sohbet odaları

Acil serviste vezne kalkıyor

A

aXi

Guest


BAZI hastaneler de son dönemde acil servisler girişine konulan ve “230 lira ver, muayene ol” diye anılan uygulama Sağlık Bakanlığı’nı harekete geçir i. Bakanlık dün yayınladığı genelgeyle 81 ile talimat göndererek acil servislerdeki veznelerin kaldırılmasını istedi. Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden Müsteşar Nihat Tosun imzalı genelgede, Başbakanlık genelgesi gereği, tüm hastanelerin, sosyal güvencesi olsun veya olmasın, acil servislerine müracaat eden hastalara, öncelikle ve ön şartsız olarak tedavi sağlanması gerektiği hatırlatıldı. Hizmet bedelinin ancak acil müdahale sağlandıktan sonra yapılacağı, ama buna karşın hastalardan tahsilat yapıldığı belirtilen genelgede şu bilgiler yer aldı:

* Acil servislerdeki vezneler kaldırılacak ve bu alanlar, ihtiyaçlar doğrultusunda düzenlenerek hastaların kullanımına tahsis edilecektir. Vezne işlemleri için ayrıca personel görevlendirilmeyecektir.
* Ücretli hastalar adına tahakkuk ettirilen faturaların bedelinin kurumun faturalar üzerinde belirtilen banka hesabına yatırılması sağlanacak.
* Hastaların kendisinden veya refakatçilerinden refakatçi ücreti talep edilmeyecek, sosyal güvencesi olan hastaların refakat ücretleri faturalarda gösterilecektir.

HERKES ŞİKÂYETÇİ
Özel hastaneler, acil müdahale gerektirmeyen hastaların bile acil servise gelerek ücretsiz tedavi olmak istemesinden yakınırken bazı vatandaşlarda durumlarının acil olmasına rağmen hastanelerin kendilerinden ücret talep etmesinden şikâyetçi. Birçok hastane, bu kargaşayı gidermek için hangi hastanın acil müdahaleye ihtiyacı olduğuna, hangisinin olmadığına karar vermesi için, “kapı doktoru ” görevlendirdi. Bu doktorun verdiği karar doğrultusunda hasta, gördüğü tedavi karşılığında ücret ödüyor ya da ödemiyor. Başbakanlık genelgesinde “acil hasta” tanımı şöyle yapılıyor: “Ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri beklenmeyen durumlarda oluşan sağlık sorunları, hayati tehlikesi olabilecek durumlar.”


 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst