sohbet odaları

Bilinen İlk Sualtı Çiçekli Bitkisi..

Hezarpare

Bronz Üye
Katılım
14 Ekim 2013
Mesajlar
1,386
Puanları
38
Yaş
35
Tepkime puanı
16
Amerika’daki botanistler bugünkü modern Avrupa’da sualtında yetişen antik bir bitkinin dünyanın bilinen ilk çiçekli bitkisi olduğunu düşünüyor.

Araştırmacılar bu amaçla Montsechia Vidalii türünün binden fazla fosil örneğini çalıştı.Bulunan bu bitkinin su otu özellikleri taşımakla birlikte, çiçekli bitkilerin temel özelliklerinden olan tek tohumlu bir meyveye sahip olması dikkat çekiyor.

Bilim adamları bitkinin 125 milyon yıl önce İspanya göllerinde yetiştiğini bildiriyorlar.

Botanist David Dilcher Ulusal Bilimler Akademisi raporunda “İlk çiçek de ‘ilk insan’ gibi bir mit,” diyor ve ekliyor: “Ama yapılan yeni analizler ışığında Montsechia türünün Archaefructus (Çin’de bulunan benzer bir su bitkisi) türüyle en azından çağdaş olduğunu biliyoruz.”

Montsechia vidalii’nin fosil kalıntıları çiçekli bitkinin uzun ve kısa yapraklı iki türü olduğunu gösteriyor. Görsel: Oscar SanisidroBilim adamlarının Montsechia Vidalii türüyle olan tanışmaları uzun zaman öncesine dayanıyor.

Bu türe ait ilk fosiller 100 yıl önce Orta İspanya’da İber Dağları’nda ve Pirenelerdeki Montsec Sıradağları’ndaki kireçtaşı katmanlarında bulundu.

Fakat, Dilcher’a göre bu fosiller daha önce yanlış yorumlanmıştı çünkü “Montsechia’nın taç yaprak ya da böcekleri çekmek için bitki özü üreten bölümler gibi bariz çiçek yapıları yoktu.”

. alıntı .

 

Çavlan2

Bronz Üye
Katılım
21 Temmuz 2015
Mesajlar
3,176
Puanları
38
Yaş
45
Tepkime puanı
13
İnsanlığın şu anki bildiklerini toplasak bilmediklerinin ya da bilemeyeceklerinin yanında hayli az kalır.Öğrenecek ne çok şey var.:cici:
Konu için teşekkürler.:hi:
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst