sohbet odaları

Avrupa'lının, Türklere bakış açısı

Xander

Emektar Üye
Katılım
22 Mart 2019
Mesajlar
1,247
Puanları
93
Konum
istanbul
Tepkime puanı
1,007
Herkese selam,

Ilk olarak açmis oldugum; Kendi ülkende; Alamanci. Yurt dişinda TÜRK. adli konuyu umarim iyi bir şekilde okumuş'sunuzdur.

Bu makalem'de ise sizlere; Avrupa'linin Türklere bakis açisini anlatmaya çalisacagim.

Avrupa'linin, Türklere bakiş açıları nelerdir?
ATb = Avrupa'linin, Türklere bakiş açısı <- için kisaltılmıştır.

ATb 1 -> Türklere; cahil, tembel ve eşkiya bakiş açisi.
ATb 2 -> Türklere; sevgi, saygi ve birlik bakiş açisi.
ATb 3 -> Türklere; küçük'de olsa, ülke bölücüsü açisindan bakan toplum.

Yukarida belirtilmiş olan bakiş açilarinin anlatimi:

Avrupali'lar, Türklere neden cahil gözü ile bakiyorlar?

Avrupa'lilarin, Türklere cahil gözü ile bakmalarinin ana nedenlerinden biri olan; Kültür farki'dir. Çünkü herkes bilir ki, Avrupa'li insanlar Türklerden daha rahat hareket eder ve bunlarda pek bir mahsus görmezler.

Sizlere bu konuda küçük bir örnek verecegim:

16 yaşinda'ki bir Türk(müslüman) kizi, okulunda kantin'de Yabanci arkadaslari ile konuşurken konu erkeklere gelir ve Yabanci kiz arkadaslari örnek olarak agzindan şu cümleler çikar: Keşke simdi okul olmasaydi da, sevgilime gidebilir onunla güzel vakit geçirirdim. Digeri arkadaşi ise kiza şu soruyu soruyor: Peki ailesiyle taniştin mi? Nasil birileri, iyi mi?.. Muhabbeti konusurken Türk kizi dinlemektedir. Ve en zor an gelir çatar.

Yabanci arkadaslari Türk genç kizina şu soruyu yöneltir: Senin sevgilin var mi? veya konustugun bir erkek? Türk kizi ise şu şekilde cevap verir: Hayir, benim ailem buna izin vermez ve bende kendim istemiyorum zaten erkek arkadasi. ( 2. cümlesinde 50% yalan söylüyor, mahçup olmamak için )

Tabii ki beklenen áni cevap: Neee?, erkek arkadasin olmasina izin vermezler mi? ne saçma bir şey. Ve yabanci kiz aksam ailesine bu durumu anlatir. Peki Avrupa'li bir aile genellikle bunu çocuguna nasil anlatir?

Avrupa'li bir aile bunu çocuguna 2 şekilde anlatabilir:

şekil 1 -> Türkler, cahil insanlardir. Onlar insanlarla diyalogu kötü ve yerlileri sevmezler.
şekil 2 -> Türkler bu konuda çok hassastir, onlar kiz çocuguna çok önem veriyor ve bunu saygi ile karşilamak gerekmektedir.

Soru : Peki, şimdi ben siz degerli okuyuculara soruyorum: Avrupa'li aile sizce hangi şekil'i seçer?

Avrupa'lilar, Türklere neden tembel gözü ile bakiyorlar?

Az çok Avrupa'lilarin, Türklere neden tembel gözü ile baktiklarini kestirebilirsiniz. Avrupa'li bir genç; gezmekten çok o kiymetli vaktini supermarket gibi yerlerde çalişarak geçirir. Aslinda bunun bir diger sebebi ise; Ailelerin bu kelime biraz abartili kaçsa'da, gaddar olmalidir. Bu sebepten dolayi para konusunda zorluk çikartiyorlar.

Türk genci ise, o kiymetli vakti ile kizlarin peşinden koşar, cumartesi günleri disko'lara gider, alkol, sigara özentiligi baslar. (Avrupa'nin bir çok yerinde cumartesi veya pazar günleri disko olur)
Okul'da dik başli olmalari, ögretmenlere kafa gelmeleri, her Türk genç'in kendisini Cüneyt Tarkin sanmasi.. Avrupa'lilar için geçerli bir sebeptir bize tembel bakmalari.

Avrupa'lilar, Türklere neden eşkiya gözü ile bakiyorlar?

Türk gençleri burada Avrupa'lilara karşi kendilerini Polat, Memati gibi görmelileridir.
Türk genç'i Avrupa'da diskoya gider, Avrupa'li yanlislikla Türk genç'ine çarpar ve Türk genç'ide tabii ki hava atmak için: Sen misin bana omuz atan? mantigi ile dövüşür ise, moreli bozuk ve sokakta yürüyor ve birisi ona öylesine baktiginda: Ne bakiyorsun lan? gel buraya hemen. Mantigi ile yaşarsa, Avrupa'linin Türkleri tehlikeli bir toplum olarak görmesi kaçinilmaz. ( yaş'in yaninda, kuruda yaniyor. )

Avrupa'lilarin, Türklere saygi göstermesi.

Yarisindan çogunun bildiginiz gibi, Türk düşmani olsada bazilarinin hakkini yememek gerekmektedir.

Avrupa'lilar, Türkler ile bir çok sektör'de beraber çalismakta, ve Türklerin ne kadar çaliskan, dürüst, kültürüne ve dinine sahip olduklari görmektedir.
Bu sebepten dolayi Avrupa'lilar Türklere güveniyor, ne kadar belki Türklerin fikirleri, kurallarini kendilerine göre uygun, dogru bulmuyorsa'da saygi gösteriyorlar. (En önemlisi olan bu zaten: Saygi.)
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 4)

Üst