60 bin kişi organ bekliyor!

A

aXi

GuestTürkiye'de 60 binin üzerinde hastanın organ beklediği senede ancak 270 kadavra dönor bulunabildiği ve organ bağışına kayıtsız kalındığı belirtilirken, İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, ''Bağışlayacağımız bir organla, bir insanın hayatını kurtarabileceksek, o artık yerine getirilmesi gereken bir ödevdir'' diyerek, organ bağışı konusunda insanları daha duyarlı olmaya çağırdı.

Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesince, Zeytinburnu Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Organ Bağışı ve Akciğer Nakli'' sempozyumunda konuşan İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, organ bağışında ülkemizin önemli sorunlar yaşadığını belirterek, bunda dini inançların rolü olduğunu söyledi.​
Kuran-ı Kerim'de yer alan ''Her kim haksız yere bir insanı öldürürse bütün insanları öldürmüş gibi suç işlemiş olur, her kim birine hayat kazandırmışsa bütün insanlığa hayat vermiş gibi iyilik yapmış olur'' ayetini hatırlatan Çağrıcı, ''İslam dininin korunmasını buyurduğu en önemli hak, hayat hakkıdır. Hayat söz konusu olduğunda İslam dinine göre bütün haramlar ihtiyaç sınırını aşmamak üzere ortadan kalkar. Birinci ödevimiz insan hayatını kurtarmak olduğu için İslamiyette yasak olanlar bile ihtiyaç sınırını aşmamak üzere ortadan kalkıyor. Bağışlayacağımız bir organla, bir insanın hayatını kurtarabileceksek, o artık yerine getirilmesi gereken bir ödevdir'' dedi.
Organ bağışı gibi konularda çeşitli tartışmalar yapıldığını ve iddiaların ortaya atıldığını anlatan Çağrıcı, yine de organ bağışının, hukuken meşru, dinen caiz olduğu konusunda epey mesafe alındığını kaydetti.
YEDİKULE HASTANESİ'NDE AKCİĞER NAKLİ
Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Sedat Altın, akciğer naklinin diğer organ nakillerine göre daha zor olduğunu söyleyerek, Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nin ardından kendi hastanelerinde de 2 ay içinde akciğer nakline başlanacağını kaydetti. ''Türkiye için yılda 300-400 civarında akciğer nakli gereksinimi olduğunu tahmin ediyoruz" diyen Altın, bunda sigara tüketiminin rol oynadığını vurguladı.

Herkes organ naklini oturup düşünsün
Organ Nakli Koordinatörleri Derneği Ahmet Çakıroğlu, akciğer naklinin Türkiye'de 10 bin dolara mal olduğunu anımsatarak, ''Değil 10 bin dolar, şu an 1 milyon dolarınız dahi olsa organ nakli yaptıramazsınız, çünkü bu, herhangi bir yerden alacağınız yedek parça değil'' dedi. Türkiye'de kaza sonucu gerçekleşen beyin ölümlerinin Avrupa'ya göre daha fazla, buna karşılık organ bağışının daha az olduğunu kaydeden Çakıroğlu, ''Bize düşen, kendimize bakmamız, bunu düşünmemiz. İnşallah kimsenin başına gelmez ama o gün geldiğinde bu konuyu düşünmüş ve karar vermiş olarak hazır olmamız lazım'' diye konuştu. Ahmet Çakıroğlu, ''Yoğun bakımda yakınını kaybetmiş bir kişi, eğer 'Evet' demezse, vefat eden bir kişiyle beraber organ bekleyen 4 kişiyi daha toprağa veriyoruz'' dedi.

60 BİN KİŞİ ORGAN BEKLİYOR
İstanbul Bilim Üniversitesi Öğretim üyesi Opr. Dr. Ata Bozoklar, Türkiye'de 60 binin üzerinde organ bekleyen hasta bulunduğuna dikkati çekerek, ''Senede 270 kadavra dönor buluyoruz. Listeye ise her sene 5-6 bin kişi ekleniyor'' dedi. Organ nakli gibi popüler bir konuda, yeterince kadavra bulunamadığı zaman, organ mafyasının doğmasına neden olunduğunu vurgulayan Bozoklar, iyi bir kadavra koordinasyon sistemi olmayan ülkelerde, organ naklinin ileri gidemeyeceğini vurguladı.

OĞLUNUN ORGANLARINI BAĞIŞLADI
Oğlunun organların bağışlayan tiyatro sanatçısı Selçuk Uluergüven de ''Yoğun bakımda olan oğlum Eren'den ümit kesilince bize organlarını bağışlamamız teklif edildi. Bağışlamaya karar verdik. Kaybettiğimiz oğlumuzun yerine 4 çocuğumuz, her bayramda mutlaka geliyor, hepsi ellerimize sarılıyor. Bu büyük mutluluk bence'' dedi.
12 yıl önce yurt dışında çift akciğer nakli geçiren Nuran Sağlam da 1998'de ABD'de akciğer nakli yapıldığını dile getirerek, 12 yaşında vefat eden bir çocuğun organları bağışlanmamış olsaydı, şu zamana kadar yaşayamazdım. Eğer organ bulunamasaydı en fazla 2 veya 3 ay daha yaşayabilirdim'' diye konuştu.

Sempozyumda, Atatürk, şehitler ve organ nakli bekleme sırasındayken hayatını kaybeden hastalar için saygı duruşunda bulunuldu.


 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst