sohbet odaları

Ahududu çayı hamileliği ve doğumu kolaylaştırıyor

izmirli

Altın üye
Katılım
7 Şubat 2014
Mesajlar
8,860
Puanları
63
Konum
Bize her yer Izmir
Tepkime puanı
417
hem hamilelik sürecinin hem de doğumun sağlıklı ve rahat geçmesini sağlıyor.


Ahududu çayı hamileliği ve doğumu kolaylaştırıyor

Hamilelerin gönül rahatlığı ile tüketebileceği bitki çaylarının sayısı oldukça kısıtlı. Özellikle hamileliğinizde herhangi bir risk durumunuz varsa, rahimde yersiz kasılmalara neden olabilen, hormon dengesini değiştirebilen bitkilerden kesinlikle kaçınmak gerekir. Kırmızı ahududu yaprağı, hamileler için nadir olan faydalı bitkiler arasında...

Doktor Aviva Jill Romm, özellikle bitkiler üzerine çalışan bir uzman ve aynı zamanda da ebe. Hamilelikte ve doğumda kullanılabilecek bitkilerle ilgili yazdığı kitaplarla tanınan Romm, hamileliğin son 3 ayında içilecek ahududu çayının doğumla ilgili genel travmaları azaltabileceğini, kanama ve gereksiz müdahaleler dahil istenmeyen birçok şeyin önlenebileceğini söylüyor.


Hamileliğin ilk 3 ayında içilmesi önerilmiyor

Hamileliğin ilk üç ayında (ilk trimester'da) önerilmeyen ahududu çayı, 4. aydan itibaren günde bir iki fincan olmak üzere, güvenle içilebiliyor. Dr. Aviva Jill Romm, özellikle kalsiyum ve diğer mineraller açısından zengin olan bu çayın, rahim kaslarını beslemeye yardımcı olacağını da söylüyor.


Ahududu çayı doğumu kolaylaştırır mı

İkinci trimester'da (4. aydan sonra) tüketmeye başladığınız ahududu çayı, rahminizi besleyip güçlendirmenize yardımcı olacaktır. Aynı şekilde doğumunuz başladıktan sonra da 1-2 fincan ahududu çayı içmek rahatlamanıza, kasılmaları daha hafif atlatmanıza yardımcı olacak.

Ahududu çayı hazırlamak için yapmanız gerekenler:

Kırmızı ahududu yaprağı (Rubus idaeus), kurutulmuş ya da taze olarak kullanılabilir. Kurutulmuş kullanıyorsanız da en geç son bir yıl içinde toplanmış olmasına dikkat etmelisiniz.

Bir avuç yaprağı bir litre kaynamış suda demleyin. Dr. Romm'un tavsiyesine göre, içine bir miktar ısırgan otu da ekleyebilirsiniz! Bu işlem vücudunuzdan toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur. Demlediğiniz çaydan günde 1-2 fincanı geçmeyecek şekilde, dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz.

Taze ahududu meyveniz de varsa, çayınızın içine atıp tatlandırabilirsiniz ancak asıl etken maddeyi içeren, ahududu yapraklarıdır.

Ahududu yaprağı çayının faydaları

Ahududu yaprağı çayı, kas gevşetici ve rahmi güçlendirici özelliğinden dolayı, kuvvetli bir 'kadın' çayı olarak kabul edilebilir! Çünkü sadece hamilelikte değil, kadınların her döneminde faydalı olabiliyor.

Adet dönemlerinde sancıları ve krampları azaltmak için de günde 3 fincana kadar tüketilebilen ahududu yaprağı çayı, menopoz dönemindeki sıkıntıları azaltmak için de içilebilir. Ayrıca doğum sonrasında da, rahmin kendini toparlaması sürecine yardımcı olur.

Alıntı ~
 

Kırmızı

Bronz Üye
Katılım
1 Şubat 2013
Mesajlar
4,305
Puanları
36
Yaş
32
Tepkime puanı
0
Bunu daha önce de duymuştum ve tavsiye de etmiştim bir arkadaşıma
faydasını gördüğünü söylemişti denenebilir zamanı gelince
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst