğrafyanın zaten kalbindeyiz o halde bu coğrafyayı korumak bizim Asli görevimiz

Amerika'nın veya diğer emperyal güçlerin burnunu sokup güzel yaptığı bir yer henüz görülmedi O halde ne için bunu biz dünyaya haykırmaya başlamıyor Uz

Scottish

Uzaklaştırılmış
Uzaklaştırılmış
Ekonomik, ticari, ideolojik yönü zaman zaman öne çıksa da, değişik devletler ya da örgütler üzerinden yürütülen sıcak savaş da zaten vardır gerilim de. Suriye savaşı son tahlilde İran-ABD savaşı. Denkleme birçok örgütün dahil edilmiş olması ya da yürüyen süreçte değişik devletlerin dahil olmuş olması, iki taraf arasında yürütülen kavgayı yadsımaz. Amma velakin saddam sonrası Irak’ta sistemin bir türlü oturmamış olması, ülke içinde istikrarın sağlanamıyor olmasının da perde arkasında bu iki güç arasındaki bilek güreşi vardır. Aslında iki güç de gerilim ve iç çatışmalardan son derece büyük çıkarlar sağlıyor. Herkes savaşa hazır mesajı veriyor kısaca.

Eru

Platin Üye
Tarafsız kalmalı. Gerçi taraf tutmayan bertaraf olur. O halde Amerika tarafını tutsun.

Prodesmotes

Bronz Üye
Gerilimin her türlüsünün bize bedel ödeteceği bir durum. Bir şekilde gerilimi engellemeli ve ilişkilerin ilerlemesini sağlamalı.

Böyle bir konuda dost / düşman kavramını anmak dahi ahmaklık olur.

esekherif

Bronz Üye
Sevgili yoldaşımız Gamze İlgezdi’nin dediği gibi “Türkiye adaletin zaferi için, vicdanları ayaklandırmak İçin, barışın aşkı İçin, ey Amerika ve İran sol memenin altındaki Cevahir’i karartmayın”

Prodesmotes

Bronz Üye
Her zaman saçmalayan birinden bir kez olsun mantık beklenemeyeceğini öğreniyorsunuz.

Almasını bilene ne çok ibret var.

kLara

Gümüş Üye
Türkiye kendi çıkarlarını gözeterek politik davranmak zorundadır. Bunun içinde arabulucu yani uzlaştırıcı rolü üstlenmelidir çünkü Türkiye, ham petrol ve petrol ürünlerinin aksine, boru hattı ile doğalgaz ithalinin yaklaşık yüzde 15'ini İran'dan sağlamaktadır. ABD yanlısı olarak bir tutum sergileyip İran 'a karşı bir duruş sergilediği an İran kadar maalesef bizlerde zarar göreceğiz.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 8)