sohbet odaları

Antoninianus

aRMiNa

Elmas Üye
Katılım
10 Nisan 2011
Mesajlar
43,151
Puanları
38
Yaş
39
Tepkime puanı
9Row 1: Elagabalus (gümüş M.S. 218-222), Trajan Decius (gümüş M.S. 249-251), Gallienus (alaşım M.S. 253-268 Asya kesimi)

Row 2: Gallienus (bakır M.S. 253-268), Aurelian (gümüş kaplama M.S. 270-275), barbarous radiate (bakır), barbarous radiate (bakır)

Antoninianus, Roma İmparatorluğu'nda 2 denarius'a eşit gümüş bir sikke. Zamanla içerisinde uğradığı değer kaybından dolayı bronzdan basılmaya başlanmıştır.

Modern nümizmatikçiler, ait olduğu dönemdeki adı bilinmediğinden bu sikke için antoninianus adını kullanırlar.

Bu isim bir Antik Roma belgesi olan Historia Augusta (genellile az güvenilir), bu gümüş sikkenin Antoninus adlı bir imparatordan sonra basıldığına işaret eder (2. yüzyıl sonu ve 3. yüzyıl başında birkaç imparator birbiri ardına bu ismi kullanmıştır).

Caracalla'nın yeni seri gümüş sikkeleri vardı, bu sikkelerle bir ilişki aranmış, ki bu kesinlikle yanlış olduğu halde, isim benimsenmiştir.

Caracalla sikkeleri 215'in başlarında tanıtır. Yeni sikkeler denarius'a benzese de antoninianus'lar denarius'lardan daha büyük olup İmparatoru, değerinin iki katı olduğuna işaret eden ve ışık saçan bir taçla betimler.

Antoniniani, kadınları da hilal şeklinde bir ayın üzerinde dinlenirken tasvir eder (genellikle imparatorun karısını). Değeri denarius'un iki katı olduğu halde içerisinde gümüş miktarı yarısı kadardır.

Gelişimi bu yüzden bir çeşit devalüasyon gibi görünür.
 

aRMiNa

Elmas Üye
Katılım
10 Nisan 2011
Mesajlar
43,151
Puanları
38
Yaş
39
Tepkime puanı
9
ANTONİNİANUS, a. (lat. söze), imparator Caracalla (M. Aurelius Antoninus Bassianus)tarafından i.S 214 yılında bastırılan gümüş para.

-ANSİKL Antoninianus’un değeri bir buçuk dinar iken geçerliliği zorla iki dinara çıkarıldı. Bu paranın üzerinde önce Ca-racalla’nın, sonraları başlarında ışın saçan tacıyla ardıllarının resmi yer alıyordu.

Değeri sürekli olarak düştü, o kadar ki III. yy.’in sonunda içindeki kıymetli maden oranı azaltıldı (% 50 yerine % 5). Bu para Diocletianus tarafından kaldırıldı.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst