sohbet odaları

Andaval Nedir Ne Demektir

EFTELYA

Yönetici
Yönetici
Andavallı. Ahmak, aptal, beceriksiz, dangalak.

andavallı

Ahmak, aptal, beceriksiz, şaşkın, bön, görgüsüz (kimse)
Abeci.
(en)Lemon.
(en)Yokel.

andavallık

Andaval olma durumu.

alıntı

Chen

Özel Üye
Abeci neymiş ya
Açiklamaya da ayrıca açiklama lazım

Dolunay

Prenses Üye
Reelde sık kullanırım bunu çünkü çok varlar

aldebaran

Kayıtlı Üye
Reelinizi sevsinler sizin :)

Efendim bu kelimenin bile güzel hikayesi vardır elbette, hiç olmaz mı? Askerde "hâlâ anlamadın mi Andavallı" diye bir söz kullanılır. Bu kelimenin andaval ile bir ilgisi yoktur. Neden? Çünkü Andaval, aslında Niğde'ye bağlı bir yerleşim yeriydi. Tarihi Roma'ya kadar dayanıyor, bünyesinde Constantinus ve Helena kilisesini barındırıyordu. Andaval kilisesi olarak da bilinir. Birçok araştırmaya konu olmuştur bu iki kilise. Gazeteciler, tarihçiler, ilahiyatçılar, aman efendim daha kimler kimler. En çok da defineciler. Bak onlar çok tehlikeliler ama ekmek çıkmadı o Andavallılara. Eski adı Andabalis'tir buranin. Andavallıların bu söze kurban gitmesinin sebebi Andavallılar değildir, karşı köydeki bir çakalın askerdeki aptal davranışlarını Andaval'a yıkma girişimleridir. Çünkü Andavallılar o çocuğa kız vermemişler, git askerliğini yap adam ol öyle gel demişlerdir. Çocuk da kendini Andavallı olarak tanıtıp türlü türlü şebekliklerle bu güzide kasabanın kestanesini çizdirmiştir. Yakışmadı sana süt oğlan.

Enteresan, az evvel rüyamda kilise içerikli olaylar yaşamıştım. Her şey nasip kısmet.

Son düzenleme:

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)