sohbet odaları

Allah'a Giden Bazı Yollar

İptila

Bir şiir ayakta bira içebilir
Bronz Üye
Katılım
28 Nisan 2012
Mesajlar
4,705
Puanları
36
Yaş
24
Tepkime puanı
0
Hak Teâlâ şöyle buyurdu:

• Ey Musa! Fakirlikten korkarsan kuşluk namazı kıl, fakirlikten kurtulursun.

Ölüm ahvalinden korkarsan akşamla yatsı arasında namaz kıl.

Kabir azabından korkarsan gece iki veya dört rek’at namaz kıl.

Kıyametten korkarsan Recep ayında oruç tut.

• Ey Musa! Üç şeyi sakla ki sana üç şey vereyim:

1. Dilini yalandan ve gıybetden koru, sana cenneti vereyim.
2. Yaramaz, hayırsız yoldaşı terk et, sana iyi kimseleri yoldaş vereyim.
3. Karnını haramdan ve şüpheli şeylerden koru ki, sana hikmet vereyim.
 

İptila

Bir şiir ayakta bira içebilir
Bronz Üye
Katılım
28 Nisan 2012
Mesajlar
4,705
Puanları
36
Yaş
24
Tepkime puanı
0
a giden yollar mahlukların nefesleri sayısıncadır. Her bir şahıs için bütün mahlukların nefesleri sayısı kadar
a giden yol vardır. Günah bataklığına saplanmış insana ise kudretiyle her şeyi kaplayan
ın rahmeti sıkıcı gelir ve bu durum rahmet kapılarının üzerine kapanmasına sebep olur.
ın rahmetine karşı daima ümitli ve iyi niyetli olunması insanı tekamül merhalesine en kısa yoldan ulaştırır.
Teala mümin kulunun niyetine göre takdir eder. Niyet hayır olursa ilahi irade ve takdir hayra vardırır, aksi durumda insanın şerre varması önlenemez.
İnsan, nefsin ve şeytanın ortaklaşa aldatması sonucu alemlerin Rabbine karşı kendisini kötü zanlı olmaya alıştırır. Yaratılış hikmet ve felsefesi doğrultusunda imtihan gereği küçük bir olay karşısında sıkıntıya düşme korkusuyla yeise kapılır, şeytana ve nefsine yenik düşerek sui zanna, umutsuzluğa düçar olur. Bu sui zan ve kötümserlik kaçmak istedikleri belaya tutulmalarına sebep olur.

a karşı kötü zanlı olmaktan yine Onun rahmetine sığınırız.
Tebarek ve Teala affetmediği takdirde insanın bu sui zannı ve kötümserliği Rabbinin karşısında gereği muamele görmesine sebep olur.
Resuli Ekrem (s.a.a) olayları hayra yorar, kötü yorumlardan hoşlanmazdı.
Resuli Ekrem (s.a.a) bir hadiste şöyle buyurur.
Kötü yorum tiyare, sahibinin nazarına, görüşüne bağlıdır. Eğer hafif görürse hafif olur, ağır görürse ağır olur. Hiçbir şey görmezse hiçbir şey olmaz.
O halde Resulullahın (s.a.a) sünnetine uymaya çalışan bir mümin,nefsini Rabbine karşı hüsnü zanlı olmaya alıştırmalı ve
u Tealadan az bir amel karşılığı fazla bir karşılık beklemelidir. Zira Hak Teala hakkında her ne kadar hayır çeşitlerinden zan edip beklese de
ın lütf u keremi onun üstündedir,insanın zannının sonu vardır. Ama Onun kereminin sonu yoktur. Hak Teala ihsanının hüsnü zannın karşılığı olduğunu haber vermiştir. Hz. Ali (a.s) Sana hüsnü zanlı olanın zannını doğrula diye buyurmuştur.
 

İptila

Bir şiir ayakta bira içebilir
Bronz Üye
Katılım
28 Nisan 2012
Mesajlar
4,705
Puanları
36
Yaş
24
Tepkime puanı
0
Ey Yücelerden Yüce Rabbim! Bütün mal ve mansıp sahipleri kapılarını sürmelediler. Sen’in yüce dergahının kapısı ise asla kapanmaz ve dilekte bulunanlara her zaman açıktır.
Ya Rabbî, Ya İlahî! Yıldızlar gaybûbet âlemine, gözler de uykuya daldılar. Sen ise, ey Rabbim, Hayy’sın, Kayyûm’sun; uykudan, uyuklamadan sonsuz defa münezzeh ve müberrâsın.
Ya Rab! Gece, karanlığıyla mevcûdâtın üzerini örtünce döşekler de seriliverdi ve sevenler sevdikleriyle başbaşa kaldılar. Sen, Sen’in yolunda, Sana ulaşma istikametinde cehd ü gayret içinde bulunanların biricik sevgilisi, (benim gibi) yalnızlık gurbetine maruz kalanların da yegane enîsisin!
Ya İlâhî! Ulu dergâhına sığınan bu kimsesiz kulunu kapından kovacak olursan ben gidip hangi kapıya iltica edebilirim ki! İlâhî! Yakınlığından mahrum edersen beni, o zaman ben kimin yakınlığını umabilirim ki! İlâhî! Şayet Sen bana azap etmeyi murad buyurursan, ben biliyorum ki, cezalandırılmaya fazlasıyla müstehakım! Fakat affınla sarıp sarmalarsan, o da Sen’in lütfun ve keremindir.
Ya Seyyidî, ya İlâhî! Marifet erbabı kulların Sen’i bulduklarında Sen’den başka ne varsa hepsinden yüz çevirmişlerdir. Salih kulların Sen’in fazlınla necâta ermişlerdir. Taksîratı pek çok günahkarlar da “Tevbe, ya Rabbi!” deyip yine Senin kapına yönelmişlerdir.
Ey affı güzel Rabbim! Ne olur, affının serinliğini ve marifetinin halâvetini benim ruhuma da duyur ve beni onlarla doyur! Her ne kadar ben bunlara lâyık olmasam bile, haşyetle önünde iki büklüm olup ikâbından sakınılmaya lâyık olan da, mücrimlerin günahlarını bağışlama şanına yaraşan da yalnız Sen’sin!
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst