sohbet odaları

Asp Nedir?

Mehmet

Yönetici
Üst Yönetici
Katılım
11 Haziran 2011
Mesajlar
8,797
Puanları
93
Konum
Kocaeli.
Tepkime puanı
1,851
Asp Server-side Tabanlı Bir Dildir. Yani Sunucu Tarafında Yorumlanır. Ve Bu Sayede Kimse Kaynak Kodlarınıza Ulaşamaz...

Bu şöyle Oluyor: Siz Url Hanesine Adresi Girdiğinizde Bana Falanca Dosyayı Bul çağır Ve Yorumla Diye Bir Istemde Bulunuyorsunuz. (bu Durumda Siz Client-side Yani Istemci Oluyorsunuz.) Server'da (sunucu) Kendisinden Icra Etmesini Istediğiniz Dosyayı Arar Bulur Ve Eğer Bulursa Bu Dosyayı Hemen "asp.dll" Adlı Bir Programa Iletir. Asp.dll'de Aldığı Bu Dosyayı Hemen Yorumlamaz. önce Serverda Bulunan Belki Sizin De Gözünüze çarpmıştır "global.asa" Adlı Dosyanın çalışıp çalışmadığına Bakar.

Global.asa Ne Mi Diyeceksiniz. Global.asa'da Diğer Asp Dosyaları Gibi Aslında Düz Bir Text Dosyasıdır Ama Farkı şudur. Asp Dosyalarının çalışma Kurallarını Belirler. Bu Dosyayı Sonra Tekrar Ele Alacağız. özellikle Counter Ve Active User Konusunda...

Asp.dll önce Gelen Dosyada Hangi Script Dilinin Kullanıldığına Bakar. Ve Buna Göre Kendini Hazırlar. Nereden Mi Anlar. Belki Dikkatinizi çekmiştir. Asp Veya Java Dosyalarında. Scriptlanguage Diye Bir Satır. Işte Buradan Anlar. Asp.dll Sonra Bu Derlediği Bilgileri Tamamen Asp Kodlarından Ayrılmış Temiz Bir Halde Browser'a Gönderir. Bizde Böylece Sadece Html Kodlarını Görürüz. Asp Yazmak Için Iki Dil Kullanabiliriz.


Visual Basic Ve Java Script... Fakat şu Anda Dünyada En Geçerli Olanı Visual Basic'tir. Işin Bir Ilginç Yanı Da şudur. Normalde Netscape Asp Scriptini Yorumlayamaz. Ama Bizim Kodlarımızda Böyle Bir Korkumuz Yoktur. çünkü Niye. Hatırlayın Bakalım Niye? Umarım çoğunuz Püf Noktasını Anlamıştır. çünkü "asp.dll" Browser'a Vb Kodlarından Tamamen Arındırılmış Yorumlanmış Tertemiz Bir halidir.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst