sohbet odaları

ASP Programlama Dili [Web ve Visual Basic Tabanlı]

Mehmet

Yönetici
Üst Yönetici
Katılım
11 Haziran 2011
Mesajlar
8,035
Puanları
93
Konum
Kocaeli.
Tepkime puanı
1,737
ASP ya da Active Server Pages (Etkin Sunucu Sayfaları) Microsoft tarafından geliştirilen internete yönelik sunucu taraflı (serverside) çalışan bir teknolojidir. Sunucunun sadece durağan sayfaları istemciye (ziyaretçi) göndermesi yerine ziyaretçiden veri kabul edilmesi gerekliliğinin sonucunda ortaya çıkmıştır.

ASP sayfaları çoğunlukla VBScript kullanılarak yazılır ancak @Language komutuyla JScript hatta Perl gibi başka bir dil de seçilebilir.

Bir ASP dosyasının içinde özel nesneler ve VBS JS SQL kodları bulunur bu sayfalar istemci tarafından istendiğinde sunucu öncelikle ASP içindeki kodları icra ederek istemciye göndereceği bilgiyi oluşturur ve gönderir. Gönderilen bilgi genellikle HTML (ya da SGML) şeklindedir. Fakat sadece bunlarla sınırlı değildir aynı şekilde bir grafik dosyasıda oluşturulup istemciye gönderilebilinir.


ASP sayfaları HTML kodlarının içine gömülü şekilde oluşturulduğu halde bir kez server tarafından yorumlandığında saf HTML olarak döner. Kaynak kodlara bakıldığında ASP kodları görülmez. Bu kodlamacıların kaynaklarını saklamalarını kolaylaştırır.

ASP'nin ortaya çıkış nedenlerinden birisi de CGI dillerinin Oturum (Session) ve Uygulamaların (Application) başından sonuna kadar izlenmesinin yetersiz oluşundandır.

ıÖöşÂÇççĞ== ASP'de Kullanılan Nesneler == ASP sayfalarında özel altı adet nesne kullanılır.

Application:
ObjectContext:
Request:
Response:
Server:
Session:
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst