sohbet odaları

anakartın ıslevlerı ve ozellıklerı

Mehmet

Yönetici
Üst Yönetici
Katılım
11 Haziran 2011
Mesajlar
8,968
Puanları
93
Konum
Kocaeli.
Tepkime puanı
1,868
Anakart Fiberglasttan Yapılmış üzerinde Bakır Yolların Bulunduğu Genellikle Koyu Yesil Bir Levhadır. Ana Kart üzerinde Mikro Işlemcibellekgenişleme Yuvaları Bıos Ve Diger Yardımcı Devreler Yer Almaktadır.yardımcı Devrelere örnek Sistem Saatidir. Bütün Kartların Anası Diyoruz; çünkü Pc'nin Diğer Bileşenleri Bir şekilde Anakarta Bağlanıyor Birbirleri Ile Anlaşmak Için Anakartı Bir Platform Olarak Kullanıyor; Yani Pc'nin "sinir Sistemi" Anakart üzerinde Yer Alıyor.
üzerinde Yongalar Transistörler Veriyolları çeşitli Donanımlar Için Yuvalar Slotlar Bağlantı Kapıları Soketler Bulunan Irice Bir Baskılı Devre. Bir Pc'nin Hangi özelliklere Sahip Olabileceğini Belirleyen En önemli Bileşen çünkü Anakart üzerindeki Elektronik Bileşenler Bu Pc'ye Hangi Tür Işlemciler Takılabileceğini Maksimum Bellek Kapasitesinin Ne Kadar Olabileceğini Bazı Bileşenlerin Hangi Hızlara çıkabileceğiniHangi Yeni Donanım Teknolojilerini Destekleyebileceğini Belirliyor. Burada En Belirleyici Faktörlerden Biri Anakartın Yonga Seti. O Halde Anakart Yonga Setinin Tanımını Vererek Işe Başlayalım.

1.1 Yongaseti
Yongaseti (chip Set) Anakartın "beynini" Oluşturan Entegre Devrelerdir. Bunlara Bilgisayarın Trafik Polisleri Diyebiliriz: Işlemci önbellekSistem Veri Yolları çevre Birimleri Kısacası Pc Içindeki Her şey Arasındaki Veri Akışını Denetlerler. Veri Akışı Pc'nin Pek çok Parçasının Işlemesi Ve Performansı Açısından çok önemli Olduğundan Yongaseti De Pc'nizin Kalitesi özellikleri Ve Hızı üzerinde En önemli Etkiye Sahip Birkaç Bileşenden Biridir. Eski Sistemlerde Pc'nin Farklı Bileşen Ve Işlevlerini çok Sayısal Yonga Denetlerdi. Yeni Sistemlerde Hem Maliyeti Düşürmek Hem Tasarımı Basitleştirmek Hem De Daha Iyi Uyumluluk Sağlamak Için Bu Yongalar Tek Bir Yonga Seti Olarak Düzenlendi. Günümüzde En Yaygın Yonga Seti ıntel Tarafından üretilmektedir. ıntel Kendi Yongasetlerini Bunların Desteklediği Veriyolu Teknolo|ilerini De Temsil Edecek şekilde Pcıset Ve Agpset Olarak Da Adlandırmaktadır. Silicon ıntegrated Systems (sis) Acer Labs ınc. (ali) Vıa Gibi üretici Firmalann Da Geliştirdiği Popüler Yonga Setleri Vardır.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 3)

Üst