sohbet odaları

Alkol Kullanımı Sperm Sayısını ve Kalitesini Etkilermi

EFTELYA

Yönetici
Yönetici
Katılım
30 Ekim 2014
Mesajlar
18,334
Puanları
93
Konum
Kapadokya
Tepkime puanı
1,449
Alkol Kullanımı Sperm Sayısını ve Kalitesini Etkilermi

Hemen her bireyin kadın ya da erkek gözetmeden düşündükleri tek şey zamanı geldiğinde mutlu bir aileye sahip olmak ve bu ailenin gidişatını bir bebek ile taçlandırmaktır. Bebek sevgisi hemen her insanda barınan bir duygudur. Bu yüzden evliliklerini gerçekleştirmiş olan bireyler mutluluklarını, maddi durumlarını ve yaşayış tarzlarını bebek için uygun hale getirdikten sonra mutlaka bir bebek sahibi olmak isterler. Bu durum kesinlikle önlenmesi mümkün olmayan insanı duyguları kapsamaktadır.

Ancak bazen işler istenildiği gibi yolunda gitmeyebilmektedir. Anne de ya da baba da barınan birtakım sebeplerden ötürü gebelik hayalleri çok uzun bir süre boyunca sonuca ulaşamaya bilmektedir. Hatta öyle ki sorunun büyüklüğüne ya da soruna neden olan faktörün ya da faktörlerin sebebine göre çoğu zaman bu gebelik süreci hiç yaşanmayacak olabilmektedir de. Bu durumun elbette ki birden çok sebebi bulunmaktadır. Kalıtsal faktörler bu konuda en rolü üstlenmektedir. Ancak kalıtsal faktörler dışında da anne ve baba adaylarının birtakım alışkanlıkları, yaşayış tarzları bu durumda görev alabilmektedir. Bu sebeplerin en başında alkol tüketimi gelmektedir.

Alkol tüketiminin pek çok hastalığa davetiye çıkardığı bu zamana kadar yapılan tüm araştırmalara da kanıtlanmış olan bir gerçektir. Kişinin vücut yapısına ve alkol tüketimine karşı direncine bağlı olsa da bu tüketim karaciğerden kalbe birçok organı etkilemektedir. Alkolün aşırı tüketilmesi ölümlere bile neden olabilmektedir. Uzun zamandır tüketilen yüksek miktarda ki alkol tüketimi bağımlılığa ve buna bağlı olarak beyin fonksiyonlarının yavaşlamasına sebebiyet vermektedir.

Alkolün etkisi altına aldığı bir diğer durum ise erkek bireylerin menilerinde yer alan spermlerdir. Yapılan araştırmalara göre alkol tüketimin sperm sayısını da önemli ölçüde düşürdüğü ve mevcut spermlerin kalitesini de azalttığı kanıtlanmıştır. Bebeğin gelişiminde rol oynayan iki faktörden biri olan babanın alkol kullanımı bu nokta da önemli bir yer kaplamaktadır.

Gebelik oluşumunda ki başrol oyuncularından biri olan babanın döllenmeye yakın zamanlarda tükettiği sigara ve alkol miktarı bebeğin gelişimini olumsuz yönden etkileyebilmektedir. Bu durum paternalmaruziyet olarak adlandırılmaktadır. Belki ilk gebelikte bebeğe doğrudan bir sıkıntı yaratmayacak olan bu durum yapılan bir araştırmaya göre ileri ki yaşlarda çocuğa kanser olarak dönebilmektedir. Ayrıca babanın uzun vadede alkol ve sigara tüketimi mutlak bir şekilde sperm sayısında bir azalışa, mevcut spermlerin kalitesinde bir düşüşe hatta öyle ki kısırlığa bile yol açabilmektedir.

Alkol sperm sayısında ki azalmaya neden olabileceği gibi erkeklerde impotans yani sertleşme sorununa da neden olabilmektedir. Bu durum elbette ki gebeliğin olmasını engelleyecek olan durumlardan biridir. Bu yüzden alkol tüketimi olabildiğince sınırlandırılmalı hatta mümkün ise bırakılmalıdır. Aksi takdirde hayal edilen ‘’aile’’ kavramına ulaşmak belki kısa vadede değil ancak kesinlikle uzun vadede mümkün olmayacak bir hal alacaktır.
alıntı
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 3)

Üst