sohbet odaları

Atatürk'ün giyim kuşam anlayışı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Xerath

Uzaklaştırılmış
Uzaklaştırılmış
Ataturk cok degismis

Master

Altın üye
Buradaki amaç ne şimdi?

Serasker

Beykoz'lu
Yönetici
Moderator
Atatürk çarşaf hayranımıydı yani? Bu bir espriyse çok kaliteli.

Tarçın

Bronz Üye
ne diyeceğimi bilemedim, tam bir fiyasko:)

A

asdfghjkl

Guest
Geyik falan mı yapıyorsunuz?
Bu ne şimdi? Bir açıklama yaparsanız dinleyelim. Türbanlı çarşaf koyup Atatürk'ün giyim anlayışı demek komik olmus.

La'edri

Gümüş Üye
Biri bana Su Arkadasın kara Carsafı savunmasındakı amacı Acıklayabılır mı ?
Kur'anı Kerimin Yada müslümanlıgın neresinde gecıyor musta

Ataturkun Gıyım Anlayısına laf sokuyormus

Master

Altın üye
Biri bana Su Arkadasın kara Carsafı savunmasındakı amacı Acıklayabılır mı ?
Kur'anı Kerimin Yada müslümanlıgın neresinde gecıyor musta

Ataturkun Gıyım Anlayısına laf sokuyormus
Sanırım Kılıf-Kıyafet Kanunu'nu ortaya çıkaran bir liderin, ailesinin neden kara çarşaflı olduğunu sormaya çalışıyor.

La'edri

Gümüş Üye

Sanırım Kılıf-Kıyafet Kanunu'nu ortaya çıkaran bir liderin, ailesinin neden kara çarşaflı olduğunu sormaya çalışıyor.
Keske Su meshur aılesı ıle cekılmıs resmı paylasırken , yada bu tarz resımlerı paylasırken
Resmın Tarıhıyle , Kılık Kıyafet kanunun Tarıhını Karsılastırma curretınde bulunulsa

Latıfe hanım ile Msutafa Kemal Evlendıgınde Latıfe hanım Kapalı Carsaf Gıyıyor
Bosandıktan 2 ay sonra ıse kılık kıyafet kanunu cıkarılıyor

Yanı Yukarıda paylasılan resmın Ataturk'un kılık kıyafet kanununa ters Gıden kısmı neresı orayı pek anlamıyorum ..

Bos bos Muhabbet yapmaktan baska bırsey bılmıyor bazı ınsanlar

Master

Altın üye

Keske Su meshur aılesı ıle cekılmıs resmı paylasırken , yada bu tarz resımlerı paylasırken
Resmın Tarıhıyle , Kılık Kıyafet kanunun Tarıhını Karsılastırma curretınde bulunulsa

Latıfe hanım ile Msutafa Kemal Evlendıgınde Latıfe hanım Kapalı Carsaf Gıyıyor
Bosandıktan 2 ay sonra ıse kılık kıyafet kanunu cıkarılıyor

Yanı Yukarıda paylasılan resmın Ataturk'un kılık kıyafet kanununa ters Gıden kısmı neresı orayı pek anlamıyorum ..

Bos bos Muhabbet yapmaktan baska bırsey bılmıyor bazı ınsanlar
Yok yok o taraftan girme konuya. Çünkü kanundan sonra da annesi kılık kıyafetini değiştirmemiş ve o şekilde tüm kamu binalarına girebilmiş. Yani en azından öyle belirtiliyor.

Ama şöyle bir açıklama yapılabilir.
Annesi, kardeşi çarşaflı diye böyle bir kanun çıkarayamacağı anlamı çıkmaz. Birbiriyle bir bağlantısı yok bence.

Serasker

Beykoz'lu
Yönetici
Moderator
Atatürk çarşaflı bir hanımla evlenmeyi kabul ediyor ama sonra onun izinden gidenler çarşafa kin kusuyor.

La'edri

Gümüş Üye

Yok yok o taraftan girme konuya. Çünkü kanundan sonra da annesi kılık kıyafetini değiştirmemiş ve o şekilde tüm kamu binalarına girebilmiş. Yani en azından öyle belirtiliyor.

Ama şöyle bir açıklama yapılabilir.
Annesi, kardeşi çarşaflı diye böyle bir kanun çıkarayamacağı anlamı çıkmaz. Birbiriyle bir bağlantısı yok bence.
bu Kanun cıkarıldıgında , tum bır toplumun bır anda Eskı alıskanlıklarını atıp , yerıne yenı bırsey kullanmasın beklemıyor kımse zaten , hedefledıgı ılerıkı nesıllerın bu kılık kıyafet kanununa uymaları , Harf Kanununda oldugu gıbı ..

Ben Insanların Bır yerden bırsey bulup Arastırmadan , sırf yargılamak ıcın laf uretmelerıne karsıyım
Kımse Elestırılemez degıldır , elınızde dogru bılgı dogru kanıt dogru kaynak varsa
herseyı kerkesı elestırmek hakkınzıdır

Ama Dogru Bılgıyle yaparsanız

Iyı gunler .

La'edri

Gümüş Üye
Atatürk çarşaflı bir hanımla evlenmeyi kabul ediyor ama sonra onun izinden gidenler çarşafa kin kusuyor.

Carsafı savunmanızdakı amac nedır ?

Ayrıca o donem toplumun tamamına yakını çarsaflı , kılık kıyafet kanunu dıye bırsey yok ,
herhalde carsaflı bır kadınla evlenmeyı kabul edıcek ,

Fransız bır matmazel , İgiliz bir prenses , kontes getırmesını mı planlıyordunuz ?

Master

Altın üye

bu Kanun cıkarıldıgında , tum bır toplumun bır anda Eskı alıskanlıklarını atıp , yerıne yenı bırsey kullanmasın beklemıyor kımse zaten , hedefledıgı ılerıkı nesıllerın bu kılık kıyafet kanununa uymaları , Harf Kanununda oldugu gıbı ..

Ben Insanların Bır yerden bırsey bulup Arastırmadan , sırf yargılamak ıcın laf uretmelerıne karsıyım
Kımse Elestırılemez degıldır , elınızde dogru bılgı dogru kanıt dogru kaynak varsa
herseyı kerkesı elestırmek hakkınzıdır

Ama Dogru Bılgıyle yaparsanız

Iyı gunler .
Doğru. Hemen uymaları imkansızdır zaten.
Ama annesinin vefat edene kadar bu giyim biçimini bırakmadığı bilinir. Yani bence konunun alışmakla da pek ilgisi yok.

Onun dışında Atatürk her zaman çarşaf karşıtı değildi. Mesela Atatürk saltanatı da başta severniş.

Ama her insanda fikir değişikliği olabilir. Atatürk'te de olmuş ve gerekli yasaları uygulamıştır.

Öte yandan konuyu açan kişinin niyeti zaten belli. Merak değil, saygı göstermemek ve tamamen muhalefet.

Serasker

Beykoz'lu
Yönetici
Moderator

Carsafı savunmanızdakı amac nedır ?

Ayrıca o donem toplumun tamamına yakını çarsaflı , kılık kıyafet kanunu dıye bırsey yok ,
herhalde carsaflı bır kadınla evlenmeyı kabul edıcek ,

Fransız bır matmazel , İgiliz bir prenses , kontes getırmesını mı planlıyordunuz ?
Atatürkün annesi kapalı, eşi çarşaflı ama kendisi özgürlük getirmek amacı ile dini değerlere muhalif işler yapmıştır. Ben iddia ediyorum ki eşide bu düşüncelerini bildiği için ayrılmıştır, farklı yansıtılmıştır. Annesi ne zaman vefat etti bilmiyorum ama bu kanunu gördüyse yada görseydi ne açıklama yaptı yada yapacaktır...

Xerath

Uzaklaştırılmış
Uzaklaştırılmış

Atatürkün annesi kapalı, eşi çarşaflı ama kendisi özgürlük getirmek amacı ile dini değerlere muhalif işler yapmıştır. Ben iddia ediyorum ki eşide bu düşüncelerini bildiği için ayrılmıştır, farklı yansıtılmıştır. Annesi ne zaman vefat etti bilmiyorum ama bu kanunu gördüyse yada görseydi ne açıklama yaptı yada yapacaktır...
Ataturk'un annesi Zubeyde hanim 14 ocak 1923 yilinda vefat etmistir. Esi ile ilgili iddia ettiklerim tamamen yanlistir.
Gelelim kara carsafa turklerin hayatinda hic bir zaman kara carsafin yeri yoktur. Bunlar arap emperyalizminin dayatmasidir.
Carsaf cok tanrili dinler zamainda tanri adina erkeklerle birlikte olan rahibelerin giysisidir. Daha sonra kral tarafindan verilen emirde tum kadinlarin giymesi zorunlu hale grlmistir. Yahudiler de bu durumdan etkilenmis ve islamiyete ise bu din degistiren yahudiler sayesinde girmistir.

Dinler her zaman kendinden onceki donemlere ait izler tasir. Nispeten hristiyanlikta kendini goaterir ama islamiyette bu cok daha belirgindir.

La'edri

Gümüş Üye

Öncelikle dini deger dedıgınzı sey bır bez parcası (:
İslamıyette Kuranı kerımde yerı yok

Kuranda Emredılen Ortunmektır , bunun ıcınde Gıyısı belırtmemıstır
Bır Kac yerde gecen , Cilbap var , Oda kara Carsafa cok benzemez ,

Dını Deger dıyerek ınsanların manevı duygularıyla oynamayınız bu kadar ,
Kendı Duygusal Travmalarınızı , bu kadar bos sacma Yargılarla ınsanlara aktramayın
mazallah Cok komık duruma dusuyorsunuz

Serasker

Beykoz'lu
Yönetici
Moderator

Öncelikle dini deger dedıgınzı sey bır bez parcası (:
İslamıyette Kuranı kerımde yerı yok

Kuranda Emredılen Ortunmektır , bunun ıcınde Gıyısı belırtmemıstır
Bır Kac yerde gecen , Cilbap var , Oda kara Carsafa cok benzemez ,

Dını Deger dıyerek ınsanların manevı duygularıyla oynamayınız bu kadar ,
Kendı Duygusal Travmalarınızı , bu kadar bos sacma Yargılarla ınsanlara aktramayın
mazallah Cok komık duruma dusuyorsunuz

Sen hazmedemesende bu durum böyle. Çarşaf olur cilbab olur farklı bir şey olur sonuçta örtünme için kullanılan çarşaf dini ve tarihsel bir kıyafettir. Atatürkü savunupta eşine araplara özenen bir kadın benzetmesi yapan kişilere karşı dirayetinizi gösterin ilk önce.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 5)