sohbet odaları

Bebeklerde Sağlıklı Beslenme

YouMyCure

Kayıtlı Üye
Katılım
24 Mart 2019
Mesajlar
493
Puanları
43
Konum
Dublin
Tepkime puanı
209
Bebeklerde Sağlıklı Beslenme


Anne karnında 9 ay boyunca anneden doğrudan beslenen bebekler, doğduktan sonra ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Bebek için mükemmel bir besin kaynağı olan anne sütü, ilk 6 ay boyunca bebek için tek başına yeterlidir. Yeterli anne sütü emen bir bebeğin ayrıca su dahi içmesine gerek kalmamaktadır.
Anne sütü bebeğin ihtayaçlarına göre kusursuz şekilde yaratılmıştır. Bebek büyüdükçe anne sütünün içeriği de bebeğin ihtiyaçlarına göre değişir. Hatta gün içerisinde dahi anne sütünün bileşiminde farklılıklar görülür. Bu tamamen, anne sütünün bebek için özel olarak yaratılmasıyla ilgilidir. Bu nedenle, anne sütü bebek beslenmesi açısından çok önemlidir.
İlk 6 aydan sonra bebeklerde ek gıdalara yavaş yavaş geçilir. Fakat 1 yaşına kadar ana besin yine anne sütü olmalıdır. Diğer besinler ek olarak verilebilir. 1 yaşından sonra ise yavaş yavaş ek besinler, ana besin olmaya başlar ve 2 yaşından sonra da anne sütü yerini tamamen diğer besinlere bırakır.
Bebekler ek besinlere geçerken adım adım geçilmeli ve acele edilmemelidir. Bebeğin sindirebileceği besinler verilmeli, et yerine kıyma tercih edilmelidir. Bebeğin azı dişleri çıktıktan sonra normal yetişkinlerin tükettiği besinleri tüketebilir hale gelecektir.
Bal, çok faydalı bir besin olmakla birlikte, 1 yaşına kadar bebeklere verilmemelidir.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst