Astaksantin

Abaris

Yönetici
Yönetici
Katılım
24 Mayıs 2016
Mesajlar
37,020
Puanları
93
Tepkime puanı
4,507
1587321107082.png
Astaksantin balık, karides ve bazı mikroalglerde bulunan kırmızı bir pigmenttir. Kardiyovasküler risklere yardımcı olduğu, beyni koruduğu ve bağışıklık sistemini modüle ettiği kanıtlanmış güçlü bir antioksidandır.


Astaksantin, yeşil mikroalg lerde yapılır Haematococcus pluvialis , Chlorella zofingiensis , Chlorococcum ve maya phaffia rhodozyma gibi canlılar yapar ( R ).

Yeşil algler H. pluvialis , yüksek derecede UV ışınlarına maruz kaldığında bu elverişsiz duruma karşı canlı kendini koruyabilmek için güçlü antioksidan etkisi olan astaksantinler üretir. ( R ) .

Bu mikroalleri veya mayaları yiyen hayvanlar daha sonra vücutlarına astaksantin emerler, bu yüzden yabani karides, ıstakoz, yengeç ve somonun parlak kırmızı-turuncu renkleri vardır ( R ).

Çiftlik türü Atlantikten gelen somon balıklarında ortalama Kg vücut ağırlığı başına 8-6mg Astaksantin içerirken denizden direk avlanma yöntemiyle çıkarılan somonlarda 26-38 mg arasında astaksantin bulunmaktadır( R ).

Astaksantin insan vücudunda A vitaminine dönüştürülmez.

Diğer karotenoidler gibi, astaksantin de kendi kendine sınırlı emilimi vardır ve çok yüksek dozlarda test edildiğinde (erkeklerde 465 mg / kg / gün ve dişi için 557 mg / kg / gün) hiçbir toksisite saptanmamıştır ( R, R2 ). .

Bununla birlikte, astaksantinin aşırı tüketimi, hayvan derisini ve dokularını kırmızıya çevirebilir, bu nedenle astaksantin, balık yetiştiriciliği ve balık ( R ) için yemde kullanılma nedenidir .

Astaksantin’in farmakokinetiği

Astaksantin yağda çok çözünen bir maddedir, yani yağ ( R ) ile tüketildiğinde daha iyi emilir .

Astaksantin yutulduğunda yağ ile benzer bir şekilde emilir ve sindirilir, yani Chylomikronlar halinde toplanır. Chylomicronlar, astaksantin kalıntılarını absorbe ederler bunlar lipoprotein lipazları tarafından sindirilmeden önce lenf dolaşımına emilirler. Astaksantinler daha sonra dokulara ( R ) nakledilmek üzere lipoprotein parçacıklarına asimile edilir .

Bu, astaksantinin, özellikle kalp ve damar sağlığı ile ilgili olduğunda, yağ ve kolesterol metabolizmasını daha kolay etkileyebileceği anlamına gelir.

Yutulan astaksantin, ilk geçişte karaciğer metabolizması ile öncelikle karaciğer (CYP450) tarafından sıçanlarda ( R ) metabolize edilir .

Astaksantin, kalp ( R ) dışında, incelenen tüm dokularda bulunur .

Potansiyel Bir Antioksidan Olarak Astaksantin

Bir antioksidan olarak astaksantin, zeaksantin, lutein ve beta-karotenden 10 kat daha güçlüdür ve E vitamini ( R , R2 ) ‘ den 100 kat daha güçlüdür .

Astaksantin yapısı gereği, hücre zarları boyunca uzanmasına veya hücre zarlarının dışında kalmasına izin vererek hücre zarlarını hem içeriden hem de hücreden ( R ) korur .

1) Astaksantin Diyabetin Oksidatif Etkilerini Azaltır

Genellikle, yüksek kan şekeri, diyabetik olan hastalarda yüksek seviyelerde oksidatif strese neden olur. Astaksantin, yüksek kan şekeri ( R ) ‘nin neden olduğu oksidatif stresden pankreatik β-hücrelerini (insülin üreten) koruyabilir .

Aynı zamanda diyabetik sıçanlar ( R ) ile ilişkili lenf hücresi disfonksiyonlarının iyileşmesinde de iyi bir ajandır .

Aynı zamanda diyabetik sinir bozukluğunu oksidatif stres ve böbrek hücresi hasarını ( R ) azaltarak önler .

Karotenoid , proksimal tübüler epitelyal hücrelerde ( G ) yüksek glukoz kaynaklı oksidatif stres , inflamasyon ve apoptoz üzerinde koruyucu bir etki gösterdi .

Astaksantin, yüksek yağ ve yüksek fruktoz diyetleri ( R , R2 ) üzerinde farelerde insülin duyarlılığını artırır .

2) Astaksantin, Kardiyovasküler Hastalık Risklerini Azaltır

Astaksantin LDL kolesterolü azaltabilir, HDL kolesterol ve adiponektini artırabilir ve kan damarlarında ( R , R2 , R3 , R4 ) lipit oksidasyonunu önleyebilir .

Bir fare modelinde astaksantin, kan damarlarındaki kan pıhtılaşmasını geciktirir ve azaltır ve kan akışını arttırır ( R ).

3) Astaksantin Kalp krizinden Kaynaklanan Kalp Hasarını Azaltır

Sıçanlarda, tavşanlarda ve köpeklerin kalp krizi modellerinde, sentetik bir astaksantin ile hayvanların ön-muamelesi, kalp krizlerinin doza bağımlı bir şekilde neden olduğu kalp hasarını azaltır ( R , R2 , R3 ).

4) Astaksantin, Alkolik Olmayan Yağlı Karaciğer Hastalığına Yardımcı Olur

Astaksantin, insülin duyarlılığını, karaciğer iltihaplanmasını iyileştirir ve yüksek yağlı bir diyette farelerde yağlı karaciğeri azaltır. Ek olarak, astaksantin, insanlarda plaseboya ( R ) kıyasla yağlı karaciğere yardımcı olur .

5) Astaksantin Kanser İnhibitörüdür

Sıçanlarda ve farelerde kimyasal kaynaklı oral, mesane, kolon ve meme kanserleri olan astaksantin, tümör oluşumunu ve büyümesini inhibe eder ( R , R2 , R3 , R4 ).

Astaksantin, bağışıklık sistemini ( R ) aktive ederek kimyasal kaynaklı fibrosarkomayı inhibe eder .

Hücre kültürlerinde, astaksantin, p53 ( R ) gibi tümör baskılayıcı genlerin aktivasyonu ile birlikte kolon, fibrosarkom, meme ve prostat kanseri hücrelerinin ve embriyonik fibroblastların büyümesini inhibe eder .

6) Astaksantin İmmün Yanıtları Modüle Eder

Kombine astaksantin ve balık yağı takviyesi, sıçanlarda ( R ) lenfosit fonksiyonunu modüle eder .

Astaksantin, besin takviyesi ( R ) sonrası yaşlı hayvanlarda antikor üretimi ve bağışıklık tepkisi azalmıştır .

8 hafta boyunca 2 mg astaksantin ile takviye, genç sağlıklı kadınlarda ( R ) bağışıklık yanıtı artışı ve azalmış CRP artışı yapar .

7) Astaksantin, Mide Çeperini H. pylori ve Ülserlerden Korur

Ülser indüksiyonundan 1 saat önce astaksantin ile önceden tedavi edilen fareler, mide ülserlerini önemli ölçüde azalttı. Bu sonuçlar, astaksantinin antioksidan özelliklere sahip olduğunu ( R ) ülser oluşumuna karşı koruyucu bir etki gösterdiğini düşündürmektedir .

Haematococcus ve Chlorococcum’un hücre ekstreleri, H. pylori ile enfekte olmuş farelerde ( M , R2 ) H. pylori (mide ülserine neden olan bir bakteri) ve mide iltihabını önemli ölçüde azaltmıştır .

8) Astaksantin UV Hasarına Karşı Korur

Cilt kalınlaşmasını önleyebilir ve UV ile oluşan cilt hasarına karşı kolajen azalmasını azaltabilir ( R , R2 ).

Astaksantin, sarkma ve kırışıklıklar (R ) gibi UVA ile indüklenmiş cilt fotografisine karşı koruma sağlar .

9) Astaksantin Egzersiz Yorgunluğunu Azaltır

Astaksantinin antioksidan etkileri sıçanlarda ( R ) yüzme testinde yorgunluğu önemli ölçüde geciktirebilir .

10) Astaksantin, Mitokondrileri Oksidatif Stresden Korur

Astaksantin mitokondriyi oksidatif stresten ( R ) koruyarak mitokondriyal fonksiyonu iyileştirmede etkilidir .

Astaksantin, büyük olasılıkla DNA da ve proteinler de ( R ) oksidatif hasarı hafifleterek, köpeklerin beyaz kan hücrelerindeki mitokondriyal fonksiyonu iyileştirir .

Astaksantin Sinir Sistemini Korur

11) Astaksantin İnmede Oluşan Beyin Hasarlarını Azaltır

Yüksek dozda (80 mg / kg) astaksantin ile yapılan ön tedavi sıçanlarda, ( R ) inmeden kaynaklanan beyin hasarını önemli ölçüde azaltmıştır .

Astaksantin ile önceden tedavi edilen fareler, inme ( R ) sonrasında öğrenme performansı testinde astaksantin ile verilmeyen farelere göre daha iyi performans göstermiştir .

12) Astaksantin, Travmatik Beyin Hasarında Geri Kazanım da Etkilidir

Astaksantin, farelerde ( R ) travmatik bir beyin hasarı sonrası beyin şişmesini azaltır .

Astaksantin, bilişsel işlev ( R ) üzerinde hiçbir etkisi olmaksızın farelerde travmatik beyin hasarından sonra fiziksel iyileşmeyi hızlandırmaya yardım eder gibi görünmektedir .

13) Astaksantin Alzheimer Hastalığına Karşı Koruyabilir

Bir hücre modelinde, astaksantin nöronal hücreleri beta-amiloid kaynaklı toksisiteden korur ve bu da astaksantinin Alzheimer Hastalığına ( R ) karşı koruyabileceğini gösterir .

Astaksantin, hipokampal nöronları beta-amiloid toksisitesinin ( R ) etkilerine karşı korur .

Astaksantin, BDNF seviyelerini ( R ) artırarak sıçanlarda beyin yaşlanması ile savaşır .

14) Astaksantin, Parkinson Hastalığına Karşı Korunmaya yardımcıdır

Antienflamatuar, antioksidan ve mitokondriyal koruyucu etkileri nedeniyle, astaksantin Parkinson Hastalığı ( R ) için potansiyel bir terapötik ajan olarak önerilmiştir .

Diğer

15) Astaksantin, Gözleri Bakteriyel Enflamasyondan Korur

Astaksantin, inflamasyonu azaltarak, bakteri toksinleri tarafından iltihaplanmış sıçan gözlerini korur ( R , R2 ).

16) Astaksantin, Yüksek Tansiyona Yardımcı Olur

Astaksantin, yüksek kan basıncında, nitrik oksitin modüle edilmesi ve kan damarını rahatlatması gibi birçok farklı yolla yüksek tansiyonun düşürlmesine yardımcı olur ( R , R2 ).

Dozaj

Günümüzde farelerde ( R, R2 ) çok yüksek dozlarda (500 mg / kg vücut ağırlığı üzerinde) toksisite bulunmamıştır .

Yan Etkiler ve Uyarılar

Şu anda, insanlarda veya hayvanlarda astaksantin kullanımının zararlarını gösteren doğrudan bir kanıt yoktur.

İnsanlarda astaksantin uzun süreli güvenlik ya da zararlı etkileri göstermek için hiçbir büyük çaplı bir çalışma olmasa da, çok sayıda bu tür çalışmalar, kesin olarak göstermiştir ki,sigara içenlerde dahil kanser riski yüksek olan insanların kullanması oldukça faydalıdır. ( R , R ).

Teknik • ASTA ksantofillerin bir üyesidir, çünkü sadece karbon ve hidrojeni değil, aynı zamanda oksijen atomlarını da içerir (R).
 • Bununla birlikte, insanlarda ASTA sentezi mümkün değildir. Bu ayrıca aşırı alımın A vitamini toksisitesine ( R) neden olmayacağı anlamına gelir .
 • ASTA ve canthaxanthin, serbest radikaller, zincir kırıcı antioksidanlar ve reaktif oksijen ve singlet oksijen, tek ve iki elektron oksidant ( R) dahil olmak üzere azot türlerinin güçlü söndürücüleridir .
 • ASTA , IKKβve GSK-3β anahtar regülatör enzimlerini düşürerek NF-κB ve Wnt sinyallerini inhibe eder . Gen ekspresyonu ve yerleştirme etkileşimlerinin analizi, bu yolların inhibisyonu akış yukarı sinyal kinazlann inaktivasyonu yoluyla ortaya çıktığı için ortaya koymaktadır Erk / Akt ASTA ile ( R ‘ ).
 • Ek olarak, ASTA, antiapoptotik Bcl-2, p-Bad ve survivin ekspresyonunu ve proapoptotik BASTA ve Bad’in upregülasyonunu azaltarak kaspaz aracılı mitokondriyal apoptozu indüklemiştir ve Smac / Diablo ve sitokrom-c’nin sitozol ve indüklenmiş bölünme içine akması eşlik etmiştir. poli (ADP-riboz) polimerazın ( PARP ) (R ).
 • Esterlerin yanı sıra ASTA, sıçanlarda ( R) etanol ile uyarılan gastrik ülse ve deri kanserinde% 80 anti-lipit peroksidasyon aktivitesi gösterdi .
 • Astaksantinin, fare karaciğerinde ( R) SOD , GPx ve UCP-2 dahil olmak üzere Nrf2 ve onun aşağı antioksidan ile ilişkili genlerinin ekspresyonunu indüklediği gösterilmiştir .
 • pluvialisekstraktının bir çok kanser hücre dizisinin ve bir fibroblast hücre hattının hücre kültürlerine eklenmesi , p53, p21 (WAF-1 / CIP-1) ve p27 ekspresyonunu yukarı regüle ederken hücre büyümesini inhibe eder . Aynı zamanda, apoptotik ve inflamatuar genler yukarı regüle edildi ( R ).
 • Astaksantin takviyesi (2 mg), plazma CRP’sini azaltır, ancak TNF ve IL-2 konsantrasyonunda bir farklılık göstermezken, 8 mg astaksantin ( R)verilen hastada plazma IFN-gama ve IL-6 artmaktadır .
 • Astaksantin, NOS aktivitesini doğrudan bloke ederek ve sıçanlarda NF-kB sinyalini inhibe ederek NO, PGE2 ve TNF-alfa’yı baskılayarak bakteriyel LPS’ye karşı gözleri korur ( R, R2 ).

 • SAĞLIK BAKANLIĞI UYARISI
  Bu web sitesinde yer alan bilgiler,Sağlık Bakanlığı Gıda İlaç Dairesi Başkanlığı yada Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından değerlendirilmemiştir.Herhangi bir hastalık yada hastalık teşhis etmek,tedavi etmek,veya önlemek amacımız yoktur.Bilgiler yanlızca eğitim amaçlı paylaşılmıştır ve tıbbi tavsiye olarak kabul edilmemelidir.Özellikle hamileyseniz,herhangi bir ilaç kullanıyor ve bir tedavi oluyor iseniz,yada tıbbi bir durumunuz varsa bu sitedeki herhangi bir içeriğe başvurmadan önce doktorunuza yada bir uzman hekime başvurmalısınız.

  Alıntı
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst