Bacak Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

BuYuCu

Ji Te Dur im
Yılın EN’i
Katılım
Ağustos 22, 2016
Mesajlar
21,361
Puanları
93
Konum
Ankara & Diyarbakır
Tepkime puanı
8,260
Nispeten aktif bir yaşam tarzına sahip olan bir insan, günde ortalama 7 bin 500 adım atar. Bu da bir insanın hayatı boyunca Dünya’nın çevresini 5 kez dolaşması anlamına gelir! Bu çılgın mesafeyi yürüyebilmek için bacak ve ayak sağlığımız konusunda daha dikkatli olmamız gerekiyor. Konu bacak bakımı olduğunda bakım rutininizde yapacağınız ufak değişiklikler bile etkili sonuçlar doğurabiliyor. Bacak bakımı hakkında bilmeniz gerekenleri araştırdık ve yazdık. İşte kusursuz bacaklar için evde de kolayca izleyebileceğiniz 10 adım…

1. Kuru ayağa ıslak ponza taşı kullanmaktan kaçının​


Ölü deriyi uzaklaştırmak ve nasırları yumuşatmak için ponza taşı kullanabilirsiniz. Tabii öncesinde hem ayaklarınızı hem de ponza taşını 5-10 dakika kadar ılık suda bekletmeniz gerekiyor. Ardındandan ayaklarınızı kurulayın ve ponzayı kullanarak hafifçe masaj yapın. İşlemden sonra ponza taşını yıkayın ve ayaklarınıza nemlendirici krem uygulayın.


2. Bacaklarınızı tıraş ederken nemlendirmeyi ihmal etmeyin​


Bacaklarımızı su ya da krem olmadan tıraş ettiğimizde tahrişe, batıklara ve yanıklara davetiye çıkarırız. Özellikle derin gözeneklere ve kalın tüylere sahip olanların kuru tıraştan kaçınması şart! Tıraş bıçağınızı düzenli olarak değiştirmeniz gerektiğini de hatırlatalım.

3. Tıraş olurken “3 aşama” kuralını takip edin​


Tıraştan önce cildinizi güzelce yıkayıp peeling uygulayın. Bu sayede gözenekleri tıkayan yağ ve ölü hücreleri cildinizden uzaklaştırabilirsiniz. Ardından bacaklarınıza tıraş kremi uygulayın ve tıraş edin. Son adımsa nemlendirici!


4. Rahat ayakkabılar seçmeye özen gösterin​


Uzmanlara göre dar ayakkabılar, özellikle de ön kısmı dar olanlar, ayağınızın şişmesine neden olabilir. Bunu önlemek için ön kısmı geniş, düz tabanlı ayakkabılar tercih edebilirsiniz. Ek olarak tabanlık kullanarak ayak problemlerinizi en aza indirebilirsiniz.

5. Bunyonlarınız için ayak koruyucu kullanın​


Ayak parmaklarınızda bunyonlar varsa ayak koruyucu giymeyi deneyebilirsiniz. Bu sayede ayak parmaklarınızı doğru bir şekilde hizalayabilir, sürtünmeyi azaltabilirsiniz. Uzmanlar, sert ayak koruyuculardansa silikon ve yumuşak ayak koruyucular kullanmamızı öneriyorlar.


6. Dizlerinize özel bakım uygulayın​

bacak bakımı

Konu bacak bakımı olduğunda en sık karşılaşılan problemlerden biri de hiperpigmentasyondur. Diz kapağınızdaki kararmayı önlemek için asitli peelingler kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede ölü hücreleri uzaklaştırabilir, hiperpigmentasyon gibi problemlerin önüne geçebilirsiniz. Özellikle zerdeçal ya da aloe vera suyu içeren peelingler hiperpigmentasyon problemi için birebir!

7. Epilatörü doğru bir şekilde tutmaya özen gösterin​

bacak bakımı

Epilatörler, kılları kökleriyle birlikte alır. Eğer cihazı yanlış kullanırsanız kılları çekmek yerine yalnızca keser. Bunu önlemek için ilk olarak bacaklarınıza peeling uygulamalı, ardından epilatörü doğru bir şekilde tutmalısınız.


8. Ağdanın ardından sentetik kıyafetler giymekten kaçının​

bacak bakımı

Sentetik kumaşlar, yeni tıraş ya da ağda yapılmış cildi tahriş edebilir. Bu nedenle ağda ya da tıraşın ardından pamuklu kumaşlar tercih etmeniz gerekir.

9. Nasırlarınız için bir doktora danışın​

bacak bakımı

Günümüzde pek çok insan nasır problemleri için çeşitli kremlere ya da güzellik salonlarına başvuruyor. Bu gibi durumlarda bir uzmandan yani doktordan yardım almanız gerektiğini unutmayın.


10. Pamuklu çoraplar giymekten kaçının​

bacak bakımı

Ayaklarımızda yaklaşık 250 bin ter bezi bulunur. Çok terleyen kişilerin pamuklu çorap giymekten kaçınması gerekir. Zira pamuklu çoraplar, nemi emerek buharlaşmasına izin vermez. Bütün günü pamuklu çoraplarla geçirmek ayaklarınızın kötü kokmasına neden olabilir, hatta mantar enfeksiyonlarına davetiye çıkarabilir.
 
Üst