sohbet odaları

Bilgisayara yeni bir hard disk takmak

Mehmet

Yönetici
Üst Yönetici
Katılım
11 Haziran 2011
Mesajlar
8,797
Puanları
93
Konum
Kocaeli.
Tepkime puanı
1,851
Yeni bir hard disk alındığında yapılması gereken ilk şey; diskin master veya slave olacağına karar vermektir. Anakartlar üzerinde iki IDE kanalı bulunur. Bir IDE kanalına maxsimum iki aygıt bağlanabilir. Su tarama iti aygıt bağlı olduğu için aygıtlardan bir tanesi master (efendi) diğeri slave (köle) konumunda olmalıdır. Eğer ikisi de master veya slave olursa hard diskler çalışmaz. Bazı sistemler açılmaz. Jumperlar ile IDE aygıtının master veya slave konumu ayarlanır.
Sahip olunan sistem genelde UDMA/66 standardında olacağından bu sistemde kullanılan kabloların istenilen yönü master yada slave aygıta takılabilir. Bu kablo 40 pinli ve 80 kanallıdır. Kablonun mavi ucu sisteme siyah uç master aygıta gri renkli uç ise slave aygıta bağlanır. Birde Cable Select durumu vardır. UDMA/66 diskleri kullanılırken disk üzerindeki jumper ayarları Cable Select durumuna getirilir. Bir diski master’dan slave hale geçirmek için jumperlarla uğraşmak yerine sadece kablonun farklı ucunun takılması yeterlidir.

Hard disk kurulumunu başlatmak için bir tane başlangıç disketi gerekir. Başlangıç disketi Denetim Masası – Program Ekle / Kaldır – Başlangıç Disketi sekmesinden oluşturulabilir. İlk olarak fiziksel olarak yükleme yapılır.
1. Bilgisayar kapatılır.
2. Yeni hard diskin ayarları jumper Cable Select moduna getirilir. Eski hard diskin de jumper ayarları Cable Select durumuna getirilir.
3. Hard diski kasa içerisine çok sağlam bir şekilde vidalamak gerekir.
4. IDE ve güç kabloları takılır. Kablolar takılırken çok dikkatli olmak gerekir. IDE kablosundaki kırmızı uç güç kablosunun kırmızı ucuna bakmalıdır. IDE kablosunun sisteme takılan kısmı da takılır.
5. Bilgisayar açılır. BIOS’a girilir. IDE aygıtları Auto Detect ettirilir. Bilgisayar hard diski sorunsuzca görüyorsa problem yok demektir.
6. Bilgisayar açıldıktan sonra fdisk veya benzeri bir program kullanılarak hard disk kullanılır hale getirilir
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst