sohbet odaları

Bebeklerde cilt rahatsizligi olan akne olabilir mi?

Yğt

Mesaj Onayı Bekleyen
Katılım
3 Temmuz 2015
Mesajlar
15
Puanları
1
Yaş
4
Tepkime puanı
0
Evet,olabilir. Bebeklerde akne çok yaygındır. Akneler,kendilerini bebek doğduktan hemen sonra gösterebilirler fakat daha yaygın olarak birkaç hafta sonra ortaya çıkarlar. Bebek aknesi, ergen aknesine benzer. Cildin kırmızılaşmış yapısında iltihaplı ya da kırmızı uçlu olarak görülebilir.

Akneler; yanaklarda,alında ve bazen de çene ve sırtta gözükebilirler. Bebeğin teni sert ya da kimyasal bir deterjanla yıkanmış kumaşa maruz kaldığında,salyası tarafından teni tahriş olduğunda veya teninde kalan süt kusmuğundan dolayı ortaya çıkabilirler. Bebeğin cildindeki kızarıklıklar her zaman akne olarak adlandırılmaz. Doğumundan sonra ortaya çıkan ve birkaç hafta sonra ortadan kaybolan beyaz uçlu sivilce benzeri kızarıklıklar Milia diye adlandırılır ve akneyle ilişkilendirilmez.

BEBEK AKNESİNE NE SEBEP OLUR ?
Ergenlik aknesi için bu sorunun net bir cevabı yok. Uzmanlar bunların hamilileğin sonunda bebeğin annesinden aldığı bir takım hormonlar yüzünden olabileceğine söylerken, araştırmacılar çalışmalarına devam ederken henüz bu durumu tek bir nedene bağlamamışlardır.

Eğer anne herhangi bir tedavi sırasında ilaç aldıysa ya da bebek ilaç aldıysa bu ilaçlar akneye neden olabilir. Ve bazı durumlarda bebekler ciltlerine uygulanan çeşitli koruyuculara tepki gösterebilirler, özellikle yağlar bebeklerin ciltlerindeki gözenekleri kapatır.

NE KADAR SÜRER ?
Bebek akneleri birkaç haftada ciltten temizlenebilir. Üç ay gibi bir sürede geçmediği durumlarda,annenin bebeğin doktoru ile iletişime geçmesi gerekir. Çocukluk döneminde çıkan bu akneler bebeğinizin ergenlik dönemine dair size ipuçları verebilir.

YAPILACAKLAR/YAPILMAYACAKLAR :

Akne ilacı kullanmayın.
Peeling ve benzeri ürünler kullanmayın.Bebeğinizin cildiyle çok fazla oynamayın çünkü aknelerin sebebi cilt kirliliği değildir.
Bebeğinizin cildine yağlı kremler sürmeyin,bu akneleri daha kötü yapabilir.Bazı aileler yağsız losyonların iyi geldiğini söylemiştir,eğer denerseniz bunun bebeğinizin cildine iyi gelip gelmediğini gözlemleyin.
Bebeğinizin cildini bebek sabunu ve su ile günde bir kez yıkayın ve nazikçe kurulayın.
Sabırlı olun,akneler bebeğinize sıkıntı vermez ve size de sıkıntı vermesine izin vermeyin.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 5)

Üst