sohbet odaları

Ayakta kalan ilk saat kulesi: Tophane Saat Kulesi

Sade

Ayin Üyesi
Ayin Üyesi
Katılım
26 Ekim 2017
Mesajlar
10,192
Puanları
93
Konum
İzmir..
Tepkime puanı
3,449


Tophane’deki Nusretiye Camisi’nin yanında yer aldığı için Nusretiye Saat Kulesi diye de bilinen bu eser, İstanbul’un bugün ayakta kalan ilk saat kulesi. Sultan Abdülmecit’in 1848-1849’da yaptırdığı Tophane Saat Kulesi’nin mimarı kesin olmamakla birlikte kaynaklarda Bali Balyan olarak geçti.

Abdülmecid’in tuğrası

Yukarı doğru kademeli daralan dört katlı yapının dört cephesi, birbirine eş tasarlandı. Kulenin denize bakan cephedeki kapısının üstünde Abdülmecid’e ait tuğra yer aldı. 15 metre yüksekliğindeki kulede İyon başlıklar ve Ampir süslemeler göze çarpıyordu.

Eski Türkçe ile Zenith

Kadranlarında eski Türkçe ile Zenith yazısı okunan bu zarif eser 1913’te geçirdiği yangının ardından, 1950’lerde Adnan Menderes dönemindeki yol çalışmaları sırasında deniz kıyısındaki yerinden ayrılarak gümrük antrepoların karşısına yerleştirildi.

Yenilendi, yenilenmedi

Günümüzde İstanbul Modern’in bahçesinde bulunan kulenin 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteğiyle restore edileceği söylense de bu proje gerçekleşmedi. O yüzden kulenin eskiden dört saati varken şimdilerde iki tanesi mevcut. Saatin bulunduğu yerdeki camlar kırık. İngiliz yapımı mekanizması ise çalışmıyor.​
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 3)

Üst