sohbet odaları

Alarm Devreleri

Mehmet

Yönetici
Üst Yönetici
Katılım
11 Haziran 2011
Mesajlar
8,797
Puanları
93
Konum
Kocaeli.
Tepkime puanı
1,851
Alarm devreleri istenmeyen bir durumun ortaya çıkması durumunda bizi çeşitli şekillerde uyaran devrelerdir. İstenmeyen durumlar evi su basması yangın çıkması eve veya arabaya hırsız girmesi yolda don olması vb.dir.

Elektronik devre elemanları arasında bu gibi durumların ortaya çıkmasıyla birlikte bize gerekli uyarıyı verebilmek adına fiziksel olayları elektriksel büyüklüklere dönüştürecek malzemeler neyse ki vardır. Bunlar ışığı sesi sıcaklığı basıncı vb.ni elektriksel olarak işlenebilen hale getirirler. Devrelerimiz sinyali işledikten sonra bize ortamdaki insanları uyaracak fiziksel büyüklüğe karar vermek kalır. Genelde sesli ve ışıklı uyarılar dikkat çekici olduğu için tercih edilirler. Gelişmiş alarm devrelerinde yalnızca o anlık ve o çevreye uyarı vermekle kalmayıp daha önceden kaydedilmiş mesajı dinletmek için girilmiş telefon numaralarını arama veya istenilen herhangi bir cihazı uzaktan çalıştırabilme özellikleri bulunur.

Aşağıda verilen basit devreler tipik algılama yöntemleridir. Bunlar tasarımcının düşünce sınırlarını tetikleyecek birer ön-örnektir yalnızca. Geliştirmek veya kullanım alanlarına karar vermek bütünüyle size kalmıştır.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst