sohbet odaları

Bebekler denize ve havuza girebilirmi?

Yğt

Mesaj Onayı Bekleyen
Katılım
3 Temmuz 2015
Mesajlar
15
Puanları
1
Yaş
4
Tepkime puanı
0
Bebekler denize ve havuza girebilir mi?

Bebekler deniz suyuyla barışık olması için sağlık açısından en uygun zamanda denizle tanıştırılır. Bağışıklık sisteminin gelişmesi, başta polio ve rotavirus aşıları olmak üzere aşıların tekrar dozlarının yapılması, baş ve gövdenin daha dik hale gelmesi itibariyle altı ay sonrasının uygun dönem olduğu düşünülür. Bebeklerin girdiği deniz suyu sıcaklığının 29-30 santigrat derece civarında olması bebeğin üşümesini engeller. Bebekler denize girerken gözlerine deniz suyu kaçmamasına dikkat edilmeli, bebek denizden korkutulmamalıdır. Güneş ışınlarının keskin olduğu saatler bebeklerin denize girmesi için uygun olmayan saatlerdir. Bebeklerin denize girme esnasında güneşten korunmasına özen gösterilmelidir.

Peki ya havuz?

Bebeklerin havuza girmeleri çok önerilmez. Havuzlar başta ishal olmak üzere, dış kulak yolu iltihabı, mantar infeksiyonları açısından bulaşma kaynağı olabilirler. Havuzların bebekler için uygun olmama nedenlerinden diğeri mikroorganizma bulaştırıcılığını engellemek için havuz suyuna atılan kimyasallardır. Havuz dezenfektanı olarak kullanılan klorun bebeklerde cilt, göz ve solunum yolu alerjilerini tetiklediği ispatlanmıştır. Özellikle kapalı havuzlarda kullanılan klorun astım etkeni olabileceği konusunda çalışmalar bulunur. Havuz dezenfektanı olarak ozonun kullanımı daha sağlıklıdır.

Bebekler hangi saatlerde güneşe çıkarılmalı?

İlk altı ayda bebeklerin cilt yapısı ileri hassas olduğu için güneş ışınlarına doğrudan maruz bırakılması önerilmez. Eğer bebek zorunlu olarak kısa süreli güneş ışınlarına maruz kalacaksa kolları ve bacakları kapatan ince bir kıyafet ve boynu kapatan bir şapkayla güneş yanığından korunmaya çalışılır. Altı aydan sonraki bebeklerde bebeğin sabah 10’dan önce ve öğleden sonra 4 ten sonra kısa süreli olarak güneşe çıkarılması önerilir.

Bebek güneşe çıkarılmadan önce kıyafetlerin altına denk gelen vücut alanları da dahil olmak üzere bütün vücuduna güneş koruyucu krem sürülmesi önerilir. Bebeklerde kullanılan güneş koruyucuların yüksek koruma faktörlü ve allerjenik özelliği az olan kremler olmasına dikkat edilmelidir. Güneş koruyucu kremin her iki saatte bir yinelenmesi gerekir, eğer bebek denize girip çıkmışsa bebeğe tekrar krem sürülmelidir. Bebeklerin güneş ışınlarının yoğun olduğu ortamlarda güneş gözlüğü kullanması gözlerinin ultraviyole ışınlarından korunmasını sağlar. Bebeklerin güneşe çıkarıldığı zaman dilimleri haricinde gölgede tutulması, onları güneş çarpması ve güneş yanığı olasılığından korur. Bebeğin güneşli bir havada kaybettiği sıvı miktarı düşünülerek verilecek su miktarı arttırılır.

İlk altı aydaki bebeklerde şişme havuz veya kovayı çeşme suyuyla doldurarak bebeği gövdesi o suya girecek kadar tutarak serinletmek uygun olur
 

DoGu

Bronz Üye
Katılım
11 Şubat 2013
Mesajlar
3,845
Puanları
38
Yaş
30
Tepkime puanı
2
Girer ve çokta iyi yüzer hemde .
 

ZiFiR

Platin Üye
Katılım
28 Şubat 2013
Mesajlar
16,674
Puanları
63
Konum
Mars/Merkaz Mah.
Tepkime puanı
350
ben kursa neyn gitmedim küçük yaşımda 5 metrelik havuza atmışlardı beni can nası kıymetliyse kendimin yüzebildiğimi farkettim o gün bugün iyi bir yüzücü olduğumu sanıyorum denizde yatmak en büyük hobilerim arasında
 

Metal Militia

Bronz Üye
Katılım
27 Nisan 2015
Mesajlar
2,739
Puanları
38
Yaş
37
Tepkime puanı
1
çok iyi hatırlıyorum, 4 yaşındayken babam beni denize fırlatmıştı, havada uçarken babama küfrettiğimi hatırlıyorum, sonra yüzerek çıktım. iyi ki de atmış.
 

Zeyy

Gümüş Üye
Katılım
12 Eylül 2013
Mesajlar
5,279
Puanları
36
Yaş
33
Tepkime puanı
0
benim gibi manasız bir şekilde suyun içinde kalma fobisi yoksa gayet iyi yüzebilir :T:
 

Standart

Kayıtlı Üye
Katılım
10 Mayıs 2015
Mesajlar
191
Puanları
16
Yaş
37
Tepkime puanı
0
2 yasına kadar olan bebekler su yutmazlar.
 

Noah

Platin Üye
Katılım
28 Aralık 2014
Mesajlar
13,655
Puanları
93
Tepkime puanı
809
Anne karnında suyun içinde oldukları için zaten yüzmeye hazır modda doğuyorlar.

Suda doğum en sağlıklı ve acısı az yöntem ki bebek suyla ilk temasa geçiyor ve anne karnındaki gibi bir ortamla karşılaşıyor.

Bildiğim şu; su çocuğu büyütür sık sık suyla temas etsinler.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst