34. Haftanın Tartışma Konusu : Şahit olduğumuz olaylara duyarsız mı kalmalıyız yoksa müdahale mi etm

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Dem

Umrumdışı
Yönetici
DÜN...
Kızının gözleri önünde öldürülen...
Emine Bulut'un annesi,
"Kızım ölmek istemiyorum diye feryad ederken, Hiç mi Müslüman yoktu müdahale etseydi." dendi.

BUGÜN...
Parkta dövülen bir kadının çığlıklarına koşup müdahale eden Kadir'in hayatı karardı.
#kadiricinadalet #kadirsucsuzdur

Duyarsız kalmadığı için müdahale etti. Kadını korumaya çalışırken 19 suçtan sabıkalı bir adamı kazayla öldürdü.

Eğer ki kadir suçlu bulunup tutuklanirsa kimse gözünün önünde adam öldürülse artık polis bile çağırmaz...

Sizce Kadir suçlu mu ?
Olaya şahit olan siz olsanız böyle bir durumda ne yapardınız?

Son düzenleme:

keroLayn

Gümüş Üye
kadirin olayından sonra ben de oturup bi düşünmedim değil. hep görürüz başımıza iş mi alcaz yürü diyen insanları gerçekten bu boyuta gelebileceğini düşünmemiştir o da. olan kadire oldu çok üzülüyorum onun adına hayatı boyunca her ne olursa olsun aldığı can içinde olacak işin bu boyutu beni daha da üzüyor. hiç tanımadığı bir insan yüzünden başına gelenlere bak. ama ya gözü önünde o kadın ölseydi ? kayıtsız kalmak böyle bir duruma büyük vicdansızlık olurdu, allahım insanlar neden bu kadar kötü

ihaveanidea

Yönetici
Moderator
En ufak bir fikrim yok ya. Önceleri minik bir hukukçu misali ille de hukuk derdim de artık vicdanım el vermiyor, olaylar karmaşık bir hal aldı.

O anki hal ve olayların şartlarına göre diyeyim...

Dem

Umrumdışı
Yönetici
Adalet var mı ? Olduğuna inanmak istiyorum. Aksi halde iyice duyarsizlasicaz.

ihaveanidea

Yönetici
Moderator
Bence hala var. Ancak şu an havalar puslu.

aloneboy1903

Yazar
Yıllar önce bir trafik kazası olmuştu. Şans eseri orada beklerken babamla görmüştük. Polis geldi olay yerine. Araba sürücüleri ve polis konuşuyorlardı. O arada içimden geldi arabası hasarlı olana yaklaşıp; olay yerini gören dershane var, kamerası çekmiş olabilir dedim. Babam sonra şöyle dedi; çok karışma, tutanak, görgü tanıklığı vs uğraşmayalım sonra aralarında halletsinler. Benimki bundan ibaret kaldı ama iki farklı bakış açısı. Yardımsever biriyim, içimden gelir yani ama bazen de karışmak istemiyorum. Karşımdaki yardımı istemeyebilir veya yardım edeyim derken kötü insan konumunda olmak da var. Yardım edilecek kişiye göre de değişebilir durum.

Kadir olayı evrensel hukuk örneği için tam uygun. Sınav sorusu yapsan sayfalarca yazı bile yazılabilir. Kişisel düşüncem serbest bırakılmasından yana, en azından serbest yargılansın. Ceza olarak topluma hizmet gibi bir şey de verilebilir. Suçlu olduğunu düşünmüyorum çünkü ölen kişi muhtemelen bir kadını öldürecekti. Toplum biraz gündemde tutarsa serbest kalacağına inanıyorum. Daha ağır suçluları serbest bırakan yargımız bu konuyu es geçmez herhalde(!)

Dem konu olarak iyi yakalamışsın bunu gerçekten.

Şüheda

Bronz Üye
Ne olursa olsun elimden geldiğince müdahale ederim. Zaten oldum olası haksız durumlara dayanamam. En azından sonradan vicdan azabı da çekmem. Evet Kadir suçsuzdur ve asla ceza almamalı!.

Lefty

Yazar
Olayın şekline göre değişir ancak öncelikli olarak polisi ararım çünkü bu tip olaylarda mutlaka silah ya da bıçak ile karşılaşma olasılığınız çok yüksek oluyor.

Kadir suçlu değil ancak şöyle de düşünmek gerekiyor; İnsanlar bazen planlı cinayetler için bazı garip senaryolar üretebiliyorlar yani bu olayda Kadir suçlu değil elbette fakat yeni olası vakalar için bu detayı görmezden gelemezler. Kavga ya da hırsız süsü verip sevgilisine, eşini öldürten kadınların olduğunu unutmamak gerekiyor.

Yıllar önce eşine balta ile saldıran birinin olayına şahit olmuştum ve yardımcı olmak için arada kalan kişi de balta ile ciddi yara almıştı. Polis geldi ve adamı ayağından vurup etkisiz hale getirmişti ancak o arada kadından çok yardımcı olmaya çalışan ağır yaralanmıştı yani bu tip durumlarda polis çağırmak en doğrusu olacaktır ve şayet olaya anında müdahale gerekiyorsa tek kişi değil de belki birkaç kişi beraber yardımcı olabilir çünkü teke tek müdahale mutlaka yaralanma veya ölümle sonuçlanır.

EkSen

Yazar
Haksızlığa karşı elinizle mücadele veriniz. Buna gücünüz yetmezse dilinizle... Ona da gücünüz yetmezse kalbinizle buğz edin ki bu imanın en zayıf halidir. ( Hz.Muhammed )

Run

Özel Üye
Lefty merhaba, polisi sabaha kadar çağır bir şey değişmez. Polis de aynen vatandaş gibi izliyor olayları, silah ve zor kullanma yetkisi sınırlı, aynen insanlar gibi aman başıma iş almayayım mantığında. Bunu eleştiri olarak yazmıyorum, ben de aynı şeyleri düşünüyor olduğum zamanlar oluyor. Polis daha çok adli işlerle ilgileniyor, yani olay bittikten sonra geliyor. Senin mantığın ile iki kişi kavga ederken polisin en yakın yerden gelmesi 10 - 15 dakika zaman alır. Bu zaman zarfında zaten fiil gerçekleşmiş olur.
Son günlerde ki Kadir isimli çocuğun olayında çıkacak sonucu herkes gibi ben de merak ediyorum. Hukuk da birisini öldürmenin cezası belli, meşru müdafaa ve tasarlayarak öldürme iki farklı yaklaşım olarak ele alınıyor. Burada kadının vereceği ifade önemli, görgü tanığı olaraktan.
Başka birini savunuyor olsa da, insanın yaşam hakkını elinden almanın mutlaka bir cezası olacaktır, muhtemelen alacağı ceza toplum baskısı ve iyi avukatlar ile düşük olacaktır diye düşünüyorum. Herhangi bir ceza almaması durumunda sürekli benzer şekilde, yada planlayarak yapılan şiddet olaylarında emsal olarak gösterilme durumu söz konusu olacağı için serbest bırakma olmaz gibi. Olayla ilgili kamera kayıtları olmaması sıkıntı olduğu için tanık ifadesi çok önemli. Umarım büyük cezalar almaz diyorum.
Hiç bir iyilik cezasız kalmaz sözünü söyleyebiliriz bu olaydan sonra.

Eru

Platin Üye
Polisi ararım. Elimden geleni bu kadardır.

Lefty

Yazar
Lefty merhaba, polisi sabaha kadar çağır bir şey değişmez. Polis de aynen vatandaş gibi izliyor olayları, silah ve zor kullanma yetkisi sınırlı, aynen insanlar gibi aman başıma iş almayayım mantığında. Bunu eleştiri olarak yazmıyorum, ben de aynı şeyleri düşünüyor olduğum zamanlar oluyor. Polis daha çok adli işlerle ilgileniyor, yani olay bittikten sonra geliyor. Senin mantığın ile iki kişi kavga ederken polisin en yakın yerden gelmesi 10 - 15 dakika zaman alır. Bu zaman zarfında zaten fiil gerçekleşmiş olur.
Son günlerde ki Kadir isimli çocuğun olayında çıkacak sonucu herkes gibi ben de merak ediyorum. Hukuk da birisini öldürmenin cezası belli, meşru müdafaa ve tasarlayarak öldürme iki farklı yaklaşım olarak ele alınıyor. Burada kadının vereceği ifade önemli, görgü tanığı olaraktan.
Başka birini savunuyor olsa da, insanın yaşam hakkını elinden almanın mutlaka bir cezası olacaktır, muhtemelen alacağı ceza toplum baskısı ve iyi avukatlar ile düşük olacaktır diye düşünüyorum. Herhangi bir ceza almaması durumunda sürekli benzer şekilde, yada planlayarak yapılan şiddet olaylarında emsal olarak gösterilme durumu söz konusu olacağı için serbest bırakma olmaz gibi. Olayla ilgili kamera kayıtları olmaması sıkıntı olduğu için tanık ifadesi çok önemli. Umarım büyük cezalar almaz diyorum.
Hiç bir iyilik cezasız kalmaz sözünü söyleyebiliriz bu olaydan sonra.
Haklısın ancak bu tip durumlarda karşı taraf silahlı olduğu için profesyonel müdahale gerekiyor yoksa birinden biri kesin olarak ya ölecek ya da yaralanacaktır.

Kendi adıma bu tip olaylara birkaç kez şahit oldum ve polisi aradım, çok kısa sürede de geldiler. Yunus polisler geldi ve olayı en az zararla çözdüler. Olayın şekline göre karar vermek gerekiyor ve yorumum geneldi. Bu olayda ise dediğin gibi fazla ceza verileceğini sanmıyorum.

Jesse James

Gümüş Üye
Her seye bodozlama dalmamak lazim. Bana göre Kadir aslinda bir kahraman. Fakat kanunlara göre suclu. Kadiri affetseler, herkes alir bicagi eline, kendisine göre haksiz olan herkesi öldürmeye calisir. Kadirin cebinde neden bicak vardi mesela? Kizi döven sabikalida bicak yoktu.
Engellemeye calismaliyiz fakat öldürmek yanlis.

Lefty

Yazar
Run

Yazdıklarıma ilave olarak şunu da eklemek isterim ki duyarsız kalmak; olayı görüp de görmemezliğe vermektir ancak polisi aradığın zaman, sen üzerine düşeni yapmış oluyorsun. Bu olayda Kadir ya da yardım etmeye çalıştığı kadın da ölebilirdi çünkü o an neyin nasıl gelişeceğini tahmin etmek çok zordur.

Kitapella

Bronz Üye
Benim sülalenin yarısı polis ve ben hiç duymadım, gelen ihbarı gidip izlediklerini. Polisler; silah çekilmiş yada bıçaklı saldırı halinde olan her suçluya ateş etme hakkına sahip (öldürmek değil, durdurmak için). Polisleri çekimser yapan şey de vatandaşın tepkisi. Geçen sene abime bir hırsız arabayla çarptı, o da tekerine ateş etti diye vatandaşlar, " polis sivile ateş ediyor" sloganlarıyla linç ettiler. Kusura bakmayın ama polisleri pasifize eden de bizleriz.

Ben her tür şiddet olayında hemen tepki koyan bir dengesizim. Polisi aramak o an aklıma bile gelmiyor. İnsanlar toplanınca polisi arıyorum. Bir gün başıma bir şeyler geleceği kesin. Fakat hiçbir şekilde tahammül edemiyorum.

Vague

Yönetici
Yönetici
İki ucu da ayrı bir olay. Öyle bir duruma geldik ki müdahale etsek bir dert etmesek gönül razı olmuyor. Bende dayanamarak tepki gösterenlerdenim.

Run

Özel Üye
Kitapella nick vermemişsin ama yakın zamanda olan bir olayı atayım, keşke senin akrabaların orada olsaydı.

Xasthur

Altın üye
1 arkadaşım askerden yeni gelmişti , kavgayı ayırıyım derken kendisi bıçaklandı ve hayatını kaybetti.
Duyarsız kalmamalıyız , ancak düşüncesiz davranmamalıyız.

Xasthur

Altın üye

Run

Özel Üye
Xasthur arkadaş 90 100 kilo ile mesleki görev yapan polisleri süper kahraman gibi anlatmış, ona istinaden video attım. Yoksa kafaya koyduktan sonra insan öldürmek den kolay bir şey yok.
Biz her zaman yine de şiddete karşı olalım, mizahı bile kötü. Ama maalesef ülkenin de durumu ortada.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 14)