sohbet odaları

Beyin fırtınası Nedir?

K

Külkedisi

Guest
Beyin fırtınası: kelimesi herşeyden önce birçok kelime gibi türkçemize yanlış bir şekilde girmiş bir tanımlamadır.

asıl çeviri anlamı fikir fırtınası: olduysada zaman içerisinde Beyin fırtınası: olarak bir şekilde ister istemez bu şekilde benimsenilmiştir.

Beyin fırtınası, yaratıcı düşünceyi destekleyen, takım çalışanlarını motive ederek kısa sürede çok fazla fikrin üretilmesine, böylece süreçlerin neden başarısız olduğuna dair çıkarımlar yapılabilmesine olanak sağlayan bir sürekli kalite geliştirme aracıdır.[1] Bu kavram bir reklamcı olan Alex Osborn tarafından geliştirilmiştir.

Tanım:

Beyin fırtınası, tek başına veya bir grupla yapılabilir; Beyin fırtınası sırasında fikirlerin akla gelir gelmez, açığa çıkması istenir. Fikirler başta yargılanmaz ve eleştirilmez, hiçbir fikir saçma olarak değerlendirilmez, böylece kişinin tüm fikirlerini çekinmeden, aklına geldiği gibi sunması sağlanmaya çalışılır. Yargılama yapılmadığı için fikirlerin birbirini besleyeceği ve evrileceği varsayılır.

Bir konuya çözüm getirmek, karar vermek, hayal yoluyla düşünce ve fikir üretmek için kullanılan üretimci bir tekniktir.

oxew

Kayıtlı Üye
yargılamama işi hoşuma gitti sonuçta herkesin fikirleri, eğilimleri, düşünce biçimi farklı. :)

Bahar

Bronz Üye
Bizim Final sınavında testte sorulacak soruların başında geliyor :)

ZiFiR

Platin Üye
aslı fikir fırtınasıdır ancak türkçeye yanlış çevrilerek geçmiştir malum her konuda olduğu gibi . fikirleri çağrıştır uyar geliştir değiştir ve birleştir.anafikri olabildiğince düşünme ve serbest atışa dayanmakta :D

DoGu

Bronz Üye
İktisat ve maliye bölümlerinde devlet bütçesi dersinin konusudur :)

J

Jigsaw

Guest
Beyinde cereyan eden kasırgalar,sulu bölgelerinde çıkan tayfunlar :T:

Gölge

Bronz Üye
Brain storming işte birebir çeviri daha ne istiyorsunuz :p

M

Maria puder

Guest
topluluk halinde yapılınca daha çok anlam kazanır bence...

pek severiz kendilerini insanın yaratıcı yönünü ortaya çıkarır..
egitim bilimi dersinde çok ca yapılan bir aktivitedir.

MoRR

Bronz Üye
Bugun başladığım dizideki ( legion )mutant karakterin düşünce gücüyle mutfaktaki canak çömleği fırtına edasında savurtmasıdır.

Demek ki beyin fırtınası yapabilmek icin mutant olmak gerekir.
Dizilimlerim olması gerektigi gibi oldugundan ben hiç bir zaman beyin fırtınası yapamayacağım.

Mastor

Özel Üye
Ay diyelim evliyim şuh da 1 karıyım kuru fasulye yaptım ama etsiz eşim eve geldi o da etsiz yemek yemez tamam mı bi' bakıyo herif, aa fasulyede et yok, o an bi' giydiriyo diyo ki ulan hayatım sen bilmiyor musun diyo ben diyo etsiz yemek yemem, bağırıyor çağırıyor, işte çılgın hareketler yapıyor tuzluğu alıyor bileğine döküyor oradan tuz yalıyor filan esip gürlüyor sinirleniyor.

İşte biz buna "Beyin Fırtınası" deriz. :aze: Kocalarımızı sinirlendirmeyelim hanımlar.​

Süreyya

Platin Üye
Ay diyelim evliyim şuh da 1 karıyım kuru fasulye yaptım ama etsiz eşim eve geldi o da etsiz yemek yemez tamam mı bi' bakıyo herif, aa fasulyede et yok, o an bi' giydiriyo diyo ki ulan hayatım sen bilmiyor musun diyo ben diyo etsiz yemek yemem, bağırıyor çağırıyor, işte çılgın hareketler yapıyor tuzluğu alıyor bileğine döküyor oradan tuz yalıyor filan esip gürlüyor sinirleniyor.

İşte biz buna "Beyin Fırtınası" deriz. :aze: Kocalarımızı sinirlendirmeyelim hanımlar.​
Kedi'me okudum.
Hapi mi almamis bu,belli dedi.
Ne Hapi dedim?
Antik Misir da cöllesmis yerleri yeserten tanri dedi.
Ne alaka dedim?
Baksana bastigi yer kuruyor bu Mastor un dedi.
Ne kadan bilge bir kediye sahibim.

Ayn

Bronz Üye
Bu memleketteki karşılığı 'her kafadan bir ses çıkması'dır..

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 7)