sohbet odaları

Arama Motorları Nedir ?

Mehmet

Yönetici
Üst Yönetici
Katılım
11 Haziran 2011
Mesajlar
8,827
Puanları
93
Konum
Kocaeli.
Tepkime puanı
1,853
• Arama motorlarına kayıt olmak ve kayıt olduktan sonra iyi bir pozisyon almak tamamen farklı iki kavramdır. Birine search engine submission(registration) diğeri de search engine optimization olarak adlandırılır.

Arama Motorlarına Kayıt

• Arama motorlarına kayıt olmanız en iyi pozisyonu alacağınız anlamına değil sadece o arama motorunun sizin sitenizin varlığından haberdar olması anlamına gelir.

• Bunu sayısal loto olarak düşünebiliriz. Loto kuponu almanız sizin ikramiyeyi kazandığınız anlamına gelmez ama kazanmak için de mutlaka bir kupon almalısınız.

Arama Motorlarında İyi Bir Pozisyon

• Bu sitenizin seçtiğiniz kelimelerle yapılan aramalarda en iyi sıralarda gösterilmesini sağlamak anlamına gelir.

• Bunu da sayısal loto açısından düşünürsek seçtiğiniz rakamların çıkma şansı diğerlerinden daha yüksek rakamlar olmasına dikkat etmek anlamına gelir.


Crawlerlar ve Dizinler

• İnternette iki tür arama motoru vardır. Bunlar dizinler ve crawlerlardır. İlerleyen sayfalarda bunları daha detaylı bir şekilde açıklayacağım.

Arama Motorları Nasıl Çalışırlar

· Arama motoru kelimesi crawlerları ve dizinleri tanımlamak için kullanılır ama bu ikisi tamamen farklı yöntemlerle çalışırlar.

· Crawlerlar internetteki siteleri tarar ve indexlerler. Eğer sitenizi değiştirirseniz bu listedeki durumunuzu etkiler çünkü crawlerlar sayfanızın tümünü hafızalarına alır ve bir aramada sayfada geçen tüm kelimeler arasından arar. Sitenizde yaptığınız değişiklikleri de ilk güncellemesinde hemen günceller. Başlıklar sayfanın içeriği ve diğer tüm etkenler sonuçta etkilidir.

· Dizinler ise insanlar tarafından yönetilir. Sitenizi kaydederken bir başlık ve bir açıklama yazarsınız ya da editör sizin yerinize bir açıklama yazar ve sonuçlarda bu iki etken etkili olur. Sayfanızda yapacağınız değişiklikler sonuçları etkilemez.

Hybrid olarak adlandırılan arama motorları ise her iki türden de sonuç getirirler ve genellikle bir tarafı ki bu taraf genellikle dizinler olurdiğerinden daha üstün tutarlar. Mesela MSN LookSmart’dan aldığı dizin sonuçlarını ve Inktomi’den gelen crawler sonuçlarını birlikte gösterir ama LookSmart’ın dizin sonuçlarına öncelik tanır.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 4)

Üst