92. Haftanın Tartışma Konusu : Kadın Cinayetleri Politik midir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Hacı

Emektar Üye
A0D4A7FE-EAAB-4990-8E68-AEA258FC1F9F.jpegİktidarın kadına biçtiği rol genel olarak herkesçe malum. Ev içinde konumlandıran, annelik dışında bir rolü olmayan, kadını kadın olarak değil de bu tür sıfatlar ile konumlandıran bir yaklaşım. Kıyafetinden kahkahasına, gece saat kaça kadar dışarı çıkması gerektiğinden çocuk yapıp yapmamasına kadar hemen hemen her alanda müdahale denebilir buna.

Çokça geniş bir konu olduğu aşikar ama çok fazla yorum katmadan soruyu soralım;

Kadın cinayetleri ve kadına şiddet politik midir?
Her geçen yıla oranla bu olayların artmasının sebebi nedir?
Erkeklerin yada bireylerin “eğitimsiz” olması nedeniyle yaşandığını ifade etmek yeterli bir açıklama mı?
Sizce siyaset bu işin neresine düşüyor?

Sezen

Platin Üye
Yillardir ulkenin yarasininda yarasi. En buyuk sebep ADALETIN OLMADIGI ICINDIR. adam tavuk horoz keser gibi sevgiliyi esini yani bir KADINI ölduruyor ya hic ceza almiyor yada iyi hal indirim vs derken 3/5 sene ile kapatiyor... Aileden tut polisine mahkemesine savcisina hakimine HERKES SUCLU... bu tur kanunlar yerle bir edilip anasinin agliyacagi gun yuzu gormiyecegi kurallar cezalar getirilmeli. Konus konus hicbisey degismiyor... bir kadin bir erkegin hizmetcisi degil. Ondan dusuk bir seviyedede degil. Esitiz esitler. Toplum hala okadar gerideki.

climax

Yazar
E elbette.
Bu adamlar lümpen.
Fikirleri iktidar olunca da cüretleri arttı.
Asıl anlayamadığım, bir kadın nasıl olur da kendisini aşağılayan bu ideolojiye kalkar destek verir.

Thor

Muck the system
Yönetici
Super Moderator
@Sezen in bahsettiği gibi adaletsizlik yani ödül gibi ceza veriliyor.

Bir çok boyutu var bu konunun;
Erkeğin ve kadının yetiştirilme tarzı - Erkek istediği saatte geç eve gelebiliyorken, kadınlara en geç şu saatte evde ol kuralı

Bi iş yapılacaksa kadını küçümseyip sen yapamazsın beceremezsin gibi söylemler

Eğitimsizlik, ekonomik sorunlar

Ülkemizde arap gibi yaşamak isteyen mahlukatların olması…

Ülkeyi yönetenlerin çıkıp;
Başörtüsüz kadın perdesiz eve benzer
Hamile kadının dışarıda ne işi var tahrik eder
Kadın mıdır nedir ben bilmiyorum

en başta da yazdığım gibi mahkemenin ceza yerine ödül vermesi bu ve bunun gibi suçlara teşvik ediyor

En başta kadını ayrıştırmadan, sen kadınsın yapamazsın demeyip aile içinde onlarında birey olduğu öğretilmeli.

Bilmiyorum alakası var mı ama hayvan doğa sevgisi de aşılanmalı.
Okullarda nasıl iyi bir insan olunur dersi verilmeli.

Önce araplaşmaktan vazgeçip kadınlarında bizim gibi aynı haklara sahip olduğunu öğretmemiz gerekiyor. Sonra da bu tarz suçların cezası ağırlaştırılmalı.
Yok dötünde don var iyi halden 8 sene yerine 1 sene yat çık devri kapanmalı

Aslında bu konu çook uzun ama özetini bu şekilde yazmaya çalıştım.

Süreyya

Ego sum Principium mundi et finis seaculorum.
Elmas Üye
Izliyecegim bu konuyu.

Thor

Muck the system
Yönetici
Super Moderator
Haaa birde iktidarın tv si olan atv de sürekli kadına şiddet uygulanan diziler yayınlanıyor. Kadını küçümseyen mal yerine koyan.

climax

Yazar
Ben olayın ceza caydırıcılığı ile alakalı olduğunu sanmıyorum.
Ceza azsa bana da az sana da. Neden gidip birer kadın tartaklamıyoruz?

Eğitimle alakası indirekt.
Esas sebep eğitime ulaşmak değil egitime kendini kapatmak. Bunu sebebi de din, örf adet gelenek.

İnsanca koşullarda sevgiyle yetişen adam yapmaz bunları. Ortadogu sıçanı Mezopotamya faresi Ganj maymunu ise asla egitilemez. Çok geç. İtlaf edilmeliler.

Melodram

Platin Üye
kadın cinayetleri senelerdir ekonomiyle beraber ülkenin en büyük sorunlarından biri bence. her zaman var olan bir duruma sosyal medya sayesinde daha çok tanık olduğumuz için aslında hepimize sorunun büyüklüğü tokat gibi çarptı. ben ilk kırılmanın münevver karabulut cinayeti olduğunu düşünüyorum kendimce. zengin bir ailenin oğlunun vahşice katlettiği münevver'den sonra bu konuda daha çok konuşmaya başladık ve ardından daha çok ismi unutmamaya başladık. yine özgecan arslan'da bu konuda kadınların ses çıkarma ve birlik olma mücadelesinde en önemli dönüm noktalarından biriydi.

kadın cinayetlerinin sebeplerinin töre, kocaya baş kaldırma, kadınlık görevini yerine getirmeme gibi sebepleri zaten bilinen ve çoğu zaman görmezden gelinen sebepleriyken bu sebeplere bir de dönemin siyasilerinin ''kadın şiddeti, kadın cinayetleri ve kadınlar'' ile ilgili kurduğu cümleler işi politik bir yere getirmiştir. cümleleri düşününce hiçbirimiz zorlanmıyoruz aslında.
''kadın mıdır kız mıdır bilmem'' cümlesini kullanan erdoğan'ın bu konuda herkesi yüreklendirdiği de aşikar. kronolojik sırasını hatırlayamam belki cümlelerin ama ardından ''anası tecavüze uğruyorsa çocuk niye ölsün, anası ölsün'' cümlesini kurabilen melih gökçek, ''kızlar okuyunca erkekler evlenecek kız bulamıyor'' diyen akp meclis üyesi, bülent arınç'ın ''kadın iffetli olacak, herkesin içinde kahkaha atmayacak'' çıkışı, şarkıcı demeye dilimizin varmadığı dombracının ''kadın erkeğin kölesidir'' demesi, yine kürtaj konusu gündemdeyken melih gökçek'in ''kadın ahlaklı olsun kürtaj yaptırmasın'' cümlesi, sağlık bakanının tecavüze uğrayan kadınlar için ''kürtaj yaptırmasın gerekirse devlet bakar'' gibi leş bir cümle kurması, bu cinayetler ve şiddetler için insanları destekleyen ve gelişimini tamamlayamamış her birey için tetikleyici olan şeylerdir.
zaten senelerce ataerkil bir toplum olarak yetişmenin cezasını çekerken, üzerine 20 yıldır ülkeyi etkisi altına almış bir partinin, üyelerinin ve yandaşlarının sürekli olarak kadını aşağılayan yorumları, kadının bütün yaşamıyla ilgili kararları bir tek erkeklerin verebileceğine olan inançları, kadının önce evinde çalışması gerektiğini savunup, kocasını ve çocuklarını mutlu etmek dışında bir görevi olmadığını söylemeleri, kadın bedeninin yaşadığı her durumla ilgili bilirkişi kesilerek yorumlar yapmaları, işsizliğin sebebini bile kadınların iş aramasına ve okumasına bağlamaları bütün bu cinayetlerin, şiddetin ve kadını değersizleştirmenin önünü açıyor.

bununla ilgili iyileştirmeler yapılmasını beklerken geçtiğimiz yıl istanbul sözleşmesi'nden çıkılıyor, kadınlarla ilgili en büyük dayanışmayı sağlayan ''kadın cinayetlerini durduracağız'' platformu geçen aydan beri kapatmakla tehdit ediliyor, kadınların bir araya geldiği her eylem polis tarafından arbedeye dönüştürülüp, sonrasında da yerini şiddete, yerlerde sürüklemelere, ters kelepçelere bırakıyorsa evet politiktir. haklarını arayan, hakları için mücadele eden ve cinayetlere dur demek için kendini paralayan kadınların sesini kesmek için ellerinden geleni yapanların bu tavrı da politiktir. bu arada sadece kadınlar da değil, cinsel yönelimi yüzünden öldürülen, yaşama hakkı elinden alınan ve ötekileştirilen her bireyin katledilişi, onlara yaşatılan bu cehennem hep politiktir. bütün bu ölümlerin ve şiddetin karşısında yargının bu durumu meşrulaştırma çabası ve bağımsız larar verememe halleri de yine politiktir. gerçekten bununla alakalı tonlarca şey sıralayabiliriz buraya, geç olduğu için tam toparlayamıyorum da cümleleri ama kalbimizin kanadığı, sindiremediğimiz ve sadece yaşamak istediğimiz için bile ölüm tehdidi aldığımız bir ülkede, şans eseri ne kadar hayatta kalabilirsek, oraya kadar kalmaya devam edeceğiz.

ek olarak da eğitim şart ama bu eğitim dediğimiz üniversite değil, o öğrenim. eğitim dediğimiz baştan sonra bu halkın domestosla arındılıp, insan olarak yeniden piyasaya sürülmesi gibi bi şey. imkansıza yakın. biz geçmişin yanlış yetiştirilmiş ve saçma geleneklere dayanarak büyütülmüş insanlarının çilesini çekiyoruz. dileğimiz, bizden sonrakilerin bu şekilde yetişmemesi, büyümemesi. umudum var mı? pek yok ama vazgeçesimiz de yok işte. insan yaşamaktan kolay vazgeçemiyor.

gece gece ne yazdın be melo.

Son düzenleme:

Manisa pomak

Yazar
Mhpli adam doğru demiş _ amma her doğru her yerde söylenmez _ kanunen teşhircilik suç _ anayasaya bakın _ anayasa tam uygulansa kimse don atlet dolaşamaz_

Xasthur

Platin Üye
toplumun geneli aptal oldukça kadın cinayeti olucaktır. alttan gelenler de boyle yetisiyor. bu herifi tanımayanınız yoktur? aleyna isimli bir kızı öldürdü , sonra ailesi şikayetçi oldu diye ailesini tehtid etti. haberler de yer aldı ve gazetecileri bile tehtid ettti. evet bu fotoğraf da cinayet sonrası darp şuclamaları tarzı yeni davalardan oluşan filmin sonra ki sekanslarından;
images (95).jpeg
peki nasıl oluyor da hala kızlar ile uyuşturucu partilerinde tiktokliveaction yapabiliyor anlamiyorum. peki ya hanim kizimiz? lan bu herif 1 ay once katil zanlisi olarak haberlere cikti lan kajdjdj okey bu çok uç bir ornek fakat yok değil. hadi erkekler giderek daha da hayvan oluyor. peki kadınlar nasıl bu kadar kolay kanıyor anlamiyorum. abi su surata bakarmisin nasil meymenet yok?
toplumun kanayan yaralarından yalnizca farkli bir kategori olan bu durumda genc kitleyi anlatmaya çalıştım. evin de bir hayvan ile evli olarak yaşayan eziyet gören kadınları zaten arkadaşlar yukarıda özetlemişler. yani bu insanlar hala agalik ve asiret sistemi ile bole gotu kaldirilip insanlari bir zevk araci olarak gordugu surece , cogaldigi surece ve insanlar da aptal oldugu surece maalesef bu devam edicek. ne yani kadınlarda mı suç (evet az da olsa evet) diyen uyeler de olucaktir.
siyasi bir parti yalnizca onlarin devrinin geldigini gosteren bir tür yozlastirma makinasi gorevi goruyor.
cunku daha haberler vasitasi ile gozlerinizle şahit olmadiğiniz cok fazla pislik olay barindiriyor ulke...
images (95).jpeg
images (96).jpeg
images (97).jpeg

Lefty

Yönetici
Co Admin
Şiddet her ne kadar insan doğasının gerçeği olsa da kişi sahip olduğu irade ile bu içgüdüyü baskılayabilir.

Erkeğin kadına şiddetine çözüm bulmak istiyorsak, öncelikle şiddetin normalleştirilmesi sorununu aşmamız gerekiyor. Son zamanlarda, yaşı 15-16 olan gençlerin bile birbirine şiddet uyguladığı videoları, sosyal medya üzerinden paylaştığına şahit oluyoruz. Peki bu çocukları şiddete özendiren nedir, kimlerin etkisi altında kalıp da sorunlarını şiddet ile çözmeye çalışıyorlar?

Yasaların caydırıcılığı elbette bir noktaya kadar etkili olacaktır ancak zarar gören kişilerin yaşamını geri getirmeyeceği de bir gerçek.

Aile içi eğitimin kalitesi, yaygınlaşan ve her kesimi hedef alan şiddetin önündeki en büyük engeldir. Bir şekilde aile kurumunu sağlamlaştıran tedbirlere ağırlık vermek gerekiyor ve hatta önce anne-babaları eğitmek gerekiyor ki rol model olarak çocuklarına ideal olanı gösterebilsinler.

En ağır cezaları da getirseniz ne yazık ki kadın cinayetlerini sadece bu şekilde önleyemezsiniz çünkü cinayeti işleyenler zaten çoğu vakada, cinayet sonrası da intihar ediyorlar.

İnsanların öncelikle şiddetin her türlüsüne karşı çıkması gerekmektedir ve aşırı sahiplenici ilişki anlayışından da kurtulmak zorundalar yoksa öteki türlü boşandığı / ayrıldığı eşi ya da sevgilisi üzerinde bile hak iddia edenler olabiliyor. Kadının kadına şiddeti ise bambaşka bir sorun ve bu bakış açısındaki kadınlar var olduğu sürece erkek şiddetine çözüm üretmek çok zor olmaktadır.

Son düzenleme:

Hacı

Emektar Üye
bu haber senin konuyu mors etti Mazlumcum
ne kadar paradoks degil mi?
Konuyu açtıktan kısa süre sonra böyle bir haberin çıkmasını kamuoyunun takdirine bırakıyorum :dd konumu destekleyecek başka haber çıkar ama eminim. Rutine bindi artık : d

Süreyya

Ego sum Principium mundi et finis seaculorum.
Elmas Üye
Konuyu açtıktan kısa süre sonra böyle bir haberin çıkmasını kamuoyunun takdirine bırakıyorum :dd konumu destekleyecek başka haber çıkar ama eminim. Rutine bindi artık : d
aslinda forumumuzda baska bir konuda islenmis olan bu haberin ilgi degeri kadinin memesi yani.
bu konuda kadina siddet no,diger konuda kadinin memesi sarkmis:D:D:
paradoksu bu

juju

Altın Üye
Eğitimsizlik ve dini inançlardır. bizim siyasetimizin temelini de eğitimsiz insanlar ve din oluşturduğu için siyasidir. kadına şiddetin temeli ile siyasetimizin temeli aynı. bence tabi.

Mrt

Bronz Üye
kadin cinayeti bence politik deyildir istisnalar haric
ama kadin cinayeti cözümü siyasetdedir bence siyaset cözüm bulmali

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt