sohbet odaları

Arefe ve terviye günü

teksas tombis

Bronz Üye
Katılım
25 Temmuz 2015
Mesajlar
4,373
Puanları
38
Yaş
36
Tepkime puanı
1
Arefe ve terviye günü
Sual: Terviye ve arefe gününün fazileti nasıldır? Teşrik tekbirleri ne zaman okunmalıdır? Arefe günü bin İhlâs sûresi okumak sevab mıdır?
Cevap: Arefe günü, Kurban bayramının birinci gününden önceki gündür. Zil-hicce ayının dokuzuncu günlüdür. Arefe günü bin İhlâs okumak çok sevabdır. Terviye günü, Zil-hiccenin sekizinci günüdür.
İmameyne göre, Arefe günü, yani Kurban bayramından önceki gün sabah namazından, dördüncü günü ikindi namazına kadar, yirmiüç vakitte hacıların ve hacca gitmeyenlerin, erkek kadın herkesin, cemaat ile kılsın, yalnız kılsın, farz namazda veya bu bayramdaki farzlardan birini, yine bu bayram günlerinden birinde kaza edince, selam verir vermez, (Allahümme entesselâm ......) demeden evvel, bir kere (Tekbir-i teşrik) okuması vacibtir. (Allahü ekber, Allahü ekber. Lâ ilâhe illallah. Vallahü ekber, Allahü ekber ve lillahil-hamd) denir. Cuma namazlarından sonra da okunur. Bayram namazından sonra okumak müstehabtır. Cenaze namazından sonra okunmaz. Camiden çıktıktan veya konuştuktan sonra okumak lâzım değildir. İmam, tekbiri unutursa, cemaat terk etmez. (Tam İlmihal s. 266)
Aşağıdaki hadîs-i şerifler, muhtelif kitaplarda yazılıdır:
1- Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua, tövbe, ret olmaz. Fıtır bayramının ve Kurban bayramının birinci geceleri, Şabanın onbeşinci [Berât] gecesi ve Arefe gecesi.
2- Allahü teâlâ, ibadetler içinde, Zil-hiccenin ilk on gününde yapılanları daha çok sever. Bu günlerde tutulan bir gün oruca, bir senelik oruç [nafile oruç] sevabı verilir. Gecelerinde kılınan namaz, Kadir gecesinde kılınan namaz gibidir. Bu günlerde çok tesbih, tehlil ve tekbir ediniz!
3- Bir Müslüman, Terviye günü oruç tutarsa ve günah söylemezse, Allahü teâlâ, onu elbette Cennete sokar.
4- Arefe gününe hürmet ediniz! Çünkü Arefe, Allahü teâlânın kıymet verdiği bir gündür.
5- Arefe gecesi ibadet edenler, Cehennemden azad olur.
6- Arefe günü oruç tutanların, iki senelik günahları af olur. Biri, geçmiş senenin, diğeri, gelecek senenin günahıdır. [Arefe, Zil-hiccenin dokuzuncu günüdür. Başka günlere Arefe denmez!].
7- Arefe günü bin İhlâs okuyanın bütün günahları af olur ve her duası kabul olur. Hepsini Besmele ile okumalıdır. (Tam İlmihal s. 356)
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 4)

Üst