sohbet odaları

Anne sütü ve bebek bağırsak florası: Çok eski bir ortaklaşma

Mastor

Özel Üye
Katılım
11 Nisan 2013
Mesajlar
20,624
Puanları
93
Yaş
28
Konum
Terra Mater
Tepkime puanı
2,376
Bebekler mide ve bağırsak bölgeleri özel koruyucu bağırsak mikropları, floralar ile oldukça zengindir. Anne sütü, yeni doğanların bağırsak bakterilerini düzenler, beslenme sağlar ve bebeği korur.

California Üniversitesi’nden bir ekip, Davis, anne sütünden alınan besin maddelerini tespit etti ve inek sütünden alınabileceğini keşfetti. Bu çalışma bebekler için prebiyotik olarak bu bileşiğin inek sütünden temin etmek üzere bir besine dönüştürülmesiyle sonuçlanabilir.

David A. Mills tarafından öncülük edilen çalışmalarda, sütteki glikoproteinlerin, iki proteini ve polisakkaritlerin molekülleri bu besinin ana maddeleri olduğunu kanıtladı. Ayrıca bebeklerde bağırsakta bulunan bir alt cins bakteri, Bifidobacterium longum infantis (B.infantis), polisakkaritleri anne sütü glikoproteinlerinden ayırabilen bir enzim salgıladığını keşfetmişlerdi.

Devam eden çalışma için Dairy Food Science’tan Profesör Mills ve ekibi anne sütü ile inek sütü üstünde yaptığı çalışmalarda B. infantis’ten salgılanan enzimin iki süttede etkili olduğunu buldu.

Dr.Mills “B.infantis‘in büyümesinde parçalanmış polisakkaritlerin, inanılmaz şekilde sübtrata (hızlanıdırıcı) dönüşmesine yarıyor.” dedi. Ayrıca polisakkaritlerin yetişkin birleşmiş bifido bakterileri büyütmediğini gözlemlediler.

“Biyoaktif polisakkaritleri bebek maması şeklinde almak bunu arttırabilir.” dedi. Ama üzerinde durduğu en önemli nokta olarak, “Bu polisakkaritlerin sübtrat olarak büyüme için bu kadar seçici olmaları inanılmaz.” dedi.

Mills sütün insanlar ile birlikte evrimleşen tek besin kaynağı olduğunu notları arasına eklemiştir.

Çeviri: Ali Kuşçu

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2016/04/160415143610.htm
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst