sohbet odaları

Atatürk'ün Evlilik Öyküsü-Atatürk'ten anlamlı evlilik hediyesi-Atatürk ve evliliği

aRMiNa

Elmas Üye
Katılım
10 Nisan 2011
Mesajlar
43,151
Puanları
38
Yaş
39
Tepkime puanı
10

ATATÜRK 'ün Evlilik Öyküsü-Atatürk'ten anlamlı evlilik hediyesi - Atatürk ve evliliği

Tanışmaları

11 Eylül 1922’de Türk ordusunun İzmir’e girişinin ikinci günü Başkumandan Mustafa Kemal’in şehre geldiğini duyunca Lâtife Hanım karargâha giderek kendisiyle tanıştı ve güvenlik gerekçesi ile karargâhını babasının Göztepe’deki köşküne taşımasını teklif etti. Aile Atatürk’ü 20 gün köşklerinde ağırladı.

Evlenmeleri

Bu tanışmadan sonra haberleşmeleri devam etti. Bir süre sonra Mustafa Kemal’in annesi Zübeyde Hanım da sağlık sorunları nedeniyle İzmir’e gittiğinde köşkte ağırlandı.

Zübeyde Hanım’ın 14 Ocak 1923’te ölümü üzerine İzmir’e giden Mustafa Kemal ile Latife Hanım 29 Ocak 1923’te Muammer Bey’in evinde sade bir nikâhla evlendiler. Bu nikâhta kendileri de bulunduğu için dönemin âdetlerine uymayan bir törendi.

Mareşal Fevzi Çakmak ve Kâzım Karabekir Mustafa Kemal’in Mustafa Abdülhalik Renda ile Salih Bozok ise Latife Hanım’ın tanıkları idi.

LATİFE HANIMIN AİLESİ İLE BİRLİKTE

Nikâhta Atatürk mihir olarak Lâtife Hanım’a 10 dirhem gibi çok az bir para vermiş. Bunun sebebini kadın– erkek arasındaki eşitliğin gözetilmesi şeklinde yorumlayanlar olmuş

Atatürk'ten anlamlı evlilik hediyesi

Bu hediye Atatürk’ün savaşlarda boynunda taşıdığı kibrit kutusu kadar büyüklükte bir altın muhafaza içinde bulunan el yazması bir Kur’an-ı Kerim imiş.

Bunu Latife Hanıma verirken “Bu seni korusun” demiş.

Evlendiklerinde Latife Hanım 24 Atatürk ise 41 yaşındaymış.

Boşanmaları

Evlilikleri iki yıl sürmüş. Atatürk’ün Fikriye adında bir kadını sevdiği kadının 1924’te öldüğü veya

öldürülmüş olabileceği anlatılıyor. Ölse de Latife hanım gibi kuvvetli ve değişik bir kişiliği olan bir
kadın bunu affedemiyor.

Zaten son zamanlarda Latife Hanımın Atatürk’le olan işbirliklerinin Latife Hanımın her konuda söz sahibi olmak gibi eğilimlerinin Atatürk tarafından azaltılması engellenmesi Latife Hanımı yeterince üzmüş rahatsız etmiş.

Aralarında başka tatsız olaylar da yaşanmış. Fikriye Hanım ise Latife Hanım’ın tabiriyle “bardağı taşıran son damla” olmuş ve boşanmak istemiş.

Boşanmayı ilkin Latife Hanım istemiş. Atatürk ise İslami boşanma kurallarına göre Latife Hanımı

nikahından çıkarmış. Boşanmaları Medeni Kanunun yürürlüğe girmesinden birkaç ay önce gerçekleşmiş. Yoksa boşanmaları daha değişik yolla olacaktı.

Latife Hanımın boşanmasından yıllarca sonra söylediği bir söz: "Şimdiki aklım olsaydı başka türlü idare ederdim. Çevrede o kadar yiyici vardı ki ben de çok toydum mücadele edemedim.​
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst