sohbet odaları

Atatürk'ün Özel Aksesuarları

aRMiNa

Elmas Üye
Katılım
10 Nisan 2011
Mesajlar
43,151
Puanları
38
Yaş
39
Tepkime puanı
10Manevi kızı Afet İNAN tarfından Anıtkabir Müzesine bağışlanmış olan bu kravat iğnesi, "g.m. Kemal" ibaresi bulunan ince sarı madeni tele şekil verilerek yapılmıştır.Büyük düğmelerin üzerinde 29'ar, küçük düğmelerin üzerinde 25'er adet elmas taşı bulunan, platin alt taraflarında manşet düğmeleri.Toplam toplam dokuz parçadan oluşan takımın alt tarafı altın, kenarları platin ve ortakarı incilidir. Birinin ortasında inci yoktur.

Alt tarafında dikin halkası bulunan üç adet düğme, aynı model iki düğmenin birleşmesiyle yapılmış olan iki adet manşet düğmesi ve iki adet yakaya takılan düğmeden oluşmaktadır.

Kutusunun kapak içinde "A.Forster-Wien" yazılıdır.Fiyonk biçiminde, platin üzeine pırlanta taşıdır. Broşun ortasında bir adet olmak üzere toplam 140 adet pırlanta taşı vardır.

Atatürk tarafından Dr. Müftale SOYER'e 10 Mayıs 1936'da düğün hediyesi olarak verilmiş olup; Müftale SOYER tarafından Anıtkabir müzesine bağışlanmştır..Madeni kısımları beyaz nikalajlı altlığı yeşil mermerden yapılmış, Ronson marka ve Çekoslavakya malıdır.Altından yapılmış sigara tabakasının üst kısmında iki sıra ince şeritli kanallarda dört pırlanta, altı safir taş vardır.

Kanallar üzerinde ince çizgiler ve nokta desenler işlenmiş olup, kapağın açma yerinde de safir taş gömülüdür.
 

aRMiNa

Elmas Üye
Katılım
10 Nisan 2011
Mesajlar
43,151
Puanları
38
Yaş
39
Tepkime puanı
10


Yeşil memerden dikdörtgen şeklinde yapılmış, kulpları beyaz nikelajlı metal, tutma yerleri ise yuvarlak mermerden olan, özellikle kahve servisinin ikram edilmesinden zevk aldığı bir tepsidir.Resimde görülen porselen meyve tabağından altı adet olup, tabakların kenarlarına ince bant halinde yaldızlı desen, orta kısımlarında ise çeşitli renklerde iri çiçek ve yaprak motifleri işlenmiştir.Gümüşten yapılmış yuvarlak tepsinin ortasında çok köşeli geometrik şekiller, kenarlarında ise bitki motifleri bulunmaktadır.Gümüş olan yumurtalığın ağız kenarı ve kaidesi çiçek yaprakları şeklinde sekiz girintilidir.Gümüşten yapılmış ve dikdörtgen biçimli tuzluğun, tek yöne açılan kapağı, kulpu ve dört ayağı bulunmaktadır. Kapağın bir yanında kaşığın durması için yiv yapılmıştır.Gümüşten yapılmış iki adet, silindir şeklindeki peçete halkaların ortasında eski yazıyla birisinde “G.M.K.” diğerinde ise “L.G.M.K.” harfleri bulunmaktadır.Sapları sedeften yapılmış madeni meyve bıçak ve çatalın birer yüzü işlemeli diğer yüzlerinde ise içiçe “M.K.” harfleri yazılıdır.

 

aRMiNa

Elmas Üye
Katılım
10 Nisan 2011
Mesajlar
43,151
Puanları
38
Yaş
39
Tepkime puanı
10


Rozeti

Kırmızı mineli, yuvarlak biçimli olup, alt kısmı altındır. Mine kısmına altından ayyıldız motifi ve “T.C.”, “T.B.M.M.” harfleri işlenmiştir.Mühürü

Madeni bombeli bir sapı vardır. Sapın ortasında kırmızı renkte nokta bulunmaktadır. Mühür kısmı dikdörtgen şekilli olup, içinde “K.Atatürk” imzası yer almaktadır.Broşu

Fiyonk biçiminde, platin üzeine pırlanta taşıdır.

Broşun ortasında bir adet olmak üzere toplam 140 adet pırlanta taşı vardır.

Atatürk tarafından Dr. Müftale SOYER’e 10 Mayıs 1936′da düğün hediyesi olarak verilmiş olup; Müftale SOYER tarafından Anıtkabir müzesine bağışlanmıştır.
 

aRMiNa

Elmas Üye
Katılım
10 Nisan 2011
Mesajlar
43,151
Puanları
38
Yaş
39
Tepkime puanı
10


Üniforması : Haki renkli yünlü kumaştan yapılmıştır.

Şapkası : Kahverenkli siperlikli şapkanın çevresindeki bant ve önündeki arma sim işlemelidir.

Ceketi : Apoletleri ve rütbeleri sim işli, dört cepli, sırma kuşam takımının tokasında çelenk içinde ayyıldızlı kabartması vardır.

Pantolon :
Yan taraflarında belden paçaya kadar inen, pantolonun her iki yanında 4 cm. genişliğinde kırmızı renkli şerit bulunmaktadır.Dört düğmeli iki yan cebi bulunan koyu bej renkli yünden ve el örmesidir.Mavi lacivert çizgilerin krem zemine oturtulduğu şal yakalı ve kuşaklı iki göğüs cebi bulunan yün kumaştan yapılmış sabahlıktır.Yakası, kol ağızları ve cep kapakları yeşil ana zemini beyaz ipek dokuma desenli düğmeleri sedef, kuşağı püsküllüdür.Ucu siyah beyaz püsküllü, ham ipekten yapılmış ve ortasında “G.M.K” harfleri işlenmiş olup, “A. Sulka Company” markalıdır.Açık krem renkli yakasız ipek, önde dört düğmesi, kol ağızlarında karşılıklı düğme ve ilikleri, ensede yaka takılabilmesi için, bel hizasında ise pantolonun bağlanabilmesi amacıyla iki ilik bandı bulunmaktadır.

Sol göğüs üzerine dairesel olarak içi içe geçmiş “G.M.K.” harfleri işlenmiştir. “KEMALAT Yani D. GRAMMATİKA” etiketi dikilmiştir.Kendinden çizgili beyaz pike kumaştan yapılmıştır.Ham ipekten takma gömlek yakasıdır. Yakaların iç kısmına kırmızı ipekle “G.M.K.” harfleri işlenmiştir.İçi kuzu, dışının üst kısmı kurt kürkünden , aya kısmı derinden yapılmıştır.“K.A.”(Kemal Atatürk) harfleri işlenmiş olduğu beyaz ipek kumaştan yapılmıştır.Krem rengi üzerine kahverengi kare motifleri bulunan kışlık çoraptır.Takımı dokumasında kahverengi damarlı bej renkte tweed kumaştan yapılmıştır.

Ceketi : Bej renk astarlı, mendil cepli, yan cepleri spor dikişli, açık kahvernkli üç düğmelidir.

Pantolon : Golf kesim belden askı düğmeli, arkadan bel ayarlama kemerlidir.
Yelek : Sırt kısmı bej, iç kısmı beyaz renkli astar kumaştandır.

Siyah yün kumaştan, yakası ve içi samur kürklü siyah renkli altı düğmeli kruvazedir. Siyah yün kumaştandır. Kumaş kaplı iki düğmesi ve iki cebi vardır.Süet koyu taba renkli kol yaka ve etek uçları örme bej renkli yünden olup, astarı bej koplin kumaştandır. Dıştan kapaklı iki yan cebi olup “Eres-Tailör Made” markalı ve “Marinos-İstanbul” yapımıdır.Frak siyah renkli yünlü kumaştandır.

Ceket : Yakası parlak saten kumaş, arkası yırtmaçlı ve uzun, altı düğmelidir.

Pantolon : Belden askı düğmeli, arkasında kısa bel kemeri olup, pantolon yan dikişleri üzerine siyah sutaşından biye geçirilmiştir. Yelek : Yaka kenarları sutaşı dikişli, dört düğmeli siyah renklidir.
 

aRMiNa

Elmas Üye
Katılım
10 Nisan 2011
Mesajlar
43,151
Puanları
38
Yaş
39
Tepkime puanı
10
Deri ve süetten yapılmış siyah renkli olup, içlerinde orijinal kalıbı bulunmaktadır. Mareşal üniforması ile kullandığı siyah rugan renkli, arkası mahmuzlu, yanları lastikli olup içlerinde orijinal kalıbı bulunmaktadır.“Leon Premier de Paris” markalı çevresi parlak siyah kumaşla sarılmış siyah fötr şapkadır.Törenlerde giyilen siyah renkte melon şapkanın iç kısmında “G.M.K.”, “Lincoln Bennet” ve “F. Collara İstanbul” yazısı bulunmaktadır.Manevi kızı Sabiha GÖKÇEN tarafından Anıtkabir Müzesine bağışlanmış olan bu kemer, gri örgü elastik deri bir parça ile metal tokaya geçirilmiştir.
 

aRMiNa

Elmas Üye
Katılım
10 Nisan 2011
Mesajlar
43,151
Puanları
38
Yaş
39
Tepkime puanı
10


Yeşil mermerden yapılmış, kapağı üzerinde dört şerit halinde süs amaçlı madeni çubukların bulunduğu bir sigara kutusudur.Altından yapılmış olan bu kutunun alt ve üst tarafına iki bant içinde siyah mineler baklava şeklinde motif olarak işlenmiştir.

Gazi Mustafa Kemal isiminin kısaltılmışı “G.M.K.” armasının bulunduğu kutudur.Pirinçten yapılmış, at başı şeklinde sigara tablasıdır.Bastonu

Ahşap üzerine siyah renkli ve altın işlemelidir.

Sap kısmı ve gövdenin başlangıcı altın işlemelidir. uç bölümünde altın halka geçirilmiştir.

Kırbacı

Altın saplı, kırbaç kısmı kemik olup, üzerinde meşin ve altın şerit sarımlıdır. Ucundaki vurma yerinde altın kısım bulunmaktadır.Üç adet altın beşibirlikten yapılmıştır. Kapağının ön yüzünde ay yıldız olup eski yazıyla da, “Ankara 23 Nisan 1336 (1920)” yazısı bulunmaktadır.

Kapağın içinde ise yeni harflerle “G.M.K.” işlidir.

Saatin dış alt kısmında ise defne yaprağıdan çelenk içerisinde Osmanlıca yazı ile “Türkiye Cumhurreisi 1929″ yazılıdır. Saat “Audemors Riquet and CO” markalı İşviçre malıdır.Dış kapağı estetik bir şekilde dal ve bitki motifleri ile şekillendirilmiş altın cep saatidir.

Dal motifleri arasında 69 adet pırlanta taşla işlenme yapılmış, Saniye göstergesi de bulunan bu saat “C.H.F. Tissot Fils Locle” markalıdır.

Saatin kutusunun kapağı içerisinde “Oscar Fresard Lausanne Meme Maison A Luceme” yazılıdır.
 

aRMiNa

Elmas Üye
Katılım
10 Nisan 2011
Mesajlar
43,151
Puanları
38
Yaş
39
Tepkime puanı
10


Fincanı

Fincan takımı, altı adet fincan ve tabaktan oluşmaktadır. Porselen fincan takımının kenarlarında ince çizgi halinde, kulpları ise tamamı yaldızlıdır. Fincan takımında beyaz zemin üzerinde kırmızı renkli çiçek ve yaprak desenleri bulunmaktadır.
Porselen Kahvaltı Takımı

Takımın sütlük ve şerliğinin kulpları, kapakları ve emziği sarı yaldızlıdır. Zeminleri beyaz renkte, üzerlerinde ise kırmızı renkli çiçek ve yaprak desenleri bulunmaktadır. Gümüşten yapılmış bu takımın takımın, ağız kenarları kabartma motifli, şekerliği ise iki kulpludur. Sütlük ve kremalık kapaksız olup takımın diğer parçaları kapaklıdır. Kahvaltı takımı kare tabanlı ve yuvarlak ağızlıdır. Kremalık ise yuvarlak tabanlıdır.Porselenden yapılmış ve zemin rengi beyaz olan, küçük kahve fincanıdır. Tabağının kenarları ve fincan ağzı sarı yaldız süslüdür. Fincanın gövdesinde eski yazıyla “G.M.K.” harfleri vardır. Bohemiya marka Çekoslavak yapımıdır.Türkiye İş Bankası Şişe ve Cam Fabrikası’ nca 29 Kasım 1935 tarihinde Atatürk’ e hediye edilen şekerlik mavi renkli camdandır. Kapağı üzerinde profilden görünümlü Atatürk’ ün kabartması bulunmaktadır. Manevi Evladı Prof. A. AFET İNAN tarafında Anıtkabir Müzesi’ ne hediye edilmiştir.Gümüş şeker maşasının her iki yanında yaprak motifleri şeklinde kabartma işlemeler bulunmaktadır. Bir tarafı üzerinde bulunan yaprak motifinin içinde ise, içiçe geçmiş “M.A” harfleri yazılıdır.Yuvarlak gövdeli sarı renkli camdan yapılmıştır. Ortasında “K.A.” harflerinin olduğu büyük kapaklı kâsesi ve bir düzine kulplu bardağı bulunmaktadır. Kâse ve bardaklar kesme camdandır. Takımın kepçesinin yerleşe bildiği kapak kenarında bir yivide bulunmaktadır.Rus Mareşali Voroshilov’ un Atatürk’ ü 1933 yılında ziyaretinde hediye ettiği bir sürahi ve altı kadehli içki takımıdır. Gümüş üzerine mine işlemeleri olan, bu takımın aralarında sentetik akomarin, yakut ve topaz taşlardan süsleri bulunmaktadır. Sürahi ve kadeh ayakları altıgen şekillidir. Gövdeleri ise altıgen şişkin karınlıdır. Sürahi dar bayunlu olup kapağı zincirle ağız kenarına bağlıdır.Pembe cam ve beyaz porselen yapılmış yuvarlak kupa tabağı ve ince uzun bira kupasıdır. Kapağı ve kulpu yaprak ve çocuk başı kabartmalıdır. Kupun dışı renksiz ve içi kırmızdır.Çeşitli şekil ve ebatlarda, dördü ayaklı olmak üzere altı adet cam içki kadehi ve bardağından oluşmaktadır. Ağıza yakın kısmı şerit şeklinde yaldızla işlenmiştir. Atatürk’ün Manevi Kızı Sabiha Gökçen Tarafından Anıtkabir Müzesi’ne bağışlanmıştır.
 

aRMiNa

Elmas Üye
Katılım
10 Nisan 2011
Mesajlar
43,151
Puanları
38
Yaş
39
Tepkime puanı
10


Sivaslıların, Sivas Kongresi anısına Atatürk’e hediyesidir. Yakut ve pırlanta taşlarla süslüdür.

Kalemin üzerinde 412 adet küçük, 45 adet orta boy ve tepe kısmında ise 2,5 kırat olan büyük boy 1 adet pırlanta taş vardır.

Kalemin üzerinde yakut taşlarla eski yazıyla yazılı “4.9.1335 (1919) Sivas Kongresi” yazılıdır. Ayrıca yedek kalem ucu bulunmaktadır.

Kalem ve ucunun muhafaza edildiği gribej renkli süet kutunun üzeri ve kenarları altın işlemelidir.

Kutu üzerinde dikdörtgen plakada eski yazıyla “Türkiye Reisi Cumhuru Gazi Mustafa Kemal Hazretlerine Sivas Hatırası ” yazısı bulunmaktadır.

Makas Ve Zarf Açacağı

Yeşil renkli deri kabı içindeki madeni makas ve zarf açacağının üzerinde çiçek ve yaprak desenleri işlenmiş olup, zarf açacağının sap kısmında ise helezonik çizgilerden oluşan işlemeler vardır.Kâğıtlığı

Çeşitli boylardaki not yazım kağıtlarının konulabilmesi için kristal cam üzerine pirinç kubbeli vidalarla tutturularak şekillendirilmiş bölmeleri olan kâğıtlıktır

Masa Zili

Gümüşi renkli madenden olup, çan şeklindedir.

Gövdesi çiçek ve yaprak motifleri ile işlemelidir.

Zilin tepesinde ise çalmak için beyaz renkli bir düğmesi bulunmaktadır.Çelik Cetveli

Gümüş renginde metalden imal edilmiştir.

Uç kısmından ise 4 mm. çapında asma deliği bulunmaktadır.Madeni siyah renkli “Soennecken 232 D.r.Patent” markalı, kâğıt delgecidir.Tunçtan imal edilmiş, kitap görüntülü iki adet kitap desteği olup, üzerlerinde ise İngiliz Yazar W.Sheakespeare’ in portre kabartmaları ve kabartmaların altında ise yazarın ismi yazılıdır.

Hokkası

Beyaz mermer üzerine oyma tekniği ile renkli taşlardan çiçek ve yaprak motifleri işlenmiş olan, orta kısmında ise sarı madenden çiçek desenli kapağı bulunmaktadır.

Manevi Evladı Prof. A. AFET İNAN tarafından Anıtkabir Müzesi’ ne bağışlanmıştır.Ahşap Çetveli

Çift taraflı ölçüm çizelgesi bulunan, sırt kısmında ise tutma bombesi bulunan ağaç metrik cetveldir.Somaki taşından yapılmış kahverenkli, üst kısmı dikdörtgen, üzerinde küre şeklinde tutamağı bulunmaktadır.Masa Kalemi

Kaidesi, damarlı kahverengi mermerden yapılmış yarım daire şeklinde Shaffres marka dolma kalemdir.

Mermer kaide üzerine dikdörtgen şeklinde üç yizli sarı madeni plaka yapıştırılmıştır.Gümüş kablı olup, ön kapak üzerine altından bir mermi kabartması, gönderi ve ipi altın olan bir Türk Bayrağı ve 18 ayar altın minyatür bir piyade tüfeği yer almaktadır.

Tüfek kurşun kalem olarak kullanılmaktadır.

1925′de “Kurtuluş Günü Hatırası” olarak bir subay eşi olan Saadet Hanım tarafından Kendilerine hediye edilmiştirBaş tarafı halkalı olup altından yapılmıştır.

İçerisinde daha ince ve uzun uç kısmı bulunmaktadır. Gövdesi üzerine bitkisel motif ve üzüm salkımları işlenmiştir.
 

aRMiNa

Elmas Üye
Katılım
10 Nisan 2011
Mesajlar
43,151
Puanları
38
Yaş
39
Tepkime puanı
10
Tabancası

Amerikan yapımı Smith-Wesson markalı, kabzası üstü siyah sert bakalit kaplıdır.

Tetik korluğu siyah renklidir. Kahverengi meşin bir kılıfı vardır.Manevi kızı ve ilk Türk Kadın Savaş Pilotu Sabiha GÖKÇEN’e verdiği bu silah daha sonra Sabiha GÖKÇEN tarafından Anıtkabir Müzesi’ne bağışlanmıştır.

Kılıçları

İstanbul halkınca “Tercüman-ı Hakikat Gazetesi” aracılığı ile Atatürk’e hediye edilmiş kılıçtır.

Kabzasının alt kısmı, kınının alt ve üst kısımları on sekiz ayar altından yapılmıştır.

Kınında iki altın bilezik ve bunlar bağlı olan altın iki halka bulunmaktadır.

Kılıç kınının diğer kısımları siyah meşinden olup, kabzasının altında bağları bulunmaktadır.

Kılıç üzerinde altı adet küçük elmas taş bulunmaktadır.Kılıçta Osmanlıca olarak” İstanbul halkınca “Tercüman-ı Hakikat Gazetesi” aracılığı ile Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine hediyedir yazısı ve 12 Rebiülevvel 1341 (12 Nisan 1925)” yazılıdır.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst