sohbet odaları

Access ile Veritabanı Oluşturma

Mehmet

Yönetici
Üst Yönetici
Katılım
11 Haziran 2011
Mesajlar
8,968
Puanları
93
Konum
Kocaeli.
Tepkime puanı
1,868
Access'i çalıştırdıktan sonra boş bir veritabanı oluşturalım. Fakat bu arada Access7in boş veritabanı şablolarını tanıyalım. Kullandığınız Access'in başka bir kullanıcı tarafından ayarları değiştirilmemişse açıldığı anda karşınıza ne yapmak istediğinizi soran ve dosya seçmenizi sağlayan diyalog kutusu gelecektir. Bu kutuda "Access Veritabanı sihirbazları sayfaları ve projeleri" maddesini işaretleyerek Tamam'ı tıklayın.

Access'in ayarları değiştirilerek bu kutunun açılması önlenmişse karşınızda tamamen boş bir Access penceresi de görebilirsiniz. Bu durumda Dosya menüsünden Yeni maddesini seçerek (veya klavyede Ctrl tuşunu tutarak ve N tuşuna basarak) boş bir veritabanı oluşturmanızı sağlayacak diyalog kutusunun açılmasını sağlayabilirsiniz. Yeni diyalog kutusu açıldığında Veritabanı sekmesini tıklayın.

Access'i tasarlayan uzmanlar çeşitli kullanım alanları bulunan on ayrı veritabanı şablonu hazırlamış bulunuyorlar. Access ile veritabanı projelerinde büyük bir ihtimalle bu şablonlar hemen her ihtiyacınızı karşılayacaktır. Access'i tanımak için bu şabloların teker teker hepsini seçip oluşturulmasını önerdiği dosyaların oluşturulmasını sağlayıp sonra şablon sihirbazının her bir veritabanında ne gibi tablolar açtığını bu tablolara ne gibi görevler yüklediğini ne gibi alanlar oluşturduğunu gözlemenizde yarar var. Veritabanı yapan Access sihirbazlarının bir diğer marifeti veri girme ve rapor alma işlerinde kullanacağınız formları da oluşturmaktır. Bu formları inceleyerek ilerde kendi formlarınızı tasarlamakta kullanacağınız ipuçları edinebilirsiniz. Ayrıca Access 2000 sadece tabloları formları ve raporları oluşturmakla kalmayacak bu veritabanını sanki kendi başına bir program gibi kullanmanızı sağlayacak grafik arayüzü bile inşa edecektir. Sihirbazları kullanarak tabloları doldurulmaya formları kullanılmaya ve raporları baskıya hazır veritabanlarını sık sık oluşturacaksınız; fakat kimi zaman bu tablolardaformlarda veya raporlarda yeni bir alan eklemek veya var olan bir alanı kaldırmak isteyebilirsiniz. Bunu yapabilmek için Access'in bu nesnelerini nasıl oluşturabileceğimizi nasıl düzenleyebileceğimizi veya değiştirebileceğimizi bilmemiz gerekir. Şimdi bir örnek üzerinde bunu birlikte yapalım.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst