sohbet odaları

Bidat ne demektir, bidat denilince ne anlayacağız?

teksas tombis

Bronz Üye
Katılım
25 Temmuz 2015
Mesajlar
4,373
Puanları
38
Yaş
36
Tepkime puanı
1
Bidat ne demektir, bidat denilince ne anlayacağız?
Bidat, dinde sonradan yapılan şey demektir. Peygamber efendimizin ve Onun dört halifesinin zamanlarında bulunmayıp da, onlardan sonra, dinde meydana çıkarılan, ibadet olarak yapılmaya başlanan şeyler demektir. Mesela namazlardan sonra hemen Âyet-el-kürsî okumak lazım iken, önce Salâten tüncînâyı ve başka duaları okumak bidattir. Çünkü Peygamber efendimiz zamanında böyle yapılmıyordu. Bunları, Âyet-el-kürsîden ve tesbihlerden sonra okumalıdır. Namazdan, duadan sonra secde edip de kalkmak bidattir. Ezanı hoparlörle okumak da bidattir. Çünkü Peygamber efendimiz zamanında ezan, yüksek yere çıkarak, müezzinin kendi sesi ile okunmakta idi.
NOT;
Bid'at ibadetlerde olduğu gibi itikatda yani iman bilgilerinde de olur. Peygamber efendimizin 72 cehennemlik dalalet (sapık) fırkanın çıkacağını bildirmesi Kurân-ı kerimdeki manası açık olmayan ayetlerin tevilinde yanıldıkları içindi. O fırkaların kurucuları islam ilimlerini okumuş alim kimseler olmalarına rağmen sapıttılar.
Günümüzde ise o ilimleri okumamış cahillerin Kur'anı kendi akılları ve görüşleriyle yanlış anlamaları, yanlış mana vermeleri bütün islam alemine yayıldı. Peygamber aleyhisselam bunun küfür olduğunu bildiriyor. Bid'at ehli bir süre cehennemde kalacaktır ama kafir değildir. Küfür ehli ise ebedi cehennemliktir.

 

Mueddeb

Platin Üye
Katılım
19 Şubat 2014
Mesajlar
16,620
Puanları
63
Konum
Evden
Tepkime puanı
185
Dine daha sonradan sokulan ve ibadet haline gelen şeydir kısaca. Şimdi düşünün bakalım aslında dinimizde olmayan ve sonradan ibadet gibi yaptığımız şeyler neler?
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst