sohbet odaları

Avusturya - Kunsthistorisches Müzesi

Rorschach

Altın üye
Katılım
10 Ocak 2015
Mesajlar
11,476
Puanları
48
Konum
Tel'aran'rhiod
Tepkime puanı
79

Viyana’daki Kunsthistorisches Müzesi, İmparatorluk ailesinin geniş koleksiyonunu barındırmak için İmparatorluk Sarayı yakınında 1891 yılında inşa edilmiştir. Dünyanın en seçkin müzelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Avrupa sanat tarihinin sayısız sanat eseri bu müzede yer almaktadır. Bunların arasında Raphael’in “Çayırda Madonna”, Vermeer’in “Resim alegorisi”, Velazquez’in “Infanta” adlı resimleri bulunmaktadır… Rubens, Rembrandt, Dürer, Titian ve Tintoretto’nun usta eserleri müzenin resim galerisinde yer almaktadır.

Mısır – Yakın Doğu Koleksiyonu, Yunan – Roma Antikaları Koleksiyonu gibi geçmişteki gizemli kültürlerden büyüleyici hazineler içermektedir. Kunsthistorisches Müzesinin diğer koleksiyonları Hofburg Sarayı’nda yer almaktadır. Ambras Palace’da sergilenen koleksiyonlar da Kunsthistorisches Müzesi işletmelerinin bir parçasıdır. 2001 Heldenplatz Etnoloji Müzesi ve Lobkowitz Meydanı’ndaki Avusturya Tiyatro Müzesi de Kunsthistorisches’a dahil edilmiştir.

Mimarisi

1871’de inşaatı başlayan müze, 1891’de açılmıştır. Müze tasarımının cepheleri sanat tarihi heykel ve kabartma programı ile kaplanmıştır. Binanın içyapısı birkaç bina geleneğini bir araya getirmektedir. Vestibül, merdiven ve kubbe salonu dramaturjik bir formdur.

Emperyalist inşaatçılar ve öncülleri ek bir ayrıntı kullanmıştır. Girintiyi kubbeli salonun içine vererek dairesel tavan kesimiyle farklı bir bakış açısı kazandırmışlardır.

Kullanılan merdiven, ziyaretçiyi Antonio Canova’nın Theseus grubunu geçerek imparatorluk öz-sunumunun doruk noktası olan kubbe salonuna götürmektedir. Bu merkezi eksende, barok dekoratif unsurlar Viyana’nın geç tarihselciliğinin ve hatta tüm Avrupa müze binasının en kutsal ve değerli iç mekânlarından birine dönüştürmüştür.


Özellikleri

-Müze binası sanat eseridir. Gustav Klimt, sanat tarihinde farklı dönemlerin kişiliğini gösteren giriş holünden bir dizi fresk döngüsü çizmiştir. Ölümünün 100. yıl dönümünü kutlamak için müze, ziyaretçilerin freskleri yakından görmesini sağlayan büyük bir köprü görevi görmektedir.

-Müze, Habsburg’un imparatorları ve arması tarafından toplanan ve görevlendirilen 2.100’den fazla objeye ev sahipliği yapmaktadır. Neredeyse bin yılda toplanan koleksiyon; fildişi oymalar, minyatürler, saatler, resimler, karmaşık heykeller, madeni paralar ve silahlardan oluşmaktadır.

-Pieter Bruegel Elder, 16. yüzyılın ikinci yarısının en kayda değer Flaman sanatçısıdır ve karmaşık tür resimleriyle ünlüdür. Kunsthistorisches Müzesi, dünyanın en büyük Bruegel tablosu koleksiyonuna sahiptir.

-Dünyanın önde gelen etnografik sergilerinden birini sergilemektedir. Meksika, Çin, Brezilya, Nijerya ve diğer eski egzotik bölgelerden gelen ürünler, yüzyıllar boyunca Habsburglar tarafından özenle toplanmıştır ve müzede yer almaktadır.

-Hofburg Sarayı’nın içinde yer alan İmparatorluk Hazinesi, Habsburg’un yerli büyüsünü göstermektedir. Kutsal Roma İmparatorluğu’ndan gelen kraliyet mücevherleri, bu müzede bulunmaktadır.


Müzenin En Önemli Başyapıtları

Babil Kulesi, Başkalaşımın Gücü, Efesli Atlet, Amazon Lahti, Medusa’nın Başkanı, Kardinal Niccolo Albergati, Ecce Homo, Büyük Öz, Hector’un Çözümü, Kürk, Genç Kadın Portresi, Beyaz Sakallı Bir Adam Portresi, Yuvarlak Kalkan…
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst