sohbet odaları

Bilgisayar Ağlarının Temel Ilkeleri

Mehmet

Yönetici
Üst Yönetici
Katılım
11 Haziran 2011
Mesajlar
7,973
Puanları
93
Konum
Kocaeli.
Tepkime puanı
1,730
Bilgisayar Dünyasında Yeni Teknolojileri Daha Iyi Kavramanın Yolu çoğu Zaman Bu Teknolojinin Teknolojiyi Geliştiren şirketin Tarihine Bakmaktan Geçiyor. Teknolojiyi Geliştirmekteki Amaç Neydi Nasıl Bir ürün Ortaya Kondu Piyasada Ne Kadar Tutuldu Ve Devamında Ne Var Soruları Netlikle Cevaplanırsa Teknolojiyi Satın Alırken Ve Uygularken Yanlış Kararlar Verilmesinin önüne Geçilir.

Isterseniz Bizde önce Bilgisayar Ağlarının Tarihsel Gelişimine Bir Göz Atalım.
Bilgisayar Ağları Nasıl Doğdu
Bilgisayarların Gerçek Manada Kullanılmaya Başladığı 60'lı Yıllarda Bilgisayar Dendiğinde Akla Gelebilecek Tek şey Büyük Mainframe'lerdi. Ismindeki Haşmete Rağmen Bu Mainframe'ler Bugün Hepimizin Masasında Duran Kişisel Bilgisayarlara Göre çok Daha Yavaş çalışan Makinalardı. Sakın Aklınıza Bugünküne Benzer Bir Bilgisayar Getirmeyin Bu Cihazlar Klavyesi Ve Monitörü Olmayan Dev Dosya Dolapları Gibi Aletlerdi.
Yanda Londra Bilim Müzesinde Sergilenen Bir Mainframe'in Açıklama Kartı Var.

Iş Dünyasında Kullanılan Ilk Bilgisayarlardan Birisidir. Sınırlı Sayıda üretilen Bu Makinalardan Birisi Büyük Bir Sigorta şirketince Kullanıldı Ve Bu Cihaz Da 1984 Yılında Müzeye Devredildi.

Günümüz Bilgisayarlarından Biraz!! Farklı.

1950 Yılında Maden Yorgunluğundan Bir çok Uçağın Düşmesi Sonucu Bu Bilgisayarlardan 40 Tanesi çok Fazla Matematiksel Işlem Gerektiren Stres Hesaplamarında Kullanıldı Aralarından Sidney Opera Binasının Da Bulunduğu Bir çok Bina Ve Köprünün Yapımında Bu Bilgisayarlardan Faydalanıldı.

1955 Yılında Bilgisayarların üreticisi Ferranti şirketi Bilgisayarlardan Birini Herkesin (daha çok Bilim Adamları Ve Matematikçiler Tabii Ki) Hizmetine Sundu. Böylece Elle Yapılması Yıllar Sürebilecek Hesaplamalar Gerektiren Bilimsel Veya Teknik çalışmalar Bu Firmaya GetiriliyorHesaplamalar Bilgisayarda Yapıldıktan Sonra Sonucu Kişiye Teslim Ediliyordu.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst