sohbet odaları

Adolf Hitler'in Propagandalarını Planlayan, En Yakınındaki Sadık Bir Adam: Joseph Goe

Rorschach

Altın üye
Katılım
10 Ocak 2015
Mesajlar
11,476
Puanları
48
Konum
Tel'aran'rhiod
Tepkime puanı
79
Adolf Hitler'i çoğu insan genel anlamıyla tanımaktadır. Fakat onun en yakınında, bizzat fikirleriyle onu etkileyen insanları ne kadar iyi tanıyoruz? İşte Joseph Goebbels de Hitler'in en yakınındaki o isimlerden sadece birisiydi.

Sıkıntılı Gençlik Dönemi

Goebbels 1897 yılında Mönchengladbach'da doğdu. Babası bir fabrikada sekreterlik yapmaktaydı. Goebbels orta seviyede bir eğitim aldı. 1917'de liseden mezun olduğunda birtakım fiziksel rahatsızlıkları sebebiyle askere alınmadı. Goebbels çocukluğunda akciğerlerinden rahatsızlanmıştı ve sağ ayağı doğuştan içeriye dönük bir biçimde anatomik olarak bozuktu. Çocukluğunda uzun süre özel ayakkabılar giymek zorunda kalmıştı. İşte bu rahatsızlığı sebebiyle Goebbels, askerliğini masa başı işlerde çalışarak ifa etti.
Goebbels lisede kendi sınıfı içerisindeki en başarılı öğrencilerden birisiydi. Üniversiteyi burslu bir biçimde birkaç şehirde okudu. Genel olarak tarih ve filoloji üzerine eğitim aldı. 1921 yılında ise Heidelberg Üniversitesinde felsefe doktorası yaptı. Sonraki yıllarda yerel bir gazetede antisemitizm üzerine yazılar yazdı, banka memurluğu ve borsacılık gibi birtakım işlerde çalıştı. Aynı zamanda kendi hayatını anlatan bir kitap da yazdı.


Adolf Hitler'le Tanışmak


Goebbels, 1924'lü yıllarda Adolf Hitler'in görüşlerinden etkilenmeye başladı. En sonunda kendisi de partiye üye olmaya karar verdi. Goebbels yazdıkları ve söylemleri ile dikkat çekmiş olacak ki kısa sürede partinin Berlin temsilcisi oldu.


Goebbels Nazi Partisi içerisinde hızla yükseliyordu. Onun yazıları Nazi yanlısı gazetelerde yayınlanıyor, söylemleri birçok kişiyi etkiliyordu. O da tıpkı Hitler gibi etkileyici bir konuşma kabiliyetine sahipti. O dönemlerde Naziler çok yüksek oylar alamıyordu. Fakat yine de Goebbels 1928'de, Reichtag Parlementosunda Nazi Partisine ayrılan az sayıdaki koltuktan birinin sahibi olmuştu.


Propaganda Bakanı Goebbels

1933'te Adolf Hitler Şansölye (Başbakan) olduktan sonra, Goebbels'i Halkı Aydınlatma ve Propaganda Bakanı yaptı. Bakan Goebbels'in ilk icraatı Nazi görüşlerine karşı olan ve Yahudilik ile alakalı bütün kitapları toplattırıp Berlin Meydanında yaktırması oldu.


En Ünlü Fotoğrafı

Bu fotoğrafa çoğu insan, ''Nazi bakanının, fotoğrafı çeken gazetecinin Yahudi olduğunu öğrenince attığı bakış'' açıklamasıyla bir yerlerde mutlaka rast gelmiştir. Bu fotoğrafta o bakışı atan bakan, Joseph Goebbels'den başkası değildir.


II. Dünya Savaşı

Joseph Goebbels doğal olarak II. Dünya Savaşını destekleyenlerden birisiydi. Savaşın başlangıcında ve gelişiminde halkı propaganda etmekle görevliydi. Savaş boyunca çeşitli yüksek askeri makamlarda da görev yaptı. Goebbels propagandalarında o kadar başarılıydı ki, savaşın Almanya aleyhine dönmeye başlaması sonrasında bile halkı halen söylemleriyle etkileyebiliyordu.


Yakalanmak Yerine İntihar

Joseph Goebbels, savaşın kesin yenilgiyle sonuçlanmasına kadar Adolf Hitler'in yanı başından ayrılmadı. Müttefikler Berlin'e girince artık savaş resmen kaybedilmişti. Adolf Hitler sığınağında intihar etmişti. Goebbels 1 günlüğüne temsili olarak şansölye oldu. Sonrasında ise ölümü yakalanmaya tercih etti. Evvela 6 çocuğunu zehirlemek suretiyle onların hayatlarına son verdi. Daha sonra önce karısını sonra kendisini vurarak yaşama nokta koydu.

Onedio.com alıntıdır
 

Mastor

Uzaklaştırılmış
Uzaklaştırılmış
Katılım
11 Nisan 2013
Mesajlar
22,082
Puanları
93
Konum
Terra Mater
Tepkime puanı
2,716
Hitler e aşık ****** bir Honos evledi.

Hitler i Hitler yapan unsurların başını çeker çok kaliteli bir propagandacıydı pezo.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst