sohbet odaları

Bebeğimle nasıl kaliteli zaman geçiririm

Jasmine

Sonra tanrı bir kadın yarattı, acılardan.
Bronz Üye
Katılım
6 Ekim 2014
Mesajlar
2,699
Puanları
36
Yaş
23
Tepkime puanı
0


Anne tüm gün çalışıyor olmanın kendisinde yarattığı suçlulukla çocuğuna hediyeler alır ya da onu şımartabilir. Oysa çocukla geçirilecek kaliteli zaman her şeyin ilacıdır.
Kuşkusuz çocuk ile geçirilecek zamanın kaliteli olmasının en çok gerekli olduğu dönem 0-3 yaş dönemidir. Bu yaştaki çocuk ile geçirilecek zamanın kalitesini belirleyen, bebeğin temel ihtiyaçlarının karşılanıyor olmasıdır. Şüphesiz ki, ileriki yaşlarda çocuk ile geçirilen zamanın kaliteli kılınması için yapılacaklar değişecektir. Bir başka deyişle, çocuk ile geçirilecek zamanın kalitesini arttıran, çocuğun içinde bulunduğu gelişme aşamasının dinamiklerini dikkate alan yaklaşımlardır.
Yaşamın ilk 3 yılında bebeğin beklentisi temel ihtiyaçlarının, bunlar beslenme, uyuma ve yıkanmanın karşılanmasıdır. Bu durumda anne, bebek ile birlikte olduğu zamanları onun bu temel ihtiyaçlarını karşılayarak değerlendirmelidir. Bebek, kendisine bu şekilde yaklaşan bir anne varlığında, günün küçük bir bölümünde birlikte olabilseler de, "anne farkındalığı"nı kaybetmeyecektir. Oysa, genellikle anneler bebekleri ile kaliteli zaman geçirmekten, onunla en kaliteli oyuncaklar ile oynamayı algılarlar. Ancak bu mantık bebeğin dünyasıyla uyuşmaz.
Annenin çocuğa ayırdığı zamanın süresi değil, onunla diz dize, göz göze olabildiği derinlik önemlidir. Bunun sözlerle soyut olarak değil, somut olarak hissettiril-mesi gerekir.​
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst