sohbet odaları

Ağ Nedir

Mehmet

Yönetici
Üst Yönetici
Katılım
11 Haziran 2011
Mesajlar
8,996
Puanları
93
Konum
Kocaeli.
Tepkime puanı
1,877
Ağ (Network) :

Kişisel bilgisayarların birbirlerine fiziksel olarak bağlanması ile oluşan ortama ağ (network) denilir. Bilgisayar ağları kişilere ve kurumlara birçok avantaj sağlar.


Birçok kurum yaygın ofislere sahiptir. Bu yaygın ofisler arasında günlük olarak veri değişimine ihtiyaç vardır. Kurulacak bir ağ bu ortamı sağlayacak ve verilerin kurumdaki tüm çalışanlar tarafından kullanılabilmesini sağlayacaktır.

Kurulacak ağ kaynakların paylaşımını sağlayacaktır. Tek yazıcının şebekedeki tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilecektir.

Ağ konfigürasyonu aynı zamanda ağ topolojisi olarak ta adlandırılır. Ağ topolojisi ağın fiziksek olarak bağlantı şeklidir.

Topoloji hedefleri;

Tüm trafiğin uygun bir şekilde gerçekleşebilmesi için maksimum güvenirliliğin sağlanması

Ağdaki gönderen ve alan terminal arasındaki trafiğin en ucuz yol kullanılarak gönderilmesi

Kullanıcılara yüksek veri hızının sağlanması bilgi gönderimi ve alım zamanının en aza indirilmesi

AĞ TOPOLOJİLERİ

HİYERARŞİK TOPOLOJİ (TREE) : En üstteki terminal ağın kontrol noktasıdır. En üst terminal bir mainframe yada sunucu olabilir. Tüm veri trafiğini yönlendirir. Yeni terminaller kolayca eklenebilir. Ancak üst terminal arızalanırsa tüm sistem susar.

YATAY TOPOLOJİ(BUS) : Yerel Alan (LAN) ağlarında yaygındır. Tüm ağda tek veri hattı vardır. Hatta bir arıza olursa tüm ağ çöker.

YILDIZ TOPOLOJİ(STAR) : Veri iletişim sistemlerinde en çok kullanılan topolojidir. Hiyerarşik topolojiye göre fazla dağıtık bir yapısı vardır. Ortadaki cihaz diğer terminallere verilerin yönlendirilmesinden sorumludur. Yatay topolojiden farkı arızalı hat sadece hattaki bilgisayarı etkiler.

HALKA TOPOLOJİ(RING) : Verilerin akış şekli itibarıyla halka topoloji olarak adlandırılır. Genelde veri akışı tek yönlüdür. Bir istasyon veriyi alır ve bir sonraki istasyona aktarır. En önemli problem hat problemidir.

SARMAL TOPOLOJİ(MESH) :En belirgin özelliği hat problemlerinin alternatif hatlarla giderilmesidir. Pahalı bir çözüm olmasına karşın güvenirlilik açısından tercih edilebilir. Daha çok geniş alan ağlarında (WAN) kullanılır.

AĞ STANDARTLARI

ETHERNET :

TOKEN RING:

FDDI (Fiber Distributed Data Interface):

CDDI (Cupper Distributed Data Interface):

FAST ETHERNET:

GIGABIT ETHERNET:

ATM (Asynchronous Transfer Mode) :

FRAME RELAY:

ISDN (Integrated Services Network) :

DSL (Digital Subscriber Line -Sayısal Abone Hattı) :

UYDU İLETİŞİMİ :

TDM (Time Division Multiplexing) :

SONET/SDH (Synchronous Optical NETwork/Synchronous Digital Hierarchy) :ETHERNET : Xerox'un 1972 de 2.94 Mbps lık bir kablo ile 100 terminali bağlaması ile başlar. Daha sonra 10Mbps lik CSMA/CD (Carrier Sense Multiple Access with Collision Detect / Çarpışma kontrolu ile Taşıyıcı algılamalı çoklu erişim) Xerox Intel ve Digital tarafından geliştirildi. Basit ucuz uyumlu adresleme esnekliği tüm istasyonlara eşit haklar yüksek hız bakıma uygun oluş özellikleri ile yaygınlaştı. Genelde yatay ve yıldız topoloji kullanılır. Ethernet kullanarak bir ağa maksimum 1024 terminal bağlanabilir ve iki terminal arasındaki mesafe tekrarlayıcılarla 15 km ye çıkabilir.

TOKEN RING: IBM tarafından geliştirilmiştir. 4 ve 16 Mbps hızlarındadır. Bir halkaya 100-200 arası istasyon bağlanabilir.

FDDI (Fiber Distributed Data Interface): Yerel alan ağları ve Fiber ortamlar için geliştirilmiştir. Hız kullanılan ara birimlere dayalıdır. Terminaller arası mesafe 2 km yi bulabileceği gibi ağlar 200 km lik uzaklığa gidebilir. VF45 teknolojisi ile fiber artık masaüstü bilgisayarlara doğrudan bağlanabilmektedir.

CDDI (Cupper Distributed Data Interface): FDDI nın Fiber optik pahalı olduğu için STP ve UTP bakır kablolarla uygulanmasına CDDI adı verilmektedir.

FAST ETHERNET: Kategori 5 UTP kablo veya fiber kablo üzerinde 100 Mbps band genişliği sağlar.

GIGABIT ETHERNET: Ethernet çözümüyle 1GBps (1000 Mbps) bandgenişliğine çıkar.


ATM (Asynchronous Transfer Mode) : ATM hücre anahtarlama teknolojisidir. Bilgiler sabit uzunluktaki hücrelerle gönderilir. 5 byte başlık 48 byte veri olmak üzere 53 bytelık veriler gönderir. ATM üzerinden ses/veri/video vb. taşınabilir. Bandgenişliği ihtiyaca göre ayarlanabilir. İletim hızları çok yüksek hızlara ulaşabilir.


FRAME RELAY: Özellikle geniş alan ağı üzerinden yerel alan ağlarının bağlanması gibi veri yoğunluklu uygulamalar için uygundur.


ISDN (Integrated Services Network) : Mevcut telefon şebekesi üzerinden verilen sayısal iletişim hattıdır. İki farklı arayüzü vardır. BRI ve PRI servisleri sundukları bandgenişliği ve fiyatları ile ayrılırlar. B ve D kanalları vardır. B hizmet taşırken D sinyalleşme bilgisi taşır. BRI(BasicRateInterface) 2 B + 1 D den oluşur. PRI ise Amerikada 23B+D Avrupada 30B+D ye sahiptir. B kanalı 64 Kbps D kanalı 16Kbps tır. Yani PRI 30*64Kbps+1*16Kbps band genişliğine sahiptir.


DSL (Digital Subscriber Line -Sayısal Abone Hattı) : Mevcut telefon hatları ile yüksek hızda çalışan modemler kullanarak 6-8 Mbps hızında veri alışı mümkün olur. Bu hız modemlerde 56K ISDN de 128 K ya ulaşır. DSL teknolojisi ile evdeki yada uzak ofisteki bir bilgisayarı mevcut şebekeye bağlamak mümkündür. DSL çeşitleri ADSLHDSLRASDLSDSLVDSL


UYDU İLETİŞİMİ : Uydu sayısının artışı ile ucuzlayan bu teknoloji sayesinde 400K internet bağlantıları yada uzak ofis uygulaması yapmak mümkündür. 400 K internet bağlantısı için tıklayınız.

TDM (Time Division Multiplexing) : Sabit veri akışlarında kullanılır. İhtiyaca göre bandgenişliği artar. Ses video konferansCAD/CAM uygulamalarında kullanılır.

SONET/SDH (Synchronous Optical NETwork/Synchronous Digital Hierarchy) : Fiber optik ortam üzerinden sayısal iletişim sağlayan kuzey amerikada kullanılan bir standarttır.

AĞ BAĞLANTI ELEMANLARI

KABLOLAR:

TEKRARLAYICI REPEATER

KÖPRÜ (BRIDGE)

ANAHTAR (SWITCH)

YÖNLENDİRİCİ (ROUTER)

MODEM

AĞ ARAYÜZ KARTI (NIC)

UZAK ERİŞİM SUNUCUSU (RAS - REMOTE ACCESS SERVER)

FRAME RELAY ERİŞİM SUNUCUSU (FRAD - FRAME RELAY ACCESS SERVER)

KABLO MODEM ( CABLE MODEM )KABLOLAR:

10 Base-T

Cat5 100Mbps Cat4 20Mbps Cat3 16 Mbps hızları vardır . UTP STP FTP kablo tipleridir. 4 çift toplam 8 telli kablodur. Sarım özelliğinden dolayı doğru renkler kullanılmaz ve standartlara uyulmazsa hız kaybı yaşanır. Maksimum uzunluk 100 mdir. Kablo sonlaması 8 pinlik RJ45 le yapılır.

UTP : Unshielded Twisted Pair Zırhsız çiftli bükülmüş kablo STP : Shielded Twisted Pair Zırhlı çiftli bükülmüş kablo

300 mt lik paketlerde UTP ort. 60-70USD STP 90-100USD F-TP 120-130USD.

10 Base-2

RG58 Koaksiyel kablo ince esnek ve ucuzdur. Artık kullanılmamaktadır. Terminaller arası 5 metre olmalıdır. Bir uç topraklanmalıdır İki uç 50 Ohmluk sonlandırıcılar ile sonlandırılmalıdır.TEKRARLAYICI REPEATER : Mesafe ile zayıflayan sinyalleri güçlendirmek için kullanılır. En basit cihazlardır. Bilgiyi kontrol etme yönlendirme ve yönetme fonksiyonları yoktur. Gereksede gerekmesede bilgiyi iletir.


KÖPRÜ (BRIDGE) : Birbirlerine uyumlu ağ protokolleri ile çalışan ağları birbirlerine bağlayarak bağımsız ağların tek bir ağ gibi davranmasını sağlayan ve üst düzey protokollerden (TCP/IP gibi) bağımsız olan cihazlardır.


ANAHTAR (SWITCH) : Tekrarlayıcılarda bandgenişliği tüm portlar tarafından paylaşılırken anahtarlarda her portun bandgenişliği ayrı ayrı tanımlanabilir. Tekrarlayıcılar anahtarlarla kullanılabilir ve istene noktalara istendiği kadar bandgenişliği tahsis edilir. Anahtarlar yönlendiriciler göre daha basit ve hızlı cihazlardır. Anahtarlar tekrarlayıcılara ek olarak sadece anahtarlama yaparken yönlendiriciler daha karmaşık anahtarlama ve ağ bilgilerini kullanabilme yeteneğine sahiptir.


YÖNLENDİRİCİ (ROUTER) : Yönlendiriciler daha ziyade geniş alan ağlarına bağlanmakta kullanılırlar. Diğer cihazlara göre daha akıllı fonksiyonları vardır.

MODEM: Modem/DEModulator ün kısaltılmışıdır. Bilgisayarların telefon hattı ile veri alışverişini sağlayan cihazdır. Ağ bağlantısı kurmakta kullanılmaz. Ancak bir RAS Servera sahip sisteme modem ile bağlanabilirsiniz. Internet Servis Sağlayıcıların kullanığı gibi.


AĞ ARAYÜZ KARTI (NIC) : NIC bilgisayara takılan ve kablo ile ağa bağlanmasını sağlayan karttır. NIC in dizüstü bilgisayarlar için olan versiyonuna PCMCIA kartı denir.


UZAK ERİŞİM SUNUCUSU (RAS - REMOTE ACCESS SERVER) : Uzak kullanıcılaın merkezi kaynaklara erişimini sağlayan cihazlardır. Aynı zamanda yerel alan ağı kullanıcılarının dışarıya erişmelerinde de kullanılır.


FRAME RELAY ERİŞİM SUNUCUSU (FRAD - FRAME RELAY ACCESS DEVICE) : Frame Relay ağı ile son kullanıcı arasında arayüz sağlayan cihazdır.


KABLO MODEM ( CABLE MODEM ) : Henüz tam standartları oluşmamış bir modem türüdür. Evleri hedef almaktadır. 2000-2001 yılları içinde servise verileceği söylenmektedir. Özelliği bandgenişliğini diğer kullanıcı ve servislerle paylaşmaktadır.
AĞ SUNUCULARI ve İSTEMCİLER

SUNUCULARelirli bir hizmeti vermek üzere üzerine hizmet yazılımı yüklenmiş bilgisayarlardır. Bir sunucu Dedicated(ithaf edilmiş) veya Non-Dedicated(ithaf edilmemiş) olabilir. Non-Dedicated sunucular aynı zamanda PC olarak kullanılabilirken (performans düşüklüğü olur) Dedicated sunucular sadece verilen görevi yerine getirirler. Hizmet türlerine göre sunuculara örnek olarak NT Server Web Server Proxy Server SQL Server Citrix Server Mail Server DNS Server Backup DNS DHCP Server Netware Server vb. sayılabilir.

İSTEMCİLER: Sunucuların verdiği hizmetten yararlanan ve kişisel olarak çalışabilen bilgisayarlardır. İstemciler kendi kaynaklarını Windows 95/98/ME/2000/NTWorkstation/LINUX gibi ara yüzeyler ile paylaşıma açabilirler.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 3)

Üst