sohbet odaları

Akropolis Nerededir ? Akropolis Hakkında Bilgi

Rorschach

Altın üye
Katılım
10 Ocak 2015
Mesajlar
11,476
Puanları
48
Konum
Tel'aran'rhiod
Tepkime puanı
79

Akropolis Atina şehri; ortasında boy gösteren, tepesi dümdüz olan sarp bir kayalığa verilen addır. Konumuna bakılarak Eski Yunan dilinde sözcük yukarı kent anlamına gelmektedir. Eski tarihlerde Akropolis’de Eski Yunanlılar otururdu ve buradan çevre köylere hakim olurdu. Akropolis, eskiden gerçek bir kale gibiydi. Kale olmasının yanında bir de din merkeziydi. Bir ara Persler burayı ele geçirmiş ve Akropolisi büyük bir şekilde tahrip etmişti ancak M.Ö 450 yıllarında Perikles öncülüğünde yeniden onarılıp düzeltildi. O yılların ünlü heykeltraşı olan Pheidias bu onarım işinde çalıştı.


Akropolis’in yapısına bakacak olursak eğer, batı yamacında anıtsal kapılarıyla ziyaretçileri karşılayan ilk yapı Proplyleia’dır. Bu yapıda çok büyük kemerler vardır. Bu kemerler ince mermerler kullanılarak yapılmıştır. İnce mermerlerle yapılan kemerin az ötesinde, Athena Nike’nin küçük bir tapınağı bulunmaktadır. Daha sonra mat altın rengindeki mermerleri ve kusursuz sütunlarıyla görkemli Parthenon Tapınağı gelir. Ancak günümüze kadar yüzyıllara meydan okumuş son anıt Erekhteion’dur.

Adını Eski Yunanların ilk efsane krallarından olan Erekhteios’tan alır. Burada ise sütunların yerini kadın heykelleri almaktadır. Bunlar bazısı gülümseyen, kimisi somurtan, ama hepsi mağrur altı Karyatid Kızı’nın heykelidir.
 

Elia

Altın üye
Katılım
17 Ekim 2013
Mesajlar
8,700
Puanları
38
Yaş
23
Tepkime puanı
5
Bizim orada da var böyle bir akropol. Nefis bir manzaraya sahip, tüm şehir ayaklarınızın altında sanki..
 

Çavla n

Bronz Üye
Katılım
5 Şubat 2018
Mesajlar
4,091
Puanları
93
Tepkime puanı
1,297
Aristo'nun ders verdiği Assos'taki yapı kadar mistik.
Teşekkürler.
 

Mastor

Özel Üye
Katılım
11 Nisan 2013
Mesajlar
20,645
Puanları
93
Yaş
28
Konum
Terra Mater
Tepkime puanı
2,387
Gidip Akropolis'te yaşamayı düşünüyorum. Verin benim tridentimi. Tridentine tridentine tridentine bandım bedava mı sandın Poseiodan'dan aldım. Tşk.:büyü:
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 15)

Üst