sohbet odaları

Antivirüs Nedir?

Mehmet

Yönetici
Üst Yönetici
Katılım
11 Haziran 2011
Mesajlar
8,035
Puanları
93
Konum
Kocaeli.
Tepkime puanı
1,737
Antivirüs Programı Adından Da Anlaşılacağı üzere Virüslere Karşı Geliştirilmiş Bir Korunma Programıdır. Virüslerin Yapılarına Göre Antivirüs Savunma şeklide Değişmektedir. Eğer Virüs Bir Dosyaya (*.exe *.com *.doc *.xls *.bat Uzantılı Olabilir) Bulaştıysa O Dosyanın Kodunu Bozarak Onu Kullanılmaz Hale Getirir. Antivirüs Ise Repair (tamir) Etme Yoluyla Bozulan Kodu Eski Haline Getirmeye çalışır. Eğer Başarısız Olursa O Dosyayı Yayılmasını önlemek Amacıyla Karantinaya Alır. şu Anda Popüler Olan Ve Mail Yoluyla Bulaşan Virüsler Ise Mailin Sadece Attachment (ek) Kısmında Olmayıp Mailin Kendisinde Mevcuttur. Bu Durumda Antivirüs Virüslü Maili Repair Etmekle Uğraşmayıp Direk Karantinaya Alır.
Güvenlik Ve Virüslerden Korunmak Için Yapılabilecek Bir Takım Kurallar:
1. Işletim Sisteminizi Her Zaman En Son Yama (patch) Lar Ile Güncel Tutmaya çalışın.
2. Mecbur Kalmadıkça Bilgisayarınızı Ağda Paylaşıma Açmayın. Eğer Açacaksanız Mutlaka En Az 4-6 Karakterli Bir şifre Ile Korumaya Alın. şu Andaki Virüsler Tek Karakterli şifreleri De Geçebiliyorlar.
3. Artık Virüsler Web Sitelerinden De Bulaşabiliyorlar. Bu Nedenle Internet Explorer Yada Hangi Programı Kullanıyorsanız Güvenlik Ayarlarını Orta Seviyenin üzerinde Tutun. Bu En Azından Bazı Scriptler Ve Activex Kodlar Ile Bulaşabilecek Virüsleri Engelleyebilir.
4. Güvenli Olmadığını Bildiğiniz Sitelere (bedava Mp3 Program Yada *****) Girmeyin. Unutmayın Ki Hiçbir şey Bedava Değildir Ve Bir Bedeli Vardır.

5. Bilgisayarınıza Farkında Olmadan Kurmuş Olduğunuz Programlar Da Sisteminize Zarar Verebilir. Bu Nedenle Internette Gördüğünüz Her Programa Güvenmeyin Ve Yüklemeyin. Denetim Masasında Program Ekle/kaldır Başlığı Altında Sisteminizdeki Programları Görebilir Buradan Bilmediğiniz Ve Kullanmadığınız Programları Kaldırabilirsiniz.
6. Mutlaka Bir Antivirüs Programı Edinin.
7. Antivirüs Programınız Eğer Merkezi Değil Kişisel Ise Sürekli Güncel Tutmaya çalışın.
8. Belli Zamanlarda Sisteminizi Taratın.
9. Eki Olan Maillere Bakarken çok Dikkatli Olun. Tanımadığınız Bir Kişiden Geliyorsa Kesinlikle Maili Açmadan Silin.
10. Virüs Uyarısı Ile Karşılaşırsanız Programınızın Onu Temizlemesine Yada Karantinaya Almasına Izin Verin.
11. Her Zaman Olabilecek Bir çökmeye Karşı Bilgilerinizin Bir Yedeğini Bulundurun.
12. Her şeyi Yaptınız Fakat Sisteminizde Yavaşlama Yada Gariplikler Var O Zaman Bilişim Ofisi Yada En Yakın Bilgi Işlem Ile Temasa Geçin.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst