sohbet odaları

Bebeklere güneş koruyucu sürmeyin

izmirli

Altın üye
Katılım
7 Şubat 2014
Mesajlar
8,859
Puanları
63
Konum
Bize her yer Izmir
Tepkime puanı
417

Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr.İlknur Bostancı alerjik yan etkileri olabileceği gerekçesiyle, 6 aydan küçük bebeklere güneş koruyucu krem sürülmesini önermiyor.AA'dan Yıldız Nevin Gündoğmuş'un haberine göre; Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. İlknur Bostancı ebeveynlere, 6 aydan küçük bebeklerine güneş koruyucu krem sürmemeleri uyarısında bulundu.

Özellikle 6 aydan küçük bebeklere kesinlikle güneş koruyucu krem önermediklerini dile getiren Bostancı, "Çünkü güneş koruyucularının kendilerinin de alerjik yan etkileri olabilir. Bu etkiler bebekler üzerinde net olarak araştırılmamaktadır. Bu yüzden kesinlikle tavsiye etmiyorum" dedi.

1 yaşından sonra koruyucu krem kullanın
Daha çok 1 yaşından sonra güneş koruyucu krem kullanılabileceğini belirten Bostancı, bu güneş koruyucularının içeriğinde ise ultraviyole A ve B etkilerinin olması gerektiğini kaydetti.

Çocuklar için 30 faktörlü güneş koruyucularının uygun olabileceğini aktaran Bostancı, sözlerine şöyle devam etti: "Faktör 30 ile 50 arasındaki kremlerde fiyat farkı çok fazla ama koruyuculuk ile fiyat paralel değil. O yüzden en az 30 faktör içeren kremler, koruyuculuk için yeterli. Bu kremler günde en az 3-4 kez, çocuğun ihtiyacına göre, denize girip çıktıktan sonra tekrar tekrar sürülmeli. Ayrıca çocuklar 10.00 ile 15.00 saatleri arasında güneşe kesinlikle çıkmamalı. Hassas çocuk ciltleri için esas koruma budur. Çünkü çocuklar büyüyen organizmalar ve cilt çok fazla etkilenen bir organ. Bu yüzden bu saatler dışında güneşe çıkılmasını tavsiye ediyoruz." dedi.

Alıntı~
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 3)

Üst