sohbet odaları

Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Cigdem

Özel Üye
Katılım
17 Eylül 2013
Mesajlar
12,880
Puanları
93
Konum
Gotham
Tepkime puanı
6,011
https://youtu.be/qp9ZwfNxbBE

Bayram namazı nasıl kılınır?

Yılda iki kez kılınan bayram namazı unutulabiliyor. Peki bayram namazı nasıl kalınır?

Bayram namazı kılmak isteyen Müslümanlar, sabah erkenden güzel kıyaafetlerini giyerek camilere koşacaklar. yılda iki defa kılnan bayram namazı unutulabiliyor. Bayram namazının nasıl kılınacağına dair aşağıdaki bilgileri okuyabilirsiniz.

Peygamber Efendimiz (s.a.s) Medine'ye hicretinin ikinci yılında, Medine halkının senede iki bayram günleri olduğunu görünce, "Allah Teâlâ size o iki bayram günlerine bedel, onlardan daha hayırlı iki bayram günü ihsan etmiştir" buyurarak Ramazan ve Kurban Bayramlarını haber vermiştir ve ilk bayram namazı hicretin ikinci yılında kılınmıştır.

Enes Bin Malik'in rivayetine göre: Medine'ye hicret buyrulduğunda Medinelilerin cahiliye dönemine ait iki bayramları vardı. Bu bayramlarda eğlenir ve bazı faaliyetler yapılırdı. Bunların yerine Ramazan ve Kurban Bayramları vahyedilince Peygamber Efendimiz (s.a.s):“Allah size o iki bayram yerine onlardan daha hayırlı iki bayram ihsan buyurdu, fitre günü, kurban günü" buyurmuştur.”

Ramazan ve Kurban Bayramları, Cuma namazı farz olan kimselere vaciptir. Ve Cuma namazı için geçerli olan bütün şartlar, bayram namazları içinde geçerlidir. Şu kadar ki, bayram namazlarının eda şekilleri gerek Cuma, gerek sair namazlarımızın eda şekillerinden farklıdır. Her bayram günü namazdan önce vaizlerimiz, imamlarımız tarafından bayram namazının nasıl kılınması gerektiği cemaate tarif edilir. Bu haberimizde biz de okuyucularımıza farklı Kurban bayramının nasıl kılınacağını sağlam kayaklardan edindiğimiz bilgilerle siz okuyucularımıza tarif edeceğiz.


BAYRAM NAMAZI KILINIŞI
Cemaatle kılınması zaruri olan iki rekât bayram namazının birinci rikkatinde Sübhaneke duası okunduktan sonra, imam tarafından açıkça cemaat tarafından ise gizlice üç defa "Allahü Ekber" diye tekbir alınır.

İlk iki tekbirde eller yukarı kaldırılır, sonra yanlara salıverilir. Üçüncü tekbirden sonra ise eller bağlanır. Birinci rekâtı diğer namazlardan farkı budur.

İkinci rekâtta imam Fatiha ve zammı sure okuduktan sonra üç defa daha tekbir alınır. Üçünde de eller yukarı kaldırılıp salıverilir. Dördüncüde bir tekbir daha alınıp rükua varılır. İkinci rekâttaki fark da bundan ibarettir.

Bayram namazı, güneş doğduktan ve kerahet vakti çıktıktan sonra zevalden öğleye kadar kılınabilir. Herhangi bir sebeple ilk günü kılınamazsa ertesi günü kılınır.

Bayram namazı Cuma namazı gibi en önemli içtimai ibadetlerimizden biridir. Kurban bayramı namazı vakit namazları gibi tek başına kılınamaz.


Namazdan sonra imam minbere çıkarak oturmaksızın bayram hutbesini irat eder. Aynen Cuma hutbesinde olduğu gibi iki hutbe okunur. Ancak bayram hutbelerine tekbir ile başlanır. Cemaat da bu tekbirlere hafifçe iştirak eder.

Bayram namazları dini ve içtimai bir ibadet olup cemaatin çok olması talep edilen bir durumdur. Peygamber Efendimiz (s.a.), bayram namazlarını şehir dışında bayram namazlarına tahsis edilmiş namazgâhta kılardı. Anadolu'nun büyük şehirlerinde ve kasabalarında bulunan musallalar Resulullah'ın bu sünnetinin bir hatırasıdır.

Alıntı
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst