Atatürk’ün Kadınlar ve Çocuklar Üzerine Söylediği 18 Kulağa Küpe Edilecek Sözü

BuYuCu

Ji Te Dur im
Yılın EN'i
Katılım
Ağustos 22, 2016
Mesajlar
14,903
Puanları
93
Tepkime puanı
5,635
Mustafa Kemal Atatürk’ü sıklıkla aradığımız şu günlerde kendisine yapılan iğrenç iftiralar her ne kadar gündeme gelse de kendisinin ne kadar ulu bir önder olduğunu her zaman daha fazla hatırlıyoruz.


İnkılapları ve devrimleriyle yobazlıkla savaşarak modern ve çağdaş bir Türkiye Cumhuriyeti hedefleyen Mustafa Kemal Atatürk, kadınlara verdiği haklar ve çocuklara verdiği değer ile yine ne kadar şefkatli, ileri görüşlü ve büyük bir önder olduğunu bizlere gösteriyor.
1. “Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır.”


5

Mustafa Kemal Atatürk çocuklara olan sevgisinin temsili olarak TBMM açılışını tüm dünyada çocuk bayramı olarak atfedmiştir. İşgal ve Türk ordusunun İtilaf Devletleri’ne karşı savaştığı sırada bile çocukları düşünecek kadar şefkatli ve düşünceli bir liderdi.

2. “Biz, her şeyi gençliğe bırakacağız. Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir.”


Atatürk-ve-Çocuklar-33. “Hedefe yalnız çocukları yetiştirmekle ulaşamayız! Çocuklar geleceğindir. Çocuklar geleceği yapacak adamlardır.”


Atatürk-ve-Çocuklar-7
4. “Çocuk sevgisi insan sevgisi için bir ihtiyaçtır.”


105. “Büyük başarılar, değerli anaların yetiştirdikleri seçkin çocukların yardımıyla meydana gelir.”


Atatürk-ve-Çocuklar-8
6. “Çocuklar, geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek, hepimizin insanlık görevidir.”


ataturk_ve_cocuk_77. “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.”


06100054_74778_0
8. “Milletin bağrında temiz bir nesil yetişiyor. Bu eser (Türkiye Cumhuriyeti Devleti) ona bırakacağım ve gözüm arkamda olmayacak.”


Atatürk-ve-Çocuklar-99. “Çocuklarımızı artık düşüncelerini hiç çekinmeden açıkça ifade etmeye, içten inandıklarını savunmaya, buna karşılık da başkalarının samimi düşüncelerine saygı beslemeye alıştırmalıyız…”


7
10. “…Aynı zamanda onların temiz yüreklerinde; yurt, ulus, aile ve yurttaş sevgisiyle beraber doğruya, iyiye ve güzel şeylere karşı sevgi ve ilgi uyandırmaya çalışılmalıdır.”


fft20_mf796420111. “Bir gün ulusu sizin gibi beni anlamış gençliğe bırakacağımdan çok memnun ve mesudum.”


ataturk_ve_cocuk_812. “Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.”


ataturk-duvar-kagidi6www-ataturkum-info

Mustafa Kemal Atatürk Osmanlı Devleti’nde yönetimde söz hakkı olmayan kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı vererek sadece yıkılmış bir devlette değil, dönemin kendisini modern sayacak birçok Avrupa ülkesinde olmayan hakkı kadınlarımıza kazandırmıştır. Kemal Atatürk, kadını toplumda özgür ve sosyal statüsünü kazanmış bireyler olarak yetiştirilmesinde ve bu tür hakların verilmesinden yanaydı.
13. “Kadınlar içtimai hayatta erkeklerle birlikte yürüyerek birbirinin yardımcısı ve destekçisi olacaklardır.”


ataturk-kadin_414. “Kadın denilen varlık bizatihi (kendisi) yüksek bir varlıktır. Onun yoksulluğu olmaz. Kadına yoksul demek, onun bağrından kopup gelen bütün beşeriyetin (insanların) yoksulluğu demektir.”


ataturk-kadin-515. “Bizim sosyal topluluğumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir…”


Ataturk-1616. “Erkeklerimizin teşkil ettiği ordunun hayat kaynağını kadınlarımız işletmiştir.”


Ataturk_Sabiha-Gokcen17. “Bir toplum cinsinden yalnız birinin yeni gerekleri edinmesiyle yetinirse o toplum yarıdan fazla kuvvetsizlik içinde kalır.”


kadin-haklari18. “Şuna inanmak lazımdır ki, dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir.”


ATA6-600x396[1].jpg
 

ala'turka

Yazar
Katılım
Şubat 10, 2015
Mesajlar
7,526
Puanları
93
Konum
Kutsal Topraklar
Tepkime puanı
1,261
Cumhuriyete kadınlar daha fazla sahip çıkmalı.
Zira
Üsküdardaki köle ve cariye pazarını 1923 de Mustafa Kemal Atatürk kaldırdı
 
Üst