sohbet odaları

Bir hayvanın borçtan dolayı haczi mümkün müdür ?

Vague

Yönetici
Yönetici
Katılım
9 Şubat 2015
Mesajlar
7,878
Puanları
93
Konum
Land of Loony
Tepkime puanı
1,979
Bir hayvanın borçtan dolayı haczi mümkün müdür ?

2004 Syl. İİK. m. 82/1-4. bend, “Borçlu çiftçi ise kendisinin ve ailesinin geçimi için zaruri olan arazi ve çift hayvanları…”
m.82/5. bend, “Borçlu ve ailesinin idareleri için lüzumlu ise borçlunun tercih edeceği bir süt veren mandası veya ineği veyahut üç keçi veya koyunu ve bunların üç aylık yem ve yataklıkları”
m.82/1-7. fıkra,2. cümle, “Geçimi hayvan yetiştirmeye münhasır olan borçlunun kendisi ve ailesinin maişetleri için zaruri olan miktarı ve bu hayvanların üç aylık yem ve yataklıkları”,
m.82/2. fıkra, son cümle, yukarıda “… 4, 5, 7 ve … numaralı bendlerdeki istisna, borcun bu eşya bedelinden doğmaması haline münhasırdır.”
“YAVRULU HAYVANLARIN HACZİ” başlığı altında düzenlenmiş olan, m. 83/b, “Hayvan hacizlerinde, anaları tarafından beslenme ve bakılmaya muhtaç olan yavrular analarından ayrı haczedilemiyecekleri gibi bunların anaları da yavrularından ayrı haczedilemezler.”
Diğer yandan, 5199 Syl. HKK. m. 5/6. fıkra, “Ticari amaç güdülmeden bilhassa ev ve bahçesi içerisinde bakılan ev ve süs hayvanları sahiplerinin borcundan dolayı haczedilemezler.” denilmektedir.

Her iki yasanın hükümleri birlikte değerlendirildiğinde, eşek ev ve süs hayvanı olmadığından yük, binek ve arazi hayvanı ve belirli bir ticari değer biçilebilir hayvanlardan kabul edildiğinden, doğrudan doğruya haczedilemezlik engeli bulunmamakta, ancak İİK. hükümleri kapsamındaki istisna durumlar var ise haczedilemezlik ileri sürülebilmektedir. Yani eşeğin haczi, 5199 sayılı Kanunun m. 5 kapsamı dışında kalmakta, İİK m. 82, 83/b maddelerindeki istisna koşulları da yok ise, haciz mümkün olmaktadır.
İnek ya da diğer büyük ya da küçük baş hayvanlar ile kanatlı kesim hayvanları da buna dahildir.

Fakat bunun değiştirilebilmesi için uğraş vermemiz gerekmekte.
Nasıl ki emeklilerin emekli maaşı SGK Kanunu ile haczedilemez hale dönüştürüldü ise, sahibinin herhangi bir borcundan dolayı, hayvanların da haczedilebilirliği tamamen ortadan kaldırılmalıdır.​

Alıntı
 

kLara

Gümüş Üye
Katılım
11 Mayıs 2019
Mesajlar
5,585
Puanları
93
Konum
Ankara
Tepkime puanı
3,624
Nasıl ki emeklilerin emekli maaşı SGK Kanunu ile haczedilemez hale dönüştürüldü ise, sahibinin herhangi bir borcundan dolayı, hayvanların da haczedilebilirliği tamamen ortadan kaldırılmalıdır.

bu durumu çok farklı şekilde kullanmaya kalkan insanlarda olacaktır eminim.
 

Abaris

Yönetici
Yönetici
Katılım
24 Mayıs 2016
Mesajlar
34,706
Puanları
93
Tepkime puanı
1,815
İnek,Tosun,Dana,keçi,Koyun,Eşek,At bunlar borçdan dolayı haczedilebiliniyor
kedi köpek sadece olmuyor.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 3)

Üst